moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca i wspólna pamięć

Walczyli ramię w ramię w Iraku i Afganistanie. Dziś wspominają zdobyte wówczas doświadczenia oraz czas wspólnej służby na misjach. Polscy weterani oraz żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej spotkali się na konferencji w Warszawie. Złożyli też hołd kolegom, którzy oddali życie w trakcie wykonywania sojuszniczych zadań.

– To pierwsze takie spotkanie, ale chciałbym, aby na stałe wpisać je do naszego kalendarza, abyśmy spotykali się cyklicznie, może nawet raz w roku. Tematów do dyskusji nam nie zabraknie – powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, witając uczestników polsko-amerykańskiej konferencji. Wzięli w niej udział polscy weterani misji zagranicznych oraz żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Żołnierze tej amerykańskiej ostatniej formacji wspierali przez lata polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i w Afganistanie. 355 z nich pełniło służbę w strukturach PKW nad Eufratem w latach 2003–2008 oraz pod Hindukuszem od 2008 do 2020 roku. – Łączy nas blisko 20-letnia współpraca – mówił gen. Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois. Przypomniał także, że podczas misji w Iraku i Afganistanie żołnierze z obu państw zrealizowali 80 wspólnych projektów pomocowych. – Po zakończeniu operacji w Iraku i Afganistanie pozostały nam nie tylko wspólne misyjne doświadczenia. Podczas spędzonych razem miesięcy między polskimi i amerykańskimi weteranami wytworzyły się więzi i zawiązywały przyjaźnie. Łączy nas także pamięć o tych, którzy zginęli na misjach – podkreślał gen. Mika.

REKLAMA

Konferencja była także okazją do zaprezentowania amerykańskim gościom działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Nasza placówka jest ważnym elementem systemu wsparcia weteranów, weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych na misjach – mówił Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektor tej instytucji. Oficer opowiedział także o współpracy Centrum Weterana z organizacjami pozarządowymi oraz o projektach popularyzujących wiedzę na temat zagranicznych operacji wojskowych oraz kultywujących pamięć o poległych na misjach żołnierzach.

Po południu polscy i amerykańscy weterani złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem żołnierzy poległych przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzili także pole bitwy pod Ossowem, gdzie znajduje się m.in. tablica upamiętniająca amerykańskich lotników 7 Eskadry Kościuszkowskiej walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Poznali również miejsca walk pod Radzyminem, gdzie w sierpniu 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska.

– Odwiedzenie miejsc upamiętniających weteranów przez amerykańskich żołnierzy było wyrażeniem szacunku dla żołnierzy, którzy polegli w misjach i operacjach wojskowych – podkreśla płk Artur Gałecki, pełnomocnik dowódcy generalnego ds. weteranów i poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.

W kolejnych dniach amerykańscy weterani odwiedzą Kraków i Poznań, gdzie spotkają się z żołnierzami Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych oraz 17 BZ, którzy służyli razem z nimi w Iraku i Afganistanie. Na zakończenie pobytu w naszym kraju delegacja Gwardii Narodowej Stanu Illinois weźmie udział w uroczystym nadaniu imienia „Weteranów Działań poza Granicami Państwa” Szkole Branżowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie), a także w uroczystych obchodach Święta Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kraby dla podhalańczyków
 
Advantages of Efficient Organization
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Współpraca i wspólna pamięć
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polsko-tureckie obrady
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Wzmocnione siły na granicy
Test mobilności 12 Dywizji
Afganistan. Czas wracać do domu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON-u w Forcie Sill
Szef MON odwiedził USA
JWK to test siły i motywacji
Star Army
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Wybierz się na wojskowe studia
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Time for Miecznik
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy będą podwyżki?
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Emerytura wypłacana w … karmie
Polityka nie znosi próżni
Kobiety a pokój
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ogień na alpejskich szczytach
Legia Akademicka po raz piąty
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ciemne strony Facebooka
Course on Diplomacy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Eto, pies na misje
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dron dla hydrografów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Dron z LAW-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO