moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier z wizytą w Kijowie

Jestem tu po to, by zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kijowie. Potwierdził także gotowość do udzielenia Ukrainie wsparcia wojskowego polegającego m.in. na przekazaniu uzbrojenia. Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony, poinformował, że jeszcze dziś Rada Ministrów przyjmie uchwałę, która to umożliwi.

Premier Mateusz Morawiecki i szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal na spotkaniu poruszyli tematy związane z usprawnieniem procedur dotyczących transportu między oboma państwami, współpracy dotyczącej energetyki i gazownictwa, ale najważniejszą kwestią było oczywiście bezpieczeństwo. – Jestem w Kijowie po to, żeby zamanifestować jedność Polski z Ukrainą wobec ryzyka i niebezpieczeństw, o których wszyscy wiemy. To jest moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Dodał, że nasze kraje jak mało które w Europie zdają sobie sprawę z tego, jaką wartość ma bezpieczeństwo i wsparcie sąsiadów w sytuacji zagrożenia. – Tego wsparcia chcemy udzielić państwu ukraińskiemu – podkreślił.

Morawiecki przypomniał, że 27 stycznia polski Sejm przyjął uchwałę, która w jednoznaczny sposób wspiera „bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy”. Podkreślił także, że Polska cały czas udziela sąsiadowi pomocy humanitarnej, a jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie to także wsparcie wojskowe. Wyjaśnił, że chodzi o przekazanie uzbrojenia, które mogłoby zostać wykorzystane do obrony podczas ewentualnej agresji ze strony Rosji. – Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy przeciwlotnicze Grom, lekkie moździerze, drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym – powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że Krym, a także obwody doniecki i ługański są zgodnie z prawem międzynarodowym częścią Ukrainy i nie zmieni tego rosyjska okupacja. – Społeczeństwo ukraińskie wybrało kurs w kierunku Zachodu i każde suwerenne państwo powinno móc we własnym zakresie wybierać kierunki swojego rozwoju. Nie powinno być tu miejsca na strefy wpływów, które Rosja chce poszerzać – zaznaczył.

Denys Szmyhal, premier Ukrainy, podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za sojusznicze wsparcie, jakiego Polska udziela jego krajowi. Dodał, że rok temu było ono związane z pandemią COVID-19, teraz chodzi przede wszystkim o zagrożenie agresją ze strony Rosji. – Nasza pozycja w międzynarodowej wspólnocie, zgodnie z którą „nic o Ukrainie bez Ukrainy”, stała się możliwa i zawdzięczamy ją w dużym stopniu naszym polskim przyjaciołom – powiedział. Przypomniał także, że polscy i ukraińscy żołnierze służą razem w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie i wszystko wskazuje na to, że ta współpraca będzie pogłębiana.

Szefowie rządów odnieśli się też do informacji, jaka kilka dni temu pojawiła się w mediach. Chodzi o zawarcie sojuszu między Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią. – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się zacząć realizować nowy format współpracy regionalnej: Ukraina – Polska – Wielka Brytania. W warunkach trwającej rosyjskiej agresji warto podpisać trójstronny dokument o współpracy we wzmacnianiu bezpieczeństwa regionalnego – zaznaczył Szmyhal. Mateusz Morawiecki podkreślił, że choć Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, pozostaje „jednym z filarów NATO”, a także jednym z najważniejszych parterów handlowych Polski. – Wielka Brytania zdaje sobie sprawę z tzw. długich ramion Moskwy, doświadczyła tego podczas ataku na Siergieja Skripala (chodzi o użycie broni chemicznej wobec byłego rosyjskiego agenta wywiadu i jego córki, do ataku doszło w 2018 roku w Salisbury – przyp. red.). Wiemy też, jak rosyjskie służby specjalne wcześniej działały na terenie Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski zdaje sobie z tego sprawę i jest więcej niż zainteresowany stabilizacją sytuacji na wschodniej flance NATO – podkreślił premier Polski.

Dziś rano o współpracy Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie także ministrowie obrony obu państw. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, szef MON-u, rozmowa dotyczyła przede wszystkim oferty przekazania naszemu sąsiadowi m.in. amunicji. – Polska solidaryzuje się z Ukrainą – zaznaczył. Z ustaleń był zadowolony także ukraiński minister Oleksii Reznikov. – Czekam na ciekawe „prezenty” od naszych przyjaciół – napisał w mediach społecznościowych.

Mobilizacja sojuszników do udzielenia pomocy Ukrainie to konsekwencja zagrożenia atakiem ze strony Rosji, która od tygodni koncentruje swoje wojska przy granicy. Najważniejsi światowi przywódcy apelują do Moskwy, aby zaprzestała prowokacyjnych działań. Grożą jej także sankcjami, gdyby doszło do inwazji. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło / 10 BKPanc, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Tak rodziła się konspiracja
 
Z pułku w brygadę
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Podchorążowie AWL ślubowali
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Polska rozdarta przez okupantów
Trening na awaryjnym lotnisku
Plan misji „Air Defender”
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wyższe diety za służbę na granicy
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Kadeci na poligonie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Szwedzi na „Czernickim”
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Brązowa czwórka podwójna
16 Dywizja świętuje
AWL, czyli renoma budowana latami
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
WOT świętuje sześciolecie
Brytyjscy piloci w Polsce
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Śladem profesjonalistów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Odliczanie do przysięgi
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Raki dla podhalańczyków
Ekspresowa pomoc
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Przysięga w Kolnie
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Unijna pomoc dla Ukrainy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Abramsy jadą na ukraiński front
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wojskowe kontrakty w USA
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
RBN o rezultatach szczytu NATO
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Buzdygany wręczone!
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Pamięć o pomordowanych
Lecimy F-35
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO