moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu

Podchorążowie medycyny wspierają lekarzy i pielęgniarki wojskowego szpitala tymczasowego, który działa na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. – Do pomocy w szpitalu skierowaliśmy 40 podchorążych pierwszego i drugiego roku studiów medycznych. Pomagają w opiece i pielęgnacji chorych na COVID-19 – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.

Do pracy w szpitalu tymczasowym na warszawskim Okęciu zostali wysłani podchorążowie pierwszego i drugiego roku Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Decyzję w tej sprawie wydał szef MON-u. – W pierwszej kolejności na Okęcie skierowaliśmy wyłącznie studentów drugiego roku, którzy mają już doświadczenie w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Podchorążowie ci pomagali już bowiem podczas trzeciej fali pandemii – mówi pułkownik lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. – W ostatnim czasie przeszkoliliśmy natomiast studentów pierwszego roku. Zdobyli wiedzę ogólną dotyczącą chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusa SARS-CoV-2 oraz objawów COVID-19 – dodaje oficer. Uczyli się m.in. zakładania kombinezonów, maseczek i gogli, a więc całego oporządzenia, które jest niezbędne przed wejściem do strefy czerwonej oddziału, gdzie leżą pacjenci covidowi.

W szpitalu tymczasowym Wojskowego Instytutu Medycznego na Okęciu pracuje obecnie 40 podchorążych medycyny: 10 z drugiego roku i 30 z pierwszego. Rotacja studentów odbywa się raz w tygodniu. Są oni wsparciem dla lekarzy i pielęgniarek, którzy zajmują się chorymi zakażonymi koronawirusem. Nie prowadzą leczenia, a jedynie pielęgnują pacjentów i opiekują się nimi. Pomagają m.in. w myciu i karmieniu chorych oraz zmianie pościeli. – To dla nich bardzo cenne doświadczenie, zwłaszcza że po pierwszym roku wszyscy studenci muszą zaliczyć praktyki pielęgniarskie w szpitalach – podkreśla płk Aszkielaniec. Komendant WCKMed zaznacza także, że jeśli chorych będzie przybywać i zostaną otwarte kolejne oddziały szpitala tymczasowego, to do pomocy zostaną skierowani podchorążowie z wyższych roczników studiów.

REKLAMA

Tak było podczas trzeciej fali pandemii. Wiosną tego roku zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej medykom pomagali studenci wszystkich roczników studiów Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pracowali w szpitalach: tymczasowym na Okęciu i modułowym na Szaserów w Warszawie oraz w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Podobnie jak teraz, studenci pierwszego i drugiego roku pielęgnowali chorych i opiekowali się nimi, a ich starsi koledzy wspierali w pracy pielęgniarki i lekarzy. Postępowali zgodnie z zaleceniami lekarzy, a pod ich nadzorem także wykonywali wkłucia dożylne, podawali zapisane leki, zakładali pacjentom cewniki, monitorowali stan chorych, m.in. saturację, glikemię czy pracę serca.

– Studenci pomagają, ale też na oddziałach covidowych mogą dużo się nauczyć, zrozumieć i docenić rolę każdego z członków personelu medycznego. Sprawdzają się w warunkach, do których tak naprawdę są przygotowywani, czyli do pracy w szpitalach polowych. A te budowane w oparciu o namioty czy zestawy kontenerowe bardzo przypominają funkcjonujące obecnie szpitale tymczasowe – podkreśla płk Aszkielaniec.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCKMed

dodaj komentarz

komentarze


Nauka kruszenia lodu
 
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Oczy na wschodnią flankę
Saperzy rozminowują Kłaj
Spędź ferie z WOT
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Polska członkiem Eurokorpusu
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Na wolność przez dwa mury
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Jak Perun z Piratem
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Nominacje dla ośmiu oficerów
Konkurs pamięci o Katyniu
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Wiedza, która ratuje życie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Przesiadka do klasy premium
Pierwszy krok do zawodowców
Walka, która poruszyła Europę
Misja nie tylko wojskowa
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W Brukseli o przyszłości NATO
Survival w Kosowie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Na granicy (na razie) spokojniej
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Rodzeństwo na medal
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Legionowski szpital niemal gotowy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zielony, żółty czy czerwony?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
W BBN o sytuacji na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowa Rada przy prezydencie
Nowe garaże dla Leopardów
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
WOT na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO