moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejm o solidarności z Ukrainą

„Konsekwentnie popieramy suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy. W tej dramatycznej sytuacji nie pozostawimy jej bez wsparcia” – to wspólne stanowisko posłów Sejmu RP wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. – To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm przyjął uchwałę dotyczącą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wspólne stanowisko posłów przedstawiła dziś marszałek Elżbieta Witek.

 

Solidarnie z Ukrainą

– Federacja Rosyjska wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty. Cofamy się do najmroczniejszych czasów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia tę agresję. Wzywamy Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi do zaprzestania działań wojennych, wycofania wszystkich swoich wojsk z terytorium Ukrainy i z pobliża jej granic oraz pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – apelowała.

Marszałek sejmu zaznaczyła także, że Polska wspiera demokratyczne władze i naród ukraiński oraz wyraża solidarność z nimi. – Konsekwentnie popieramy suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy. W tej dramatycznej sytuacji nie pozostawimy jej bez wsparcia – czytała Elżbieta Witek treść uchwały. Polski Sejm zaapelował także „do Unii Europejskiej, NATO i całej społeczności międzynarodowej o natychmiastowe wprowadzenie jak najszerszych sankcji skierowanych przeciwko agresorowi – Federacji Rosyjskiej”, ponadto o „jak najszersze wsparcie Ukrainy w zakresie gospodarczym i humanitarnym”. – Jako przedstawiciele naszych narodów mamy prawo i obowiązek apelować do całych społeczeństw i narodów, a także do instytucji i organizacji międzynarodowych o zdecydowane, solidarne i jednoznaczne powstrzymanie wrogiego i agresywnego postępowania władz Federacji Rosyjskiej – zaznaczyła Elżbieta Witek.

Premier: Ukraina walczy o wolność całej Europy

Głos w sejmie zabrał także premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako ten moment, kiedy jedno państwo w Europie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, które mogłyby uzasadnić agresję. To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata – mówił szef polskiego rządu. – Dzisiaj, trzeba to podkreślić z całą mocą, Ukraina walczy nie tylko o swoją własną niepodległość, nie tylko o swoją wolność. Dzisiaj Ukraina walczy w imieniu Europy, o wolność całej Europy – podkreślił.

Morawiecki zaznaczył również, że trwają rozmowy, które mają doprowadzić do jak najdalej idących sankcji wobec Rosji. – Tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji – podkreślił. Zapewnił przy tym, że Polska jest krajem w pełni bezpiecznym, a służby działają w stanie podwyższonej gotowości. Premier wspomniał ponadto o projekcie ustawy o obronie ojczyzny. – Bardzo proszę, aby ta ustawa, która w najbliższym czasie trafi pod obrady sejmu, była w sposób zgodny, w porozumieniu, jak najszybciej procedowana, bo ona jeszcze bardziej umocni nasze bezpieczeństwo – powiedział.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Władimir Putin wybrał drogę terroru i chce złamać Europę terrorem. To, czy uda się przywrócić integralność terytorialną Ukrainy, zależy od zdecydowanej odpowiedzi. Przypomniał, że sojusznicy skierowali do Polski już sześć tysięcy żołnierzy. – Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO, USA, UK i z innymi, by w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona – podkreślił.

Szef rządu zapewnił, że stan polskiej gospodarki jest dobry. – Działania, które rozpoczęliśmy pół roku temu, przewidywały, co może się wydarzyć. Podjęliśmy odpowiednie decyzje dotyczące granicy polsko-białoruskiej. Teraz wyraźnie widać, że tamte działania ze strony Białorusi były częścią zaplanowanej operacji Kremla – mówił Mateusz Morawiecki. Na koniec swojego wystąpienia dodał: – Dziś na pewno wśród wielu Polaków panuje wzburzenie i niepokój. Ale wszyscy musimy wykazać się spokojem, być jednością i działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1646141160
Jest moc.
C0-8E-8A-A5

Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Śladami ojca
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO