moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

V4 o wojnie i bezpieczeństwie energetycznym

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej jednomyślnie potępiają rosyjskie bombardowania i ostrzegają, że zbrodnie wojenne zostaną rozliczone. Na dzisiejszym posiedzeniu prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier rozmawiano przede wszystkim o kryzysie energetycznym oraz o groźbach użycia broni nuklearnej ze strony Moskwy.

Dziś w Bratysławie odbyło się spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Andrzej Duda, Zuzana Čaputová, Miloš Zeman oraz Katalin Novák wzięli udział w dwóch sesjach plenarnych. Podczas pierwszej omawiali sytuację bezpieczeństwa w regionie V4, druga była poświęcona kryzysowi energetycznemu i sposobom na jego rozwiązanie. Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał wczoraj z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. – Przekazałem mu prośbę prezydenta Ukrainy dotyczącą zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Północnoatlantyckiej na poziomie przywódców państw. Sekretarz generalny NATO przyznał, że rozważał zwołanie posiedzenia, a szczyt może się odbyć w przyszłym tygodniu – oświadczył prezydent Polski.

W czasie konferencji prezydenci państw V4 jednogłośnie potępili zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta, który wczoraj przeprowadzili Rosjanie. – Wierzę w to głęboko, że wspólnota międzynarodowa tego nie odpuści, że będzie ścigać zbrodniarzy wojennych – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Wierzę również, że Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoim terytorium, również nad tą częścią, która została im odebrana przez Rosjan w 2014 roku – dodał prezydent Duda.

Przedstawiciele Polski, Słowacji, Czech i Węgier mówili również o zagrożeniu użyciem broni nuklearnej. – Straszenie bronią nuklearną, potencjalne zagrożenie wynikające z ataków na elektrownie nuklearne w Ukrainie to jest dziś rzeczywistość, z którą się zmagamy. Ale postawa świata zachodniego ma tu wielkie znaczenie. Ci, którzy w Rosji podejmują takie decyzje, muszą mieć świadomość, że znajdą się poza wszelkim marginesem wspólnoty międzynarodowej, jeśli doprowadzą do katastrofy nuklearnej – powiedział Andrzej Duda. Z kolei Miloš Zeman, prezydent Czech, apelował do państw Zachodu, aby zrobiły wszystko w celu zażegnania ryzyka wojny nuklearnej. – Musimy uniknąć za wszelką cenę takiego ryzyka, które oznaczałoby, że jesteśmy ostatnią generacją prezydentów i premierów przez wybuchem III wojny światowej – powiedział Zeman.

Politycy omówili również kwestię bezpieczeństwa energetycznego. – Wierzę, że współdziałając i będąc sobie pomocnym, przetrwamy ten czas. W kwestii bezpieczeństwa militarnego i energetycznego mówimy, jako Grupa Wyszehradzka i ta część Europy, jednym głosem – podkreślił Andrzej Duda. Węgierska prezydent Katalin Novák zapewniła o jedności w obrębie V4, jednocześnie jednak poprosiła, by pamiętać, że Węgry są bardzo uzależnione od Rosji w kwestii dostaw energii. – Plan długofalowy to uniezależnić się całkowicie – powiedziała Novák. Wspomniała również o sankcjach, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. – Uważam, że trzeba wziąć pod uwagę indywidualne możliwości krajów. Węgry do tej pory były częścią jedności europejskiej i mam nadzieję, że w przyszłości utrzymamy ten kurs – powiedziała prezydent Węgier.

Wszyscy liderzy zapewniali także o nieustannej pomocy dla Ukraińców. – Polska pomagała, pomaga i będzie pomagać Ukrainie i Ukraińcom aż do zwycięstwa, bo taka jest konieczność, by zachować bezpieczeństwo – powiedział Andrzej Duda.

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podziękował również za wspólne oświadczenie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz Czarnogóry i Macedonii Północnej, podjęte z jego inicjatywy po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy państw m.in. Rumunii, Czech, Bułgarii, Słowacji i Węgier oświadczyli, że bombardowania Ukrainy są zbrodniami wojennymi, które zgodnie z prawem nie ulegają przedawnieniu. Zapewnili, że nie ustaną w wysiłkach, by osoby odpowiedzialne za bombardowanie stanęły przed sądem. Andrzej Duda jednocześnie potępił głosy, które sugerują, by Ukraina przekazała Rosji część swego terytorium, ułatwiając jej w ten sposób wyjście z twarzą z tego konfliktu. – Ci, którzy takie poglądy głoszą niech oddadzą Rosji część swojego terytorium – powiedział Duda. Zaznaczył też, że to Ukraina sama powinna zdecydować, kiedy powinien zostać zawarty pokój. – Z naszego polskiego punktu widzenia i myślę, że także większości wspólnoty międzynarodowej, pokój zostanie zawarty, kiedy Rosja opuści uznane międzynarodowo terytoria Ukrainy. Zatem wtedy, gdy Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoimi międzynarodowo uznanymi granicami. To jest fundament bezpieczeństwa i przestrzegania prawa międzynarodowego – przypomniał Andrzej Duda.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Formoza. Za kulisami
 
Czujemy się tu jak w rodzinie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Spadochroniarze na warcie w UE
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Szpital u „Troski”
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Z parlamentu do wojska
The Suwałki Gap in the Game
Nie wierzę panu, mister Karski!
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Wracajcie z medalami!
Śmierć przyszła po wojnie
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Walka – tak, ale tylko polityczna
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Mark Rutte pokieruje NATO
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Polsko-litewskie konsultacje
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szkolenie na miarę czasów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
„Operacja borelioza”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Za zdrowie utracone na służbie
Olimp gotowy na igrzyska!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Włoski Centauro na paryskim salonie
Pancerny sznyt
„Armia mistrzów” – sporty walki
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Lato pod wodą
Roczny dyżur spadochroniarzy
Feniks – następca Mangusty?
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO