moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie WAT wymienili krzyże na powązkowskiej „Łączce”

Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej uczestniczyli w symbolicznej akcji wymiany brzozowych krzyży poświęconych poszukiwanym i odnalezionym bohaterom podziemia antykomunistycznego, pogrzebanym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Żołnierze poprzez swoją pracę oddali hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

„Wojskowa Akademia Techniczna angażuje się bardzo aktywnie w wydarzenia upamiętniające naszych narodowych bohaterów. Wiemy, jak ważne, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, jest krzewienie pamięci o poległych w obronie Ojczyzny oraz pielęgnowanie patriotycznych postaw w Wojsku Polskim. Z chwilą otrzymania informacji o akcji wymiany krzyży na Łączce, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że nasi podchorążowie powinni wziąć w niej udział. Podchorążowie WAT doskonale wykonali swoje zadanie, godnie reprezentując mundur żołnierza polskiego” – mówi rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. 

W akcji, która odbyła się 17 września 2021 r. wzięło udział 40 podchorążych oraz jeden oficer WAT. Zaangażowali się też harcerze oraz inni wolontariusze. „To dla nas zaszczyt, że mogliśmy się stać jednymi z wolontariuszy kwatery Łączka. To wyraz naszego hołdu dla pomordowanych bohaterów” – podkreślają podchorążowie WAT. Prace na terenie Kwatery „Ł” trwały od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. Wymieniono na nowe 80 brzozowych krzyży.

REKLAMA

„Akcja wymiany krzyży w Kwaterze Ł to wydarzenie, które stało się wymownym świadectwem pamięci o niezłomnych bohaterach podziemia antykomunistycznego. Ciężka i bezinteresowna praca naszych podchorążych, harcerzy i wolontariuszy przyczynia się do tego, że kolejne pokolenia Polaków pamiętają o Żołnierzach Wyklętych” – mówi prorektor ds. wojskowych płk Grzegorz Kaliciak.

Wydarzenie odbyło się w 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. „To dla nas ważna lekcja historii o polskich bohaterach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce” – dodają podchorążowie.

Po wymianie krzyży, żołnierze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, na temat historii „Kwatery Ł” oraz poszukiwań szczątków pogrzebanych tam ofiar. W obecności przedstawiciela kancelarii Prezydenta RP podchorążowie Akademii zapalili znicze na grobie śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego pseud. „Gryf”, upamiętniając 101. rocznicę jego urodzin.

Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie po II wojnie światowej grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Egzekucje Żołnierzy Wyklętych często miały miejsce w więzieniu mokotowskim. Straceni, uśmiercani najczęściej strzałem w tył głowy, wrzucani byli do nieoznakowanych dołów, bez zapisów w księgach cmentarnych. Przez lata rodziny nie znały miejsc pochówku swoich bliskich. Przełomem były rozpoczęte w 2012 r. prace poszukiwawcze, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Do 2017 r. zespół kierowany przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka w kolejnych etapach wydobył szczątki kilkuset osób. Część z nich spoczęła w wybudowanym w 2015 r. na terenie Kwatery Ł Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Historia brzozowych krzyży w Kwaterze Ł sięga 2013 roku. Wtedy to, po drugim etapie prac ekshumacyjnych, na miejscu dawnego pomnika usypano kurhan kamieni i kawałków drewna, a w miejscu odnajdywania szczątków wstawiano kijki oraz małe krzyże z nazwiskami ofiar zbrodni komunistycznej. Między grobami wstawiano też krzyże z podpisem "N.N. – ofiara zbrodni komunistycznej". W ten sposób podkreślano, że w tamtym czasie nie odnaleziono wszystkich miejsc sekretnego pogrzebania ofiar.

Tekst: Ewa Jankiewicz/  rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i wspólna pamięć
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Time for Miecznik
Test mobilności 12 Dywizji
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Żołnierze bez testów z WF-u
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
W jedynym słusznym kierunku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON-u w Forcie Sill
Na granicy stratosfery
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polsko-tureckie obrady
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Ogień na alpejskich szczytach
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Afganistan. Czas wracać do domu
Ostatnie dni kampanii 1939
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Duch Invictus jest, czas na formę
Course on Diplomacy
JWK to test siły i motywacji
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ciemne strony Facebooka
Szef MON odwiedził USA
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dron z LAW-u
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Eto, pies na misje
Wzmocnione siły na granicy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
Advantages of Efficient Organization
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO