moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sekretarz NATO w Łasku

O rozmieszczeniu natowskich sił szybkiego reagowania w Europie, obronie powietrznej, a także o kolektywnym wsparciu Ukrainy – rozmawiali w Łasku prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Nie możemy zgodzić się na to, by w Europie było okupowane, napadnięte zbrojnie państwo, a granice zmieniane były siłą – mówił prezydent.

Sekretarz generalny NATO i prezydent Andrzej Duda spotkali się na terenie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To właśnie w tej jednostce na co dzień stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Od kilku tygodni w Łasku są także amerykańskie myśliwce F-15. Zostały tu skierowane w związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Europie i koncentracją wojsk rosyjskich na Białorusi.

– Obecność sekretarza generalnego stanowi podkreślenie ważności zadania, jakie wykonują tutaj polscy i amerykańscy żołnierze. W trakcie spotkania omówiliśmy bieżącą sytuację bezpieczeństwa i kroki na przyszłość, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu – powiedział Andrzej Duda po zakończeniu spotkania z Jensem Stoltenbergiem. W czasie konferencji prasowej prezydent Duda odniósł się do wczorajszej wideokonferencji z prezydentem Joe Bidenem i innymi przywódcami krajów członkowskich NATO. – Mówiliśmy, że Sojusz musi utrzymać jedność i razem stać przy Ukrainie. Nie możemy zgodzić się na to, by w Europie było okupowane, zbrojnie napadane państwo, a granice były zmieniane siłą – powiedział Duda. Przyznał, że dzisiejsze rozmowy z szefem NATO dotyczyły także zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W czasie tego spotkania mają zapaść decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki NATO.

– Dzięki naszym działaniom i jedności zapewnimy pokój i bezpieczeństwo mieszkańcom Europy i Polski. Chcemy, by Europa rozwijała się w spokoju i pokoju. To dla nas najważniejsze – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Sekretarz generalny NATO podziękował prezydentowi Dudzie za silne zobowiązania Polski wobec Sojuszu i naczelną rolę naszego kraju w sprawie konfliktu na Ukrainie. Docenił także to, że Polska otworzyła granice dla setek tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.

Dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę Putin zrujnował pokój w Europie. Poczynania Rosji są całkowicie nieakceptowalne. Są one umożliwiane przez Białoruś – podkreślił Stoltenberg. – Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność oraz to, że bronimy całego NATO. Tu, w lotniczej bazie wojskowej, widzimy tę jedność w działaniu. Widzimy polskie i amerykańskie myśliwce, które strzegą Sojuszu przez całą dobę siedem dni w tygodniu – dodał.

Szef NATO przypomniał o natężeniu w ostatnich tygodniach sił na wschodniej flance NATO. – Wzmacniamy także siły odpowiedzi NATO. Dzisiaj francuskie wojska udadzą się do Rumunii – poinformował Jens Stoltenberg. Podkreślił, że zgodnie z artykułem 5 traktatu waszyngtońskiego NATO będzie bronić każdego centymetra swojego terytorium. – Jesteśmy sojuszem obronnym, nie szukamy konfliktu z Rosją. Ale chcemy, by Rosja położyła kres tej wojnie, wycofała swoje siły z Ukrainy i weszła na drogę dyplomacji – mówił szef Sojuszu.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO „pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę”. Dodał, że państwa Sojuszu cały czas udzielają wsparcia militarnego, ekonomicznego i humanitarnego, ale na Ukrainę nie będą kierowani żołnierze NATO.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Uwaga, transformacja!
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zapraszamy na Festiwal
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO