moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy

W razie inwazji Rosji na Ukrainę, USA prawdopodobnie wyślą na wschodnią flankę NATO nie tylko żołnierzy, ale też okręty i samoloty. O planach prezydenta Joe Bidena napisał The New York Times, powołując się na urzędników Białego Domu. Dodatkowe okręty i myśliwce wysyłają do Europy Wschodniej także sojusznicy z kontynentu m.in. Holandia, Dania i Hiszpania.

„Władimir Putin nasilił groźne działania wobec Ukrainy, więc administracja (Białego Domu – przyp. red.) odchodzi od swojej dotychczasowej strategii >>Nie prowokować<<”, piszą Helene Cooper i Eric Schmitt w artykule opublikowanym w The New York Timesie. W weekend pojawiły się też informacje, że Departament Stanu USA nakazał ewakuację rodzinom dyplomatów. Wydał też zgodę na wyjazd pracowników niższego szczebla zatrudnionych w ambasadzie USA w Kijowie. Takie procedury są stosowane wówczas, gdy występuje realne zagrożenie bezpieczeństwa.

Dziennikarze podają, że w sobotę eksperci z Pentagonu rozmawiali z Joe Bidenem, prezydentem USA, na temat tego, co może stać się na Ukrainie oraz amerykańskiego wsparcia sojuszników na wschodniej flance NATO. „Opcje obejmują wysłanie od tysiąca do pięciu tysięcy żołnierzy do krajów Europy Wschodniej z możliwością dziesięciokrotnego wzmocnienia tej liczby, jeśli sytuacja się pogorszy”, pisze The New York Times. Mówi się również o okrętach wojennych oraz samolotach, które miałyby zostać rozmieszczone na obszarze Europy Wschodniej. Możliwe, że prezydent USA podejmie decyzję w tej sprawie w tym tygodniu. Tymczasem Moskwa skierowała na granicę rosyjsko-ukraińską sto tysięcy żołnierzy. Rosyjscy wojskowi stacjonują również na Białorusi.

Helene Cooper i Eric Schmitt piszą, że póki co USA nie rozważają zwiększenia wojsk na samej Ukrainie. Obecnie znajduje się tam około 150 wojskowych, którzy wykonują zadania szkoleniowe. „Biden dał jasno do zrozumienia, że nie chce angażować się w kolejny konflikt po bolesnym wyjściu Ameryki z Afganistanu”, czytamy w artykule. W grę wchodzi na razie – jak relacjonują media – jedynie wzmocnienie militarne państw bałtyckich.

Urzędnicy Białego Domu, na których powołują się dziennikarze NYT, mówią, że rozmieszczenie tysięcy dodatkowych amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO ma być sygnałem dla Putina, że Zachód jednoczy swoje siły przy rosyjskiej granicy. The New York Times pisze, że jeśli Biden zdecyduje się na wysłanie dodatkowych sił na wschodnią flankę, prawdopodobnie będą to żołnierze, którzy przylecą prosto ze Stanów Zjednoczonych oraz ci, którzy stacjonują w Europie Zachodniej. Chodzi o żołnierzy obrony powietrznej oraz siły inżynieryjne, logistyczne i artyleryjskie.

Plany Bidena skomentował m.in. Jim Townsend, były urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO. – Prawdopodobnie jest za późno, by powstrzymać Putina. Jeśli Rosjanie dokonają inwazji na Ukrainę, te 5 tys. żołnierzy powinno być tylko „zaliczką” na znacznie większą obecność sił USA i sojuszników – powiedział dziennikarzom Townsend.

O wzmocnieniu flanki wschodniej poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Kwatery Głównej NATO. – Sojusznicy utrzymują siły w gotowości, wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. Tym samym wzmacniają obronę, w miarę jak Rosja kontynuuje rozmieszczanie wojsk wokół Ukrainy – podaje NATO. Dania wysłała na Morze Bałtyckie fregatę, dodatkowo jej cztery myśliwce F-16 mają lecieć na Litwę, by wzmocnić misję NATO w tym regionie. Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich Sojuszu operujących we wschodnim regionie, a jej myśliwce prawdopodobnie polecą do Bułgarii. W kwietniu do Bułgarii polecą także dwa holenderskie F-35, a Francja wyraziła gotowość wysłania do Rumunii swoich wojsk pod dowództwem NATO.

REKLAMA

KE

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
 
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Wielki dzień dla polskiego wojska
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ottokar przyspiesza
Przewrót majowy
Polacy na Monte Cassino
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Porozumienie WOT i PKP
Ochotnicy do wojska
„Defender” otworzył ogień
Polscy żołnierze na podium
Uratować życie na polu walki
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Przeprawa przez Wisłę
Nie tylko „Defender”
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
F-15 w Łasku
Sojusznicza przeprawa
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Medale za walkę z COVID-19
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Lotnicza strona „Defendera”
Gotowi na pojedynek!
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Symboliczne lwowskie pojednanie
Resortowe kolonie i obozy
Raport podkomisji smoleńskiej
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Aktualizacja Pustelnika
PKW Orlik wrócił do domu
Spotkaj się ze specjalsami
Więcej pieniędzy na zapomogi
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Coraz więcej Rosomaków w armii
Podchorążowie na koniach
Droga ku liczniejszej armii
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Ukraina wyklucza ustępstwa
Kolejne baterie „Wisły”
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO