moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WIM rozwija się dla pacjentów

W Wojskowym Instytucie Medycznym został otwarty nowy gmach poradni specjalistycznych. Zapewnia nie tylko przestronne gabinety, lecz także nowoczesną aparaturę i możliwość szerszej pomocy medycznej. – To większe możliwości opieki, w możliwie najlepszej lokalizacji – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u – Wszystko z myślą o naszych pacjentach.

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to renomowana placówka służby zdrowia. Działa w nim szpital kliniczny, a także kilkadziesiąt ośrodków, klinik i poradni specjalistycznych, które do tej pory były zlokalizowane w różnych częściach szpitala, często przy działających klinikach. Niewystarczająca baza lokalowa oznaczała, że część pacjentów musiała zostać w szpitalu nawet w przypadku drobnych zabiegów medycznych.

Teraz sytuacja się zmieni. Na terenie szpitala na Szaserów został otwarty nowy budynek Poradni Specjalistycznych WIM. Swoje miejsce znajdzie w nim ponad 25 z około 30 poradni działających na terenie szpitala. – Dążyliśmy do tego, aby podejmowane wysiłki i idące w ślad za nimi efekty uwzględniały potrzeby najważniejszej grupy systemu ochrony zdrowia, jaką są pacjenci – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.

Jak podkreśla dr n. med. Zbigniew Nowak, kierownik Poradni Specjalistycznych, w nowym budynku będzie można otrzymać kompleksową opiekę ambulatoryjną. Dzięki temu drobne zabiegi, które trzeba było do tej pory wykonywać wyłącznie w szpitalu, teraz będzie można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, w ciągu jednego dnia. Pacjenci zyskają też szerszy niż dotychczas dostęp do usług medycznych. Rozbudowane zostały niektóre poradnie, w tym: pediatryczna, preluksacyjna, laryngologiczna czy gastrologiczna. – Ponadto urologia, ginekologia, chirurgia ogólna i onkologiczna to obszary, w których chcemy zwiększyć dostępność pomocy medycznej i położyć nacisk na profilaktykę. Pandemia niestety sprawiła, że wielu ludzi, obawiając się kontaktu ze służbą zdrowia, odłożyło badania profilaktyczne na później. A przecież choroby nie czekają – podkreśla dr Nowak.

W poradniach pacjenci bez obciążeń zdrowotnych, będą mogli w ciągu jednego dnia przejść zabiegi np. cystoskopii, biopsji piersi, dotyczące tarczycy czy endometrium, wymianę cewników, kolonoskopię czy badania urodynamiczne (ocena pracy układu moczowego). Jedna sala w nowym budynku została też przeznaczona dla pacjentów objętych chemioterapią z powodu chorób hematologicznych. – Nie będą oni musieli być hospitalizowani podczas tych zabiegów, co jednocześnie sprawi, że na oddziale będzie więcej miejsc dla osób, które muszą trafić do szpitala – podkreśla dr Nowak.

Do dyspozycji pacjentów będzie też nowoczesny sprzęt. Poradnie zostały wyposażone m.in. w nowe cystoskopy, aparaty endoskopowe, urządzenia USG do badań ginekologicznych i urologicznych, a także specjalne stoły zabiegowe. – Nowy budynek to nowoczesna infrastruktura i przestronne gabinety. Na zmianach na pewno zyskają pacjenci, ale lekarze też będą mieli większy komfort pracy – mówi dr Nowak.

Gen. dyw. Gielerak podkreśla również, że otwarcie nowego budynku poradni znacząco poprawi także możliwość opieki medycznej nad weteranami. – Lokalizacja zespołu poradni i Centrum Leczenia Weterana nie jest przypadkowa. Sąsiedztwo przełoży się na wygodę udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. Mówiąc wprost: to większe możliwości opieki w możliwie najlepszej lokalizacji – zapewnia dyrektor WIM-u.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym MON powstał w grudniu 2002 roku po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Dziś WIM to największa placówka wojskowej służby zdrowia, a jednocześnie ośrodek dydaktyczny, konsultacyjny i naukowo-badawczy, który wprowadza innowacyjne rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej.

Działający tu szpital na Szaserów dysponuje szeroką ofertą pomocy medycznej i cały czas się rozwija. W 2020 roku powstało tu Centrum Chirurgii Robotycznej, w 2019 roku została zmodernizowana Klinika Pediatrii. Od stycznia tego roku działa filia szpitala w podwarszawskim Legionowie. Co roku prawie 3 tys. pracowników z 44 klinik, oddziałów i zakładów niesie pomoc około 100 tys. pacjentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Wyrwali się z niemieckiego kotła
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak rozbito więzienie w Końskich
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
AW149 wkrótce „made in Poland”
Latający radar
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Gortat Team vs drużyna NATO
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Policjanci szkolą wojsko
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Docenić „misjonarzy”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Dzień, który zmienił bieg wojny
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Czarownice” nad Londynem
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Przesmyk w grze
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztandar dla cyberwojsk
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Trzy miecze pokoju
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Plan na szczyt
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej niż szkolenie TCCC
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Pokazali swoją siłę
Terroryści na lotnisku
Spadochroniarze w operacji TALO
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ameryka daje wsparcie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Kremlowska wirtualna korekta
„Osiodłać krowę”
„Baltops” – moc na Bałtyku
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ratownicy na medal
Equipment Tailored to the Needs
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Pamiętamy o bohaterach D-Day

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO