moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co z odprawami mieszkaniowymi?

W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami docierającymi do garnizonów w całym kraju, MON zapewnia, że obecnie nie są planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych. – To dezinformacja. Dlatego apeluję o to, by żołnierze nie wierzyli w niesprawdzone informacje i nie podejmowali pochopnych decyzji o odejściu z wojska – potwierdza płk Krzysztof Jewgiejuk.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali lokalu mieszkalnego z Agencji Mienia Wojskowego. Przy obliczaniu jej wysokości brane są pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określany w komunikacie prezesa GUS-u oraz liczba członków rodziny żołnierza (to tzw. normy mieszkaniowe). Liczy się także staż służby – za każdy rok wysługi jest to 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Po 15 latach służby odprawa wynosi 45% wartości lokalu, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o kolejne 3%, aż do poziomu 100% po 33 latach służby (przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny maksymalna kwota odprawy mieszkaniowej wynosiła 80%). – Obecnie wysokość tego świadczenia jest więc ściśle uzależniona od lat służby oraz premiuje żołnierzy z długoletnią wysługą – zauważają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mimo korzystnych i przejrzystych zasad wypłacania odprawy w środowisku wojskowym pojawiły się głosy dotyczące planowanych przez MON zmian w naliczaniu tego świadczenia. – Owszem, do konwentu, jak również do dziekanów poszczególnych korpusów i mężów zaufania w jednostkach, docierają takie sygnały. Siła plotki jest olbrzymia i powoduje niepokój wśród żołnierzy. Dementujemy oczywiście tę pogłoskę, to dezinformacja – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

 

REKLAMA

Jak przyznaje oficer, zdarzają się sytuacje, w których żołnierze, obawiając się, że mogą stracić na kwocie odprawy, rozważają decyzję o odejściu z wojska. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy koszty życia znacząco wzrosły, a żołnierze chcą spłacić kredyty zaciągnięte w spokojnych gospodarczo czasach. – Mając możliwość wzięcia odprawy, wielu z nich zastanawia się, czy nie odejść z armii, nie wziąć należnej odprawy, a potem, za jakiś czas, wrócić do wojska. To może nie być takie proste. Dlatego zawsze w rozmowach z żołnierzami apeluję o to, by decyzji o odejściu z wojska nie podejmowali pochopnie, na podstawie niesprawdzonych informacji. Kierownictwo resortu robi wszystko, by żołnierzom służyło się lepiej – podkreśla płk Jewgiejuk.


Grafika: PZ

O tym, że żadne zmiany dotyczące odpraw nie są procedowane, zapewniają też przedstawiciele MON-u. – W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami, które docierają do garnizonów w całym kraju, pragniemy zapewnić, że nie są obecnie planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych – informuje resort.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych żołnierze zawodowi mogą wskazać najbardziej korzystny okres służby do wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej. W przypadku orzeczenia rozwodu były współmałżonek nie jest uwzględniany w tych obliczeniach. W wypadku małżeństw wojskowych zaś małżonkowie muszą wskazać, u którego z nich należy uwzględnić normy na dzieci. Płk Jewgiejuk zwraca uwagę, że jednym z rozwiązań oczekiwanych przez żołnierzy jest umożliwienie wypłaty odprawy w trakcie trwania służby wojskowej, a nie dopiero po jej zakończeniu. Na razie zmiany w tym kierunku nie są przewidywane.

Każdy, kto chce wyliczyć należną mu odprawę z uwzględnieniem liczby norm, procentu wysługi lat służby oraz wskaźnika 1m2 wg GUS, może skorzystać z kalkulatora odpraw mieszkaniowych znajdującego się na stronie Agencji Mienia Wojskowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Zwiad na bieszczadzkich szlakach
 
Weź udział w konkursie katyńskim
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
The Fall of the Superpower Myth
F-35 rozpoczynają Air Policing
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Terenowe motocykle II RP
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Śladem profesjonalistów
SAROV w opcji
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Dwie dekady WIM-u
Przetarcie przed manewrami
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Dodatek już nie za klasę
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Desant w Forcie Bragg
Walczymy z imperium zła
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Nie zmarnować szansy
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Modernizacyjne priorytety wojska
Styczniowy poligon terytorialsów
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Upominki dla tureckich dzieci
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Nowa strzelnica w Piastowie
Tons on Board
Armia Czerwona niesie śmierć
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Orlik w natowskiej misji
Pamięć o powstańcach styczniowych
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
4% PKB na Wojsko Polskie
Ukraina czeka na czołgi
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Z Radomia do Las Vegas
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
To był wielki cios dla polskiej armii
Droga do mistrzostwa
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Dłuższa służba się opłaci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO