moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ogień nad Bałtykiem

Do tego egzaminu przygotowywali się przez ostatni rok. Na poligonie w Ustce żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego zdali test ze strzelania rakietowego z zestawów Osa i Kub. Załogi tych pierwszych wykonały tzw. ostrzał krótkich przystanków, korzystając z łączności radiowej. Nie robiły tego nigdy wcześniej.

Porusza się z prędkością 60 m/s, na wysokości sięgającej 2 km – oto Szogun, niewielki bezzałogowy samolot wykorzystywany podczas ćwiczeń przeciwlotników. Takie właśnie maszyny stały się celem dla załóg zestawów rakietowych PRWB Osa z 4 Pułku. – Samolot poruszał się wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Informację o nim otrzymaliśmy od dowódcy baterii wprost z wozu Rega. Na jego sygnał zajęliśmy pozycję wyjściową i rozpoczęliśmy przeszukiwanie przy użyciu naszej radiolokacyjnej stacji wykrywania. Chodziło o to, by potwierdzić obecność celu – relacjonuje mł. chor. Krzysztof Król, dowódca załogi obsługującej jeden z zestawów Osa.

 

REKLAMA

Kiedy tak się stało, do wozu dowodzenia popłynął odpowiedni meldunek, a w odwrotną stronę rozkaz: „naprzód!”. Osa ruszyła na stanowisko bojowe. Chwilę później w stronę Szoguna poleciała rakieta. Cel został zniszczony, a wóz pojechał dalej. Chodziło o to, by jak najszybciej odskoczyć i ukryć się przed ewentualnym kontruderzeniem przeciwnika. – Nasze załogi obsługujące Osy po raz pierwszy strzelały z tzw. krótkich przystanków – podkreśla płk Adam Luzyńczyk, dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wcześniej podczas ćwiczeń zestawy nie zmieniały pozycji. Stały zamaskowane w jednym miejscu, a żołnierze korzystali z łączności przewodowej.

Na poligonie w Ustce ogień otworzyły także zestawy przeciwlotnicze Kub. W ich przypadku celem były imitatory SRCP-WR, wystrzeliwane przez samolot. – Działo się to w odległości 35 km od brzegu. Po wystrzeleniu imitatora samolot opuszczał strefę. Nasi żołnierze przechwytywali cel i odpalali rakiety – opisuje płk Luzyńczyk. – Zadanie trudne, bo imitator porusza się bardzo szybko – dodaje. Prędkość SRCP-WR dochodzi do 300 m/s. Załogi zestawów Kub, w odróżnieniu od żołnierzy z Os, nie musiały jednak trafić bezpośrednio w cel. Wystarczyło, jeśli rakieta przeszła 20 m od imitatora. – Strzelania stanowiły test dla żołnierzy 1 i 3 Dywizjonu Przeciwlotniczego. W sumie wystrzelili oni osiem rakiet. Sprawdzian wypadł po naszej myśli – podkreśla płk Luzyńczyk.

Ale zanim wyrzutnie otworzyły ogień, załogi przeszły długie przygotowania. – Do testu na poligonie żołnierze przygotowywali się przez cały rok. Ćwiczyli na trenażerach. Doskonalili też procedury podczas symulowanych strzelań realizowanych we współpracy z lotnictwem – wyjaśnia dowódca 4 Pułku.

Sam pobyt na poligonie trwał trzy tygodnie. Na początku załogi trafiły pod lupę komisji powołanej przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Żołnierze musieli udowodnić, że potrafią obsługiwać sprzęt, znają jego budowę i procedury obowiązujące podczas strzelań. Droga do celu była więc długa. Tym bardziej, jeśli zestawić ją z samym zadaniem. Strzelania bojowe trwały zaledwie jeden dzień. – Podobny sprawdzian nasz pułk przechodzi średnio co dwa lata – informuje płk Luzyńczyk.

4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Służący w nim żołnierze stacjonują w Czerwieńsku i Lesznie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mł. chor. Robert Kwiatkowski, mł. chor. Zbigniew Głogowski, st. szer. Adam Centka

dodaj komentarz

komentarze


Wilk na poligonie
 
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Emerytura wypłacana w … karmie
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Test mobilności 12 Dywizji
Dron z LAW-u
Wzmocnione siły na granicy
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron dla hydrografów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Advantages of Efficient Organization
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szef MON odwiedził USA
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Szef MON-u w Forcie Sill
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polsko-tureckie obrady
Kraby dla podhalańczyków
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Eto, pies na misje
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Współpraca i wspólna pamięć
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kobiety a pokój
JWK to test siły i motywacji
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Time for Miecznik
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polityka nie znosi próżni
Czy będą podwyżki?
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Star Army
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO