moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek za służbę w jednostce bojowej

Od nowego roku żołnierze służący w tzw. jednostkach bojowych będą otrzymywać dodatek służbowy w wysokości 450 zł miesięcznie. O tyle samo więcej otrzymają obecni beneficjenci tego świadczenia, pod warunkiem służby w jednostce bojowej. Decyzja wicepremiera Mariusza Błaszczaka ma m.in. zwiększyć motywację finansową do pełnienia służby w kluczowych jednostkach Wojska Polskiego.

– Podjąłem decyzję, aby żołnierze w określonych jednostkach wojsk lądowych dostawali dodatek służbowy 450 zł miesięcznie. Zależy mi na tym, aby żołnierze ci otrzymywali dodatki, tak jak inne rodzaje sił zbrojnych – poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak.

Chodzi o dodatek służbowy o charakterze stałym, wypłacany żołnierzom z tytułu zajmowania stanowiska służbowego. Jest on obliczany jako iloczyn kwoty bazowej (1500 zł) i wskazanego w przepisach mnożnika. Obecnie otrzymują go m.in. np. dowódcy batalionu, dywizjonu, eskadry, okrętu II rangi lub grupy okrętów, komendanci szkół podoficerskich albo główni księgowi w jednostkach sektora finansów publicznych realizujących wydatki publiczne, (mnożnik od 0,10 do 0,30 – czyli od 150 zł do 450 zł), dowódcy kompanii, baterii, klucza, szwadronu, grupy pomocniczych jednostek pływających lub grupy ratownictwa morskiego albo okrętu III lub IV rangi (od 0,05 do 0,20 – czyli od 75 zł do 300 zł) oraz szefowie niektórych pododdziałów (od 0,03 do 0,05, czyli od 45 do 75 zł).

REKLAMA

Przepisy zakładają, że od stycznia przyszłego roku na tego rodzaju dodatek, w wysokości 450 zł miesięcznie (mnożnik 0,30), będą mogli liczyć także wszyscy żołnierze pełniący służbę w jednostkach bojowych wymienionych w przepisach. – Mając na uwadze aktualne uwarunkowania geopolityczne, dostrzegamy potrzebę dodatkowej gratyfikacji finansowej żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe w jednostkach bojowych. Specyfika służby charakteryzuje się tam szczególnym reżimem utrzymywania gotowości bojowej wpływającym na zakres i intensywność wykonywanych zadań – tłumaczy MON.

Projekt wymienia ponad 70 jednostek bojowych. – Proponowana lista wynika z analizy uwzględniającej przeznaczenie tych jednostek oraz charakter wykonywanych przez nie zadań – wyjaśnia MON. To m.in. dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, 7 Brygada Obrony Wybrzeża, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Na liście są też brygady zmechanizowane: 2 w Złocieńcu, 12 w Szczecinie, 15 Giżycka, 17 w Międzyrzeczu, 19 w Lublinie i 20 w Bartoszycach oraz pancerne: 1 w Wesołej, 9 w Braniewie, 10 w Świętoszowie i 34 w Żaganiu. Nie brakuje też pułków (np. 2 saperów w Kazuniu, 11 artylerii, 5 chemiczny, 2 rozpoznawczy), batalionów (8 powietrznodesantowy, 15 saperów i 21 dowodzenia) i dywizjonów (głównie rakietowe obrony powietrznej).

Ale to niejedyna zmiana. Propozycje przewidują też zwiększenie mnożnika dla obecnych beneficjentów tego dodatku (czyli dowódców różnych szczebli i szefów pododdziałów), o ile służą w jednostce bojowej wymienionej w projekcie. Zdaniem MON-u to właśnie na tych żołnierzach spoczywa największa odpowiedzialność za wyszkolenie podwładnych. W praktyce otrzymywany przez nich obecnie dodatek zwiększy się o 450 zł.

Przygotowane w MON-ie propozycje zmian w przepisach mają wpłynąć na zwiększenie finansowej motywacji do podejmowania i długoletniego pełnienia zawodowej służby wojskowej w kluczowych jednostkach wojskowych. Jak poinformował szef MON-u, rozporządzenie w tej sprawie zostało skierowane do uzgodnień. Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku i objąć około 43 tys. żołnierzy.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy o obronie ojczyzny (art. 819–822) dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy pragmatycznej zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie ustawy o obronie ojczyzny, nie dłużej niż 18 miesięcy od wejścia w życie tej ustawy. Jak do tej pory nie ukazało się jeszcze nowe rozporządzenie o dodatkach do uposażenia żołnierzy zawodowych wynikające z ustawy z 11 marca 2022 o obronie ojczyzny, dlatego aktualne pozostają stare przepisy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko zaciska kciuki. Do boju Polsko!
 
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Narada byłych szefów BBN-u
MayFly dostarczone
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Muzeum polskiego superbohatera
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Ukraina otrzyma Patrioty?
Włoskie Air Policing w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polska firma z amerykańską technologią
Włoskie Typhoony w akcji
Nowy budynek dla podchorążych
WOT ramię w ramię z medykami
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Uczniowie o Katyniu
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Polski duch w Londynie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Upadek mitu mocarstwa
Żołnierz na stanowisku
Ogień z Abramsów
Optyka do ZSSW-30
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
NATO pozostaje w gotowości
Borsuk już na poligonie
Głos młodego pokolenia
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Nasz szczęśliwy okręt
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Mistrzyni ognia artyleryjskiego
Nowi generałowie w WP
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Zostań szeregowym zawodowym!
Dodatek za ochronę granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy
W Brukseli o pomocy dla Ukrainy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Dzień wart stu lat
Rekordowy budżet obronny
Polska zmiana w zespole NATO
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Przewodów – to nie był atak na Polskę
Śladem profesjonalistów
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Co z odprawami mieszkaniowymi?
Do tarczy po nowemu
Wojsko buduje potencjał na wschodzie
Ryzykowna gra ajatollahów
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO