moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ciągłość działań

W czasie misji będą prowadzić patrole w rejonie „niebieskiej linii”, szkolić libańskich wojskowych i pomagać miejscowej ludności. Do tych zadań przygotowywali się przez niemal rok. W lutym żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej polecą do Libanu, gdzie będą służyć w ramach PKW UNIFIL. To już piąta zmiana wystawiana przez Błękitną Brygadę.

Ponad 230 polskich żołnierzy podczas piątej zmiany PKW UNIFIL [ang. United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie] będzie służyć w ramach irlandzko-polskiego batalionu. W ramach mandatu ONZ będą monitorować zawieszenie broni na granicy libańsko-izraelskiej (tzw. blue line), wspierać libańską armię i administrację, prowadzić akcje humanitarne oraz chronić polską ambasadę w Bejrucie.

– Zachowujemy ciągłość działań, dlatego zadania te przekazywane są przez poprzednią zmianę. Dotyczy to także wszystkich projektów z zakresu współpracy cywilno-wojskowej, które pomimo trwającej pandemii mamy nadzieję kontynuować – mówi ppłk Tomasz Kłonowski, dowódca V zmiany PKW UNIFIL.

Rotacja polskiego kontyngentu rozpocznie się w lutym i zgodnie z planem potrwa do końca marca. Oznacza to, że lecący do Libanu żołnierze rozpoczną służbę w warunkach pogodowych, które zwykle nie są kojarzone z Bliskim Wschodem. – Nasza baza znajduje się w górach, w których zimą klimat zbliżony jest do tego w Polsce. Obecnie temperatura oscyluje tam w okolicach zera stopni, trzeba się liczyć także z intensywnymi opadami – wyjaśnia ppłk Kłonowski. Polscy żołnierze są jednak przygotowani do służby w ekstremalnych warunkach, dlatego taka pogoda nie będzie stanowić dla nich przeszkody. – Wszyscy żołnierze przeszli szkolenie kondycyjne oraz SERE B. Dodatkowo kierowcy zostali wysłani na kurs jazdy w warunkach górskich przeprowadzony w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju – podkreśla ppłk Tomasz Kłonowski.

Tradycyjnie już w irlandzko-polskim batalionie służbę będą pełnić także Węgrzy. 15 żołnierzy z tego kraju zasili jeden z plutonów polskiej kompanii manewrowej.

Słuchać i odpowiadać

Misja w Libanie wymaga specjalnego przygotowania według wytycznych ONZ. Program ten obejmuje m.in. szkolenie kulturowe realizowane przez kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – W kursie wzięli udział wszyscy żołnierze służący w kontyngencie. Dodatkowe szkolenie przeznaczono dla osób, których rolą będzie utrzymywanie kontaktu z lokalną ludnością – mówi ppłk Tomasz Kłonowski i zaznacza, że jest to kluczowe ze względu na zróżnicowanie etniczne oraz kulturowe Libańczyków. – Istotne jest, żeby potrafić odnaleźć się w tym środowisku, efektywnie wykonywać postawione zadania i jednocześnie nie powodować żadnych nieporozumień – dodaje dowódca V zmiany PKW UNIFIL.

Żeby w takich warunkach móc zrealizować cele misji, niezbędne jest zaangażowanie zespołu CIMIC. To właśnie żołnierze odpowiedzialni za współpracę cywilno-wojskową najlepiej orientują się w sytuacji w rejonie odpowiedzialności polskich pododdziałów, mają też informacje o nastrojach panujących wśród lokalnych mieszkańców. – Taką wiedzę mamy dzięki codziennym patrolom i spotkaniom, w tym z burmistrzami oraz starszyzną. Dzięki pracy komórek CIMIC polscy, irlandzcy i węgierscy żołnierze cieszą się w Libanie dobrą opinią – mówi por. Piotr Maletka. Oficer CIMIC zaznacza jednak, że ze względu na bardzo trudną sytuację gospodarczą należy liczyć się z gwałtowną zmianą nastawienia Libańczyków. – W tym kraju trwa potężny kryzys ekonomiczny. W takich warunkach zawsze może pojawić się głos, że należy obrać inny niż obecnie kierunek, i ludzie mogą za tym głosem pójść. Musimy być na to przygotowani – zauważa por. Maletka. Jego zdaniem można to osiągnąć wyłącznie dzięki wysłuchaniu i, przede wszystkim, odpowiadaniu na potrzeby lokalnej ludności.

Poprawa jakości życia

Pomoc humanitarna jest jednym ze statutowych celów misji UNIFIL. Właśnie dlatego jeszcze przed wyjazdem polscy żołnierze poznają aktualnie realizowane projekty, których celem jest poprawa jakości życia Libańczyków. – Poprzednia zmiana na bieżąco zajmowała się określaniem potrzeb poszczególnych gmin. Jako kolejna zmiana będziemy odpowiedzialni za przeprowadzenie przetargów i ich realizację – tłumaczy por. Tomasz Sęk, szef zespołu współpracy cywilno-wojskowej.

Ze względu na pandemię COVID-19 jednym z priorytetów jest zaopatrywanie lokalnych społeczności w środki ochrony osobistej, takie jak maseczki czy płyny dezynfekujące. Polscy żołnierze skupią się także na przeciwdziałaniu trudnościom wynikającym z niedoborów prądu.

– Chcemy wyposażyć choć część miejscowości w panele słoneczne. W zeszłym roku wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej nasi koledzy zainstalowali także lampy solarne rozświetlające ulice. Ten projekt także będzie kontynuowany – wylicza por. Sęk.

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy po dekadzie przerwy polscy żołnierze wrócili do Libanu w listopadzie 2019 roku. Trzon kontyngentu PKW UNIFIL tworzą wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. Już teraz wiadomo, że szczecińska jednostka wystawi także VI zmianę, której formowanie trwa od stycznia tego roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel, mjr Monika Matuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Piedimonte – samobójcza misja
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Przysięga w Limanowej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO