moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 lecą na Litwę

Dziś w Krzesinach pożegnano żołnierzy X zmiany PKW Orlik. Od 1 grudnia przez cztery miesiące będą strzec przestrzeni powietrznej państw nadbałtyckich. Ich najważniejszym zadaniem będzie przechwytywanie samolotów, które naruszą przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Dla załóg F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego to trzecia natowska misja Baltic Air Policing.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego i cztery samoloty F-16 wylecą na Litwę jutro. Personel PKW będzie stacjonował w Szawlach na Litwie. Dziś żegnał ich m.in. gen. dywizji pil. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, oraz płk pil. Łukasz Piątek, dowódca bazy w Krzesinach. – Jestem przekonany, że z waszym poziomem wyszkolenia zadania w powietrzu będą realizowane na bardzo wysokim poziomie – ocenił inspektor sił powietrznych. – Życzę wam wytrwałości. Wracajcie bezpiecznie do domu – dodał.

Z kolei dowódca krzesińskiej bazy, zwracając się do żołnierzy, mówił, że ich misja ma być realizowana w wyjątkowej sytuacji, w czasie „kiedy zmagamy się z nieustającą agresją ze strony sąsiadów”. – Stajemy teraz na straży granic powietrznych oraz suwerenności zaprzyjaźnionych państw. Tam, gdzie lecicie, będziecie odgrywali szczególną rolę. Rolę promyka nadziei dla tych narodów, które nie są w stanie same strzec swojej przestrzeni powietrznej. Pokażcie im, że nie są sami, że zawsze mogą na nas liczyć – mówił płk pil. Łukasz Piątek.

REKLAMA

Żołnierze wylecą na Litwę w piątek. Przetransportują ich tam dwa samoloty CASA. – Około południa wystartują też cztery F-16 – mówi kpt. Robert Filipczuk, rzecznik prasowy PKW Orlik. 30 listopada odbędzie się przekazanie obowiązków pilotom z Polski. – 1 grudnia będziemy pełnić pierwszy dyżur – dodaje rzecznik.

Kontyngent Orlik X liczy około 150 osób. Ich dowódcą jest ppłk pil. Paweł Stajniak, pilot, który za sterami F-16 spędził około 1500 godzin. Polacy będą krajem wiodącym misji. Jak wyjaśnia ppłk Stajniak państwo wiodące poza statutowymi obowiązkami, czyli nadzorowaniem nieba w przestrzeni nadbałtyckiej, ma dodatkowo koordynować działania związane z tym, jak będzie chroniona ta przestrzeń powietrzna. – Nadzorujemy więc działania zarówno w estońskiej bazie Ämari, jak i oczywiście w Szawlach – dodaje dowódca PKW Orlik X.

Piloci, którzy tworzą kontyngent, mają status combat mission ready, czyli są gotowi do wykonywania każdej misji bojowej samolotem F-16 z wszelkim uzbrojeniem. Ich zadaniem będzie dyżurowanie nieprzerwalnie przez cały okres pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Litwie. Dwa samoloty, dwóch pilotów oraz personel zabezpieczający przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu będą gotowi na reakcję, gdy zostanie ogłoszony sygnał alarmu bojowego „Alpha Scramble”. Mają wówczas zaledwie kilkanaście minut, by poderwać myśliwce do lotu i wykonać zadanie, czyli przechwycić samolot, który próbuje naruszyć przestrzeń powietrzną. Mogą zostać też poderwani, gdy jakiś samolot straci łączność.

Czym jest misja Baltic Air Policing? NATO prowadzi ją od 2004 roku. Wówczas to Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do Sojuszu o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Dowództwo NATO zdecydowało, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Od marca 2006 roku zaś zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Na Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin, a w ubiegłym roku PKW Orlik sformowali żołnierze 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

KE

autor zdjęć: ppor. Jakub Fonfara

dodaj komentarz

komentarze


Survival w Kosowie
 
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Pierwszy krok do zawodowców
Saperzy rozminowują Kłaj
Legionowski szpital niemal gotowy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
W Brukseli o przyszłości NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Na wolność przez dwa mury
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Przesiadka do klasy premium
Rodzeństwo na medal
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Walka, która poruszyła Europę
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spędź ferie z WOT
Oczy na wschodnią flankę
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polska członkiem Eurokorpusu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Na granicy (na razie) spokojniej
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jak Perun z Piratem
Nowa Rada przy prezydencie
Nowe garaże dla Leopardów
Nominacje dla ośmiu oficerów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Konkurs pamięci o Katyniu
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misja nie tylko wojskowa
Zielony, żółty czy czerwony?
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Wiedza, która ratuje życie
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nauka kruszenia lodu
WOT na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Bez AK, ale nadal w walce
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO