moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wspiera najbliższych żołnierzy

Pomoc w codziennych sprawach, wsparcie prawne, psychologiczne i duszpasterskie – jednostki czterech polskich dywizji uruchamiają centra pomocy dla rodzin żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, by uzyskać pomoc w razie choroby czy awarii w domu.

Od wielu tygodni polsko-białoruskiej granicy strzegą pogranicznicy, policjanci i żołnierze Wojska Polskiego. Tych ostatnich jest tam obecnie kilkanaście tysięcy. To wojskowi z jednostek czterech Dywizji: 12 Zmechanizowanej, 18 Zmechanizowanej, 16 Zmechanizowanej i 11 Kawalerii Pancernej. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w jednostkach wojskowych, w których na co dzień służą żołnierze strzegący granicy, powstają właśnie wojskowe centra pomocy dla ich rodzin.

– U nas inicjatywa wyszła z dowództwa dywizji i wynikała z wcześniejszych doświadczeń związanych z potrzebami wojskowych rodzin, gdy żołnierze pełnią służbę z dala od domu – wyjaśnia mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik prasowy 16 Dywizji. Przypomina, że podobne centra działały w czasie, gdy polscy żołnierze wyjeżdżali na zagraniczne misje. Wtedy ich bliscy, którzy zostali w kraju, mogli liczyć na wsparcie wojska. Powoływane teraz centra będą pełniły podobną rolę.
– Tak jak wtedy, tak i teraz nie chcemy pozostawiać wojskowych rodzin samych sobie. Zdarzają się przecież różne sytuacje, w których bliska żołnierzowi osoba potrzebuje wsparcia, a on nie może nagle przyjechać, by pomóc – mówi oficer z 16 Dywizji. Dodaje, że chodzi o różnego rodzaju pomoc. Najbliżsi żołnierzy będą mogli liczyć na wsparcie w codziennych sprawach, np. w razie awarii w domu czy przy zakupach leków lub konsultacji medycznej w przypadku choroby. Jeśli ktoś będzie potrzebował, wojsko zaoferuje też wsparcie prawne, psychologiczne lub duszpasterskie.

Całodobowa infolinia „szesnastki” ruszyła dziś pod numerem telefonu komórkowego: 727-013-210. Oprócz tego od poniedziałku do piątku w godzinach od siódmej do dziewiętnastej można też dzwonić na stacjonarny numer 261-32-34-77. Dyżurni, którzy odbierają telefony, mają szczegółowy wykaz osób zajmujących się wsparciem. Poza przedstawicielami dywizji to także specjaliści, fachowcy z różnych dziedzin, psycholodzy oraz księża kapelani. Każdy, kto od dziś zadzwoni na infolinię, dowie się, jaką pomoc może uzyskać.

Centra podległe 16 Dywizji rozpoczną działalność od najbliższego piątku. Będą funkcjonowały we wszystkich podległych jej jednostkach: 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 11 Mazurskim Pułku Artylerii, 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym, 16 Pułku Logistycznym oraz 9 Batalionie Dowodzenia.

W trzech pozostałych dywizjach centra pomocy rozpoczęły już pracę. W 18 Dywizji Zmechanizowanej wsparcie można uzyskać pod nr tel.: 887-850-704, z kolei w Dowództwie 11 Dywizji można dzwonić pod nr 607-790-640. Taka sama forma wsparcia jest oferowana również w jednostkach podległych Czarnej Dywizji: 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-685-740), 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-688-975), 17 Brygadzie Zmechanizowanej (tel. 261-674-222), 4 Pułku Przeciwlotniczym (tel. 261-671-222), 23 Pułku Artylerii (tel. 261-646-505), 11 Batalionie Remontowym (tel. 261-589-020) oraz 11 Batalionie Dowodzenia (tel. 261-698-377).

O pomoc mogą się też zwracać najbliżsi żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej i podległych jej jednostek (nr tel. 603-642-086). – Ale na wsparcie mogą też liczyć nasi żołnierze, którzy właśnie służą na granicy. Gdyby któryś z nich potrzebował np. pomocy psychologicznej w tej trudnej dla wszystkich sytuacji, to do dyspozycji na miejscu jest psycholog – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji.

Żołnierze przy polsko-białoruskiej granicy prowadzą piesze patrole pasa przygranicznego i sprawdzają, czy nie dochodzi do prób przekroczenia granicy. Razem z pogranicznikami uczestniczą też w patrolach mobilnych, których zadaniem jest m.in. poszukiwanie osób, które nielegalnie przedostały się do Polski. Wojskowi służbę pełnią rotacyjnie, co kilkanaście dni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
I zdobyliśmy!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapraszamy na Festiwal
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO