moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto logistyków

Budżet wynoszący 20 mld zł oraz ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim. Dba nie tylko o sprawność sprzętu i uzbrojenia, o zapasy amunicji, paliw, mundurów i żywności, lecz także zaspokaja potrzeby sojuszniczych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dziś IWspSZ obchodził swoje święto.

Żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia z dumą mawiają, że „logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym”. Podkreślają także, że nie ma na świecie armii, która byłaby w stanie realizować stawiane przed nią zadania bez sprawnie działającego zaplecza. I trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić, bo nawet doborowe jednostki liniowe nie mogłyby funkcjonować bez pomocy rzeszy żołnierzy i pracowników, którzy codziennie dostarczają żywność, paliwo i amunicję, przygotowują miejsca odpoczynku, a gdy trzeba, naprawiają uszkodzoną wojskową technikę. W Wojsku Polskim najważniejszą instytucją logistyczną, która nadzoruje cały skomplikowany proces zabezpieczania nie tylko polskich żołnierzy, lecz również wojsk sojuszniczych stacjonujących na terenie naszego kraju, jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

REKLAMA

Logistyczna armia

Instytucja ta zarządza ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników. Inspektoratowi są podporządkowane dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy, dwa bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek: Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze, Centrum Szkolenia Logistyki oraz Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

IWspSZ to także jeden z największych dysponentów środków budżetu obronnego naszego kraju. W 2022 roku na realizację zadań Inspektorat otrzymał do dyspozycji około 20 mld zł.

Rok dużych wyzwań

Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, które przypada 6 października (instytucję powołano do życia w 2006 roku), w logistycznym dowództwie odbył się dzisiaj uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych.

Szef IWspSZ gen. bryg. Artur Kępczyński podkreślał w okolicznościowych przemówieniu, że miniony rok był dla wojskowych logistyków czasem trudnych i wymagających wyzwań. – Pandemia COVID-19, sztucznie wywołany kryzys migracyjny oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, to tylko część z niesprzyjających okoliczności, na które odpowiedzią było wejście w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny – mówił generał.

Oficer podkreślił także, że Inspektorat jest ważnym ogniwem wszystkich kluczowych procesów modernizacyjnych realizowanych w polskiej armii. – Bierzemy aktywny udział w procesie pozyskiwania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła, samolotów F-35 i FA-50, czołgów Abrams i K2 oraz armatohaubic K9. Przygotowujemy zaawansowane zaplecze logistyczne dla przedsięwzięć wynikających z zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza – wyliczał gen. Kępczyński. Inspektorat jest również zaangażowany w program zwiększania liczebności Wojska Polskiego. – Dostosowujemy terytorialny system zabezpieczenia logistycznego, tworząc nową brygadę logistyczną i powołując Wojskowy Oddział Gospodarczy w Siedlcach, który w tym roku osiągnie pełną gotowość do działania – wskazywał szef IWspSZ.

– Mam pełną świadomość, że o sile Inspektoratu decyduje profesjonalnie przygotowany personel. W naszych strukturach służy i pracuje prawie 35 tys. żołnierzy i pracowników. Mimo działania w niesprzyjających okolicznościach i znacznie trudniejszych niż zazwyczaj warunkach udało nam się nie tylko zrealizować podstawowe cele, lecz również udzielić znaczącej pomocy organom państwa w ich działaniach na rzecz zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia obywateli. Doceniam to i dziękuję – mówił podczas uroczystego apelu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WDK IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
 
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Rekordowy budżet obronny
Włoskie Typhoony w akcji
Optyka do ZSSW-30
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash
W Brukseli o pomocy dla Ukrainy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nowsze Herculesy dla SZ RP
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Muzeum polskiego superbohatera
Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Polska firma z amerykańską technologią
Wojsko zaciska kciuki. Do boju Polsko!
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Nowy budynek dla podchorążych
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Ukraina otrzyma Patrioty?
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Uczniowie o Katyniu
Polska zmiana w zespole NATO
Przewodów – to nie był atak na Polskę
Borsuk już na poligonie
Żołnierz na stanowisku
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Narada byłych szefów BBN-u
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Wojsko buduje potencjał na wschodzie
Ogień z Abramsów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Mistrzyni ognia artyleryjskiego
Włoskie Air Policing w Polsce
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
NATO pozostaje w gotowości
MayFly dostarczone
WOT ramię w ramię z medykami
Zostań szeregowym zawodowym!
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski
Nasz szczęśliwy okręt
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Ryzykowna gra ajatollahów
Śladem profesjonalistów
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Nowi generałowie w WP
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Polski duch w Londynie
Upadek mitu mocarstwa
Do tarczy po nowemu
Dodatek za ochronę granicy
Dzień wart stu lat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Co z odprawami mieszkaniowymi?
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Głos młodego pokolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO