moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niespokojna granica

Pierwsza grupa żołnierzy z Estonii jest już w Polsce. Będą wspierać Polaków m.in. w budowie tymczasowego ogrodzenia. Na granicy z Białorusią nie ustają ataki na polskich żołnierzy, pograniczników i policjantów. Co noc w ich stronę są rzucane kamienie i ciężkie konary. Mundurowi są też oślepiani przez białoruskich funkcjonariuszy laserami.

Straż Graniczna podała, że wczoraj granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 58 osób. Wobec 16 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Mimo zdecydowanie mniejszego ruchu na granicy, żołnierze i pogranicznicy wciąż prowadzą patrole na quadach, pieszo czy konno. Teren przygraniczny jest też obserwowany przez bezzałogowce Wojsk Obrony Terytorialnej. – Nasze grupy rozpoznania obrazowego zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej – mówi płk Marek Pietrzak, oficer prasowy WOT-u. Według danych zdobytych przez terytorialsów, migranci są umieszczani w budynkach należących do Straży Granicznej Białorusi, które znajdują się niedaleko przejść granicznych.

 

REKLAMA

Estonia wysłała żołnierzy do Polski

Por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej twierdzi, że na granicy wciąż są przeprowadzane ataki i prowokacje. – Zaczyna się od rzucania kamieniami w kierunku polskich służb, potem funkcjonariusze i żołnierze są oślepiani latarkami, światłem stroboskopowym i laserami. W końcu przez concertinę są przerzucane kładki, po których migranci mają się przedostać na polską stronę – mówi Michalska.

Tymczasem z Estonii przyjechali żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy będą stawiać tymczasowe ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej. Decyzję o wysłaniu około stu wojskowych 19 listopada ogłosili ministrowie obrony obydwu państw: Kalle Laanet i Mariusz Błaszczak. Zapowiedzieli wówczas, że do Polski przybędzie jednostka estońskich sił zbrojnych, w której skład wejdą zarówno żołnierze służby czynnej, jak i rezerwiści oraz jednostka Żandarmerii Wojskowej. Oprócz tego Estończycy przyślą też drony.

Wsparcie z kraju i od sojuszników

Służbę żołnierzy i funkcjonariuszy wspierają Polacy w całym kraju. Żołnierze otrzymują listy i kartki ze słowami wsparcia oraz laurki z rysunkami od najmłodszych. „Doceniamy, szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia, różne inicjatywy społeczne i wyrazy wsparcia płynące od obywateli”, napisało na swojej stronie MON. „Dla wszystkich chętnych chcących przekazać żołnierzom wyrazy solidarności, stworzyliśmy specjalny adres mailowy muremzamundurem@mon.gov.pl, pod którym firmy, fundacje, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe itp. będą mogły się zgłosić i ustalić formy wsparcia”, czytamy w komunikacie.

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, komentował dziś w Polskim Radiu 24 rozmowę Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA. Potwierdził on, że jest rozważane wsparcie żołnierzy wojsk NATO na polsko-białoruskiej granicy. – Wydaje się, iż ofensywa dyplomatyczna pana prezydenta Andrzeja Dudy doprowadziła do tego, że w wymiarze międzynarodowym udało się zbudować jednolitą ocenę i poparcie dla naszych działań na granicy polsko-białoruskiej – uznał przedstawiciel kancelarii prezydenta. Zaprzeczył, że kryzys na granicy ma charakter humanitarny. – Jest to konflikt polityczny realizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki na Białorusi – ocenił.

 

KE

autor zdjęć: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1638472020
należałoby by wszystkich tych sołdatów białoruski i nie tylko ich rozpoznać za pomocą systemu biometrycznego i nie wpuszczać do UE jako wrogów Polski
03-FE-FF-38

Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
 
Oczy na wschodnią flankę
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wiedza, która ratuje życie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Nauka kruszenia lodu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Spędź ferie z WOT
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
WOT na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
Przesiadka do klasy premium
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Na granicy (na razie) spokojniej
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Nominacje dla ośmiu oficerów
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Walka, która poruszyła Europę
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zima, skały i kawalerzyści
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Survival w Kosowie
Konkurs pamięci o Katyniu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polska członkiem Eurokorpusu
Zielony, żółty czy czerwony?
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Na wolność przez dwa mury
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pierwszy krok do zawodowców
Bez AK, ale nadal w walce
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jak Perun z Piratem
Legionowski szpital niemal gotowy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rodzeństwo na medal
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Misja nie tylko wojskowa
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Nowa Rada przy prezydencie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO