moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gdzie powstaną nowe strzelnice?

Minister obrony narodowej ogłosił dwa konkursy na utworzenie strzelnic: wirtualnej i pneumatycznej. Dotacja dla samorządów, które spełnią wymagania, może wynieść nawet 300 tys. zł. Oferty można składać do końca czerwca. – Zainteresowanie tworzeniem tego typu obiektów jest spore – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Oba konkursy zostały ogłoszone w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Jest on organizowany od czterech lat. Początkowo zakładał budowę wyłącznie obiektów terenowych, ale w 2021 roku jego formuła została rozszerzona o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. O dofinansowanie ich budowy mogły starać się samorządy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

– Pierwsze edycje obu konkursów spotkały się ze sporym odzewem samorządów, wpłynęło ponad 60 ofert. Jednym z powodów takiego zainteresowania były z pewnością mniejsze, w porównaniu z budową tradycyjnych strzelnic, koszty inwestycji. Być może kolejne samorządy będą chciały dołączyć do programu, dlatego uruchamiamy następne edycje – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Podobnie jak wcześniej, żeby ubiegać się o dotację, każdy samorząd musi dysponować nieruchomością (co najmniej do 31 grudnia 2033 roku) oraz pokryć 20% kosztów inwestycji.

Wyższe dotacje

W obu konkursach MON postawiło szczegółowe wymagania. Strzelnica pneumatyczna ma umożliwić strzelanie z karabinków i pistoletów pneumatycznych co najmniej pięciu osobom jednocześnie, na odległość minimum 10 m. Musi być wyposażona m.in. w kulochwyty (wychwytywacze śrutu) oraz tzw. tarczociągi (urządzenia do transportu tarcz strzelniczych), które umożliwiają zmianę odległości zatrzymywania tarcz. Obiekt ma także zapewniać 1000 sztuk śrutu o średnicy do 6,35 mm na każde stanowisko strzeleckie. Dodatkowo (MON tego nie wymaga) w obiekcie można też zamontować przesłony między stanowiskami, pojemniki do przechowywania wystrzelonego śrutu oraz zużytych tarcz strzelniczych.

Samorządy gminne, powiatowe czy wojewódzkie, które spełnią wymagania, mogą otrzymać dofinansowanie nawet 300 tys. zł (w ubiegłym roku było to 200 tys. zł). Otrzymane z MON-u pieniądze samorząd będzie mógł przeznaczyć m.in. na adaptację pomieszczeń na potrzeby takiej strzelnicy oraz zakup pierwszego wyposażenia.

MON ogłosiło także wymagania dotyczące strzelnic wirtualnych. Muszą one być tak skonstruowane, aby można było w nich strzelać z użyciem bezprzewodowych, laserowych symulatorów (replik) co najmniej czterech karabinków i pistoletów. Każdy z nich musi być wyposażony w funkcję wyzwalania strzału oraz działanie różnych mechanizmów broni, np. imitację odgłosu i zjawiska odrzutu. Strzelnica powinna mieć odpowiednią liczbę stanowisk, tak aby jednocześnie mogły z niego korzystać cztery osoby. A cały system ma umożliwić strzelanie statyczne i dynamiczne na różne odległości i o różnym stopniu zaawansowania, np. tzw. strzelanie na celność i skupienie.

MON oczekuje również, aby zestawy zadań strzelniczych można było uzupełniać o scenariusze zakładające różne warunki atmosferyczne (śnieg, mgłę, deszcz), oświetleniowe (światło sztuczne, naturalne) czy efekty specjalne (ogień, dym, dźwięki z zewnątrz). Ci, którzy będą chcieli utworzyć strzelnicę wirtualną, mogą liczyć na dofinansowanie do 200 tys. zł (w ubiegłym roku 150 tys. zł).

Z myślą o młodzieży

Celem konkursu jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury strzeleckiej w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy oraz uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego będą mieli lepszy dostęp do szkoleń strzeleckich. – Między innymi z tego powodu jako priorytetowe będą traktowane te oferty, które przewidują utworzenie strzelnic z myślą o szkoleniu młodzieży klas wojskowych na terenach, gdzie nie ma strzelnic sportowych i klasycznych – przyznaje ppłk Krzyżanowski.

Samorządy, które utworzą strzelnice pneumatyczne lub wirtualne, będą zobowiązane do końca 2033 roku nieodpłatnie udostępniać je uczniom klas wojskowych (do 130 godzin w miesiącu) oraz członkom organizacji proobronnych (do 30 godzin). Ze strzelnic, w zależności od decyzji zarządzającego obiektem, będzie też mogła korzystać lokalna społeczność.
Samorządy zainteresowane udziałem w konkursie mogą nadsyłać oferty do 30 czerwca do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (adres: ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa). Dodatkowe informacje można uzyskać w CWCR pod numerami telefonów: 261 877 751 i 261 877 721. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 21 lipca.

W ramach programu „Strzelnica w powiecie 2021” powstało w sumie 46 obiektów różnego typu, m.in. w Lipinach koło Przysuchy czy podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza. Z wirtualnych strzelnic korzysta już młodzież m.in. ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej czy zespołu szkół w Gościnie (powiat kołobrzeski). W sumie na program „Strzelnica w powiecie” MON przeznaczyło dotychczas 6 mln 780 tys. zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Koniec XI zmiany PKW Orlik
 
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
B9 stawia na solidarność
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Anakonda na Bałtyku
Gotowi na dyżur w SON
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Amunicja dla artylerzystów
Polska wśród światowych liderów
„Nasze granice w Monte Cassino”
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Finlandia w NATO
Topaz dla Bułgarii
WOT i „Anakonda”
Nowy wymiar wojska
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Najsprawniejsi wieloboiści
Pół wieku w zespole
Więcej miejsc na studiach w LAW
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Piekielny ogień dla polskiej armii
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Maszerowali, lecz nie ginęli
Słowa jak pociski
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Śladem profesjonalistów
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Nowy regulamin dla żołnierzy
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Włosi na straży polskiego nieba
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Wojsko poza schematem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Do końca walczył z tyranią
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Przysięga dobrowolsów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Polska potrzebna od zaraz
Razem gotowi na wszystko
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Litwini kupią zestawy Grom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO