moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

UE nakłada kolejne sankcje na Rosję

Moskwa zostanie odcięta od rynków kapitałowych. Nowe sankcje będą dotyczyć sektora finansowego, energetycznego, transportowego, systemu kontroli eksportu i polityki wizowej – zdecydowała podczas nocnego posiedzenia Rada Europejska. – Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i pieniędzy dla Rosji – ocenia premier Mateusz Morawiecki.

O 2.00 w nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Obrady zwołano w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. – Chcemy potwierdzić jedność Unii Europejskiej w obronie prawa międzynarodowego. Zdecydowaliśmy o dodaniu pakietu masowych sankcji, które boleśnie dotkną władze Rosji – powiedział po obradach przewodniczący Rady Charles Michel. A Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej dodała: – Putin sprowadził do Europy wojnę. To w pełni rozwinięta inwazja na Ukrainę. To kwestionuje nasz porządek świata. Musimy pociągnąć Kreml do odpowiedzialności.

Przedstawiciele 27 państw unijnych wydali wspólne oświadczenie. Zgodnie stwierdzili, że Rosja narusza prawo międzynarodowe, zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo. „Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za ten akt agresji i wszelkie zniszczenia oraz utratę życia, jakie spowoduje. Będzie pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny” – czytamy w oświadczeniu.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że sankcje odcinają Rosję od najważniejszych rynków kapitałowych, zaznaczyła, że ich celem są elity rosyjskie. UE zamierza zmniejszyć i zlikwidować ich depozyty, by nie mogli „ukrywać swoich pieniędzy w bezpiecznych miejscach Europy”. Rada Europejska zdecydowała o zakazie sprzedaży części lotniczych rosyjskim liniom lotniczym, co jest istotne bo 75% elementów rosyjskiej floty wyprodukowano w krajach UE, USA lub w Kanadzie. – Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą ropy i gazu – powiedziała unijna polityk. – Nawet jeśli Putin odciąłby nas od swoich dostaw gazu, tej zimy będziemy mieć go wystarczająco od innych dostawców. Musimy uniezależnić się od gazu rosyjskiego, dziś jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych – zaznaczyła.

W nadzwyczajnym posiedzeniu RE uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Po obradach powiedział mediom: „zbudowaliśmy i utrzymaliśmy jedność wokół najdalej idącego pakietu sankcji w historii Unii Europejskiej”. Zapewnił, że kolejne obostrzenia doprowadzą do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii i środków finansowych dla Rosji. – Nie możemy pozostawić Ukrainy samej i ważne jest, że wiele państw mówi naszym głosem, a pakiet sankcji jest bardzo zasadniczy. Dotyczy np. wyłączenia z możliwości finansowania 70% rynku bankowego i ograniczenia w dostępie do pieniędzy dla wielu sektorów – mówił prezes Rady Ministrów. – Do listy państw objętych sankcjami dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest wspólnikiem Putina w ataku na Ukrainę – dodał.

Premier przyznał, że dużo uwagi w czasie obrad poświęcono kwestiom dotyczącym sytuacji humanitarnej Ukraińców i wsparciu dla uchodźców. – Jesteśmy w historycznym momencie. To, jak UE będzie w stanie teraz zareagować na ten kryzys, na lata czy dekady wyznaczy architekturę bezpieczeństwa Europy – stwierdził Morawiecki.

Przywódcy państw UE domagają się od Rosji natychmiastowego zaprzestania działań wojennych wraz z wycofaniem wszystkich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Twitter/ Ursula von der Leyen, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Pływacy i maratończycy na medal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO