moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji

Przemieszczali się w różnych szykach i odpowiadali na ostrzał przeciwnika. Prowadzili ogień w wielu postawach strzeleckich oraz w ruchu. Żołnierze libańskiej armii ćwiczyli pod okiem instruktorów z Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy na misji szkolą Libańczyków, monitorują zawieszenie broni na granicy z Izraelem i pomagają ludności cywilnej.

Trening, który odbył się w połowie października, przeprowadzono w bazie 5 Brygady Piechoty libańskich sił zbrojnych. To pierwsze takie szkolenie zorganizowane przez żołnierzy z IV zmiany PKW UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie). – Realizowaliśmy zajęcia taktyczne i posługiwanie się bronią długą. Na terenie strzelnicy prowadziliśmy także szkolenie ogniowe – mówi dowódca kompanii manewrowej IV zmiany PKW Liban, którego danych ze względu na specyfikę służby wojsko nie ujawnia.

 

REKLAMA

Taktyka nie tylko po libańsku

Zajęcia rozpoczęły się od części taktycznej, w trakcie której ćwiczono sposoby przemieszczania się w terenie, reagowania na kontakt ogniowy, a także komunikacji w sekcjach i drużynach. – Dzieliliśmy się doświadczeniem, które każdy z nas zdobywał na poligonach, pasach ćwiczeń w Polsce, a także na misjach poza granicami kraju – dodaje oficer z PKW.

Podczas zajęć na strzelnicy ćwiczono umiejętność wyrabiania nawyku bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią. Libańscy żołnierze trenowali więc przyjmowanie postaw strzeleckich oraz prowadzenie celnego ognia w miejscu
i w ruchu. W czasie szkolenia używali amerykańskich karabinków M16, które libańska armia ma na wyposażeniu.

Żeby przełamać barierę językową, Polacy nauczyli się nie tylko witać po arabsku, lecz także wydawać krótkie komendy wojskowe, np.: zmiana magazynka, kolano, naprzód czy zacięcie. W gronie instruktorów był również podoficer z armii węgierskiej, z której kilkunastu żołnierzy pełni służbę w strukturach irlandzko-polskiego batalionu. Kolejne treningi z armią libańską zostały zaplanowane na najbliższe miesiące.

Pomoc od Polaków

Od drugiej połowy września żołnierze IV zmiany PKW UNIFIL monitorują zawieszenie broni na granicy z Izraelem, szkolą libańską armię oraz wspierają lokalną ludność cywilną. Główną siłą kontyngentu są żołnierze z 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej. – Jeszcze podczas poprzedniej misji ONZ w Libanie, Polacy pozostawili po sobie dobrą opinię u Libańczyków. Oznaki tej sympatii widzimy na każdym kroku. W czasie spotkań mieszkańcy są dla nas bardzo serdeczni, gdy poruszamy się po miejscowościach czy patrolujemy rejon, reagują na nas z życzliwością – mówi mjr Monika Matuszczak, rzecznik prasowy IV zmiany PKW UNIFIL.

Za utrzymanie dobrych relacji z lokalną ludnością odpowiada m.in. zespół CIMIC (współpracy cywilno-wojskowej). Tworzący go żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych nie tylko zbierają najświeższe informacje o nastrojach panujących w okolicznych miejscowościach, lecz także niosą realną pomoc. – Nasza zmiana trwa dopiero kilka tygodni, ale w tym czasie wspólnie z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadą w Bejrucie oraz Caritasem Ordynariatu Polowego WP udało nam się doprowadzić do końca projekt odbudowy dachu lokalnej szkoły katolickiej. Była to duża inwestycja, więc tym bardziej mamy satysfakcję, że została sfinalizowana – mówi mjr Matuszczak. Dodaje, że zespół CIMIC przekazuje także lokalnym ośrodkom użyteczności publicznej między innymi ubrania, artykuły szkolne, higieniczne oraz środki ochrony osobistej niezbędne podczas pandemii, która w Libanie przybiera na sile. Obecnie w kraju stwierdza się dziennie kilkaset przypadków zakażeń. – Zakładamy, że to dane niedoszacowane, dlatego podchodzimy do zagrożenia poważnie. Mimo tego, bieżąca sytuacja pozwala nam na realizowanie zadań mandatowych – podkreśla mjr Monika Matuszczak.

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej pełnią misję ONZ w Libanie od listopada 2019 roku. Czwarta zmiana PKW UNIFIL potrwa sześć miesięcy. Do wyjazdu powoli przygotowują się kolejni żołnierze także z „Błękitnej Brygady”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: PKW Liban

dodaj komentarz

komentarze


Bryza na południowej flance
 
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Niespokojna granica
Afganistan. Czas wracać do domu
Nastał dzień krwi i chwały…
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Święto żołnierzy artylerii
Słowo jak odcisk palca
Dowódca generalny na granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Logistic Network
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
„Tumak ’21” na finiszu
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W jedynym słusznym kierunku
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Mielec wraca do odrzutowców
Zespół NATO na bojowo
Śladem „białych kurierów”
Lekcja wojska od górali
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
F-16 lecą na Litwę
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
SOMA dla specjalsów
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Reforma administracji wojskowej
W Sejmie o kondycji PGZ
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Harduny dla strażaków?
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
Niemiec z Goździkiem
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Orlik po raz dziesiąty
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sojusznicze wsparcie na granicy
Wojskowa politechnika świętuje
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Legioniści wkraczają do Warszawy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nocny szturm na polską granicę
„Murem za polskim mundurem”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO