moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma administracji wojskowej

W miejsce 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z przedstawicielstwem w każdym województwie. To jedno z założeń ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby te instytucje były przede wszystkim skoncentrowane na rekrutacji i pozyskiwaniu nowych żołnierzy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojewódzkie sztaby wojskowe oraz znane wszystkim WKU to tzw. terenowe organy administracji wojskowej. Służący w nich żołnierze i pracownicy wojska odpowiadają m.in. za prowadzenie ewidencji wojskowej i nadawanie przydziałów mobilizacyjnych, a także kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Do ich zadań należy również pozyskiwanie kandydatów do służby. Żołnierze jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. I zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie na te działania należy położyć szczególny nacisk. Zwłaszcza teraz, gdy jednym z priorytetów resortu jest zwiększenie liczebności armii. Dlatego w przyszłym roku wojskową administrację czeka reforma. Zapowiedział ją minister Mariusz Błaszczak, prezentując założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Plany zakładają, że zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień pojawi się jedno Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałem w każdym województwie. – Zapisy projektowanej ustawy na nowo definiują rolę wojewódzkich sztabów wojskowych oraz WKU. Chcemy, aby powstałe centra były przede wszystkim skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych żołnierzy – zapowiedział minister obrony podczas spotkania z przedstawicielami terenowej administracji. Zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają zwolnień. – Proces reformy administracji wojskowej będzie płynny, a żołnierze i pracownicy wojska z mocy prawa znajdą zatrudnienie w nowych centrach rekrutacji – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Aby pracownicy nowych centrów mogli poświęcić się głównie rekrutacji, zadania związane z tzw. zarządzaniem kryzysowym (np. akcje ratunkowe na rzecz społeczeństwa) przejmą wojska obrony terytorialnej. MON podkreśla, że żołnierze tej formacji doskonale sprawdzili się w działaniach antykryzysowych np. w czasie epidemii, niosąc pomoc mieszkańcom podtopionych obszarów czy usuwając skutki wichur i pożarów.

To nie pierwsze zmiany dotyczące terenowych organów administracji wojskowej w ostatnim czasie. W ubiegłym roku wprowadzono nowy system naboru do Wojska Polskiego. W myśl jego założeń żołnierze i pracownicy administracji terenowej działają w ramach wojskowych centrów rekrutacji, które komendanci 16 WSzW powołują doraźnie w różnych miejscach Polski, w zależności od zainteresowania służbą. Jak pokazały wyniki badań, które w 2020 roku przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (działania wojskowych centrów oceniały osoby, które przeszły w nich nabór), 95% ankietowanych było bardzo lub raczej zadowolonych z rekrutacji w WCR. 75% badanych uznało, że kontakt z WCR utwierdził ich w zamiarach podjęcia służby wojskowej.

16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 komend uzupełnień podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. W imieniu szefa resortu ich działalnością kieruje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Opolu

dodaj komentarz

komentarze


Rodzeństwo na medal
 
Przesiadka do klasy premium
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Na granicy (na razie) spokojniej
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pierwszy krok do zawodowców
Na wolność przez dwa mury
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
W BBN o sytuacji na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Polska członkiem Eurokorpusu
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Legionowski szpital niemal gotowy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Nauka kruszenia lodu
Konkurs pamięci o Katyniu
Walka, która poruszyła Europę
Bez AK, ale nadal w walce
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Misja nie tylko wojskowa
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Zielony, żółty czy czerwony?
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W Brukseli o przyszłości NATO
Oczy na wschodnią flankę
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Spędź ferie z WOT
Nowe garaże dla Leopardów
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nominacje dla ośmiu oficerów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Jak Perun z Piratem
Jakie zmiany dla podchorążych?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wiedza, która ratuje życie
WOT na granicy
Survival w Kosowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO