moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Służba w korpusie generalicji wymaga mądrości, rzetelności i absolutnego oddania, zrozumienia tego czym jest Polska i obrona Rzeczypospolitej. Wierzę, że znakomicie podołacie swoim obowiązkom – mówił prezydent Andrzej Duda do siedemnastu oficerów WP, którym wręczył dziś nominacje generalskie i admiralskie. Większość z nich otrzymała pierwszą generalską gwiazdkę.

Uroczystość odbyła się w południe w Pałacu Prezydenckim. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, a w obecności przedstawicieli Sejmu i Senatu, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kierowniczej kadry sił zbrojnych, akty mianowania na stopnie generalskie odebrało 17 oficerów Wojska Polskiego.

Akt mianowania na trzecią gwiazdkę generalską od prezydenta i buzdygan generalski od wicepremiera, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, otrzymał gen. dyw. Krzysztof Radomski, szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Akt mianowania na stopień generała dywizji i generalski buzdygan otrzymał natomiast gen. bryg. Wojciech Marchwica, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Nominacje na stopień generała brygady w Pałacu Prezydenckim otrzymało dziś także 13 pułkowników, a na stopień kontradmirała dwóch komandorów. Akt mianowania z rąk zwierzchnika SZ RP odebrali pułkownicy: Mariusz Fryc, zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN; Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji MON; Tomasz Jatczak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego; Sławomir Kojło, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej; Robert Kopacki, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, a także Roman Kopka, dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża; Sławomir Kozicki, zastępca dyrektora Departamentu Budżetowego MON; Jerzy Laskowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON; Jarosław Mokrzycki, dowódca Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG; Mirosław Polakow, szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa sztabu DORSZ; Mariusz Skulimowski, szef Zarządu Logistyki P4 SGWP; Krzysztof Zielski, szef Zarządu Planowania Rzeczowego P8 SGWP i kmdr Adam Rzeczkowski, szef Pionu Planowania – zastępca szefa sztabu DORSZ. Nowymi kontradmirałami zostali: Włodzimierz Kułagin, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Jarosław Wypijewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN.

Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia przypomniał, z jaką odpowiedzialnością wiąże się służba w korpusie generalicji Wojska Polskiego. – To bardzo ważny moment w życiu panów generałów, zwłaszcza tych, którzy wstępują do korpusu generalicji. Dla mnie jako prezydenta RP jest to niezwykle ważny moment, bo wiąże się on z odpowiedzialnością za przyszłość i bezpieczeństwo Polski i naszych rodaków. A to ma dziś fundamentalne znaczenie – powiedział. Wręczając akt mianowania na pierwszy lub kolejny stopień generalski, zwierzchnik sił zbrojnych zwracał oficerom uwagę właśnie na odpowiedzialność, jaka na nich ciąży. – Ta tuba i buława ważą tony. Otrzymaliście je w wyniku oceny dotychczasowej służby i tego kim jesteście jako żołnierze RP i jako ludzie – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał też do bezpieczeństwa w naszym regionie i wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. – Niebezpieczeństwo jest realne, mamy sąsiada, który nie waha się rzucać gróźb i oczekiwać, że inne państwa będą mu podległe – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że awansowani dziś oficerowie służą w jednostkach liniowych, dowództwach, sztabach, różnego rodzaju instytucjach związanych z armią. Podkreślił, że wszędzie ich rolą jest wzmacnianie bezpieczeństwa Polski.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wspomniał również o tym, czego obecnie oczekuje od generałów Wojska Polskiego. – Służba w korpusie generalicji wymaga otwartej głowy, mądrości, rzetelności i całkowitego oddania, zrozumienia tego czym jest Polska i obrona Rzeczypospolitej. Wierzę, że znakomicie podołacie swoim obowiązkom – powiedział prezydent. Zwrócił się również do rodzin oficerów. – Dziękuję, że tworzycie dom, który jest oparciem. Dziękuję za dni i godziny czekania, za przeżycie chwil niepokoju i gotowość do dźwignięcia wyzwań, które łączą się z tymi nowymi nominacjami. Dziś można iść już tylko do przodu, nie można się cofnąć. Zadanie jest wielkie, wierzę, że to rozumiecie – zakończył prezydent.

To drugie nominacje generalskie w 2022 roku. W sierpniu, na wniosek ministra ON, akty mianowania na stopnie generalskie od prezydenta Andrzeja Dudy odebrało 11 oficerów WP.

Awanse generalskie otrzymali:


gen. broni Krzysztof Radomski urodził się w 1967 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej (dziś Akademia Sztuki Wojennej). Służbę wojskową rozpoczął w 2 Pułku Zmechanizowanym, a potem zajmował różne stanowiska, m.in. w 15 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej i 1 Brygadzie Pancernej. W 2016 roku został szefem Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, zastępcą inspektora wojsk lądowych DGRSZ. Po trzech latach służby w Warszawie został zastępcą dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, następnie jej dowódcą. Przez wiele miesięcy generał i jego podkomendni byli zaangażowani w ochronę polsko-białoruskiej granicy. Od czerwca 2022 roku gen. Radomski stoi na czele Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Oficer uczestniczył w misji stabilizacyjnej w Iraku. Dowodził batalionem w trakcie trzeciej zmiany PKW na misji „Iraqi Freedom”.


gen. dyw. Wojciech Marchwica w 1990 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jest także absolwentem studiów dowódczo-sztabowych i studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej. Studia generalskie ukończył w Pekinie, skończył także Generals Flag Officer’s and Ambassador’s Course w Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Służbę zaczynał jako podporucznik w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, następnie zajmował różne stanowiska w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Od 2002 do 2006 roku dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych. Po rocznej służbie w Iraku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 21 BSP, a potem zastępcy dowódcy tej brygady. Przez rok dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową, następnie zajął stanowisko szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w DGRSZ. Niedługo później został inspektorem WS, a potem dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Od 2020 roku jest szefem sztabu DORSZ. Generał Marchwica wykonywał zadania służbowe na stanowiskach dowódczych w składzie PKW w Kosowie, Iraku i Afganistanie.


Gen. bryg. nawig. dr hab. inż. Mariusz Fryc jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczelnię ukończył w 1995 roku w specjalności nawigacja naprowadzania. Do 1999 roku służył na różnych stanowiskach w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu. Po rozformowaniu jednostki służył w 3 Bazie Lotniczej.

W 2001 roku rozpoczął studia w AON na kierunku bezpieczeństwo narodowe, a po obronie został asystentem na uczelni w Katedrze Strategii na Wydziale Strategiczno-Obronnym. Uzyskawszy tytuł doktora zajął stanowisko adiunkta w Katedrze Strategii i Geostrategii na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON.

W 2009 roku płk Fryc otrzymał stanowisko planisty w Zarządzie Ćwiczeń w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO (SHAPE). Następnie służył w Strategicznym Centrum Operacji. W 2011 roku został skierowany z SHAPE do Afganistanu.
Od 2012 roku służy w BBN. Początkowo jako główny specjalista w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, potem jako zastępca szefa i szef Zespołu Analiz Wojskowych. Kierował także Zespołem Transformacji Systemu Obronnego. W 2021 roku został zastępcą dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.


Gen. bryg. Marcin Górka jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył Wydział Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej na kierunku Geodezja Wojskowa w specjalizacji nawigacji satelitarnej. Studiował także w NATO Defense College.

Oficer do 2007 roku służył w Sztabie Generalnym WP, gdzie zajmował kolejno stanowiska specjalisty, starszego specjalisty oraz pełnił obowiązki szefa oddziału, odpowiadając za budowę zdolności SZRP w obszarze satelitarnego rozpoznania obrazowego. Następnie jako ekspert ds. satelitarnego rozpoznania obrazowego służył w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk w USA.

W 2010 roku ponownie objął stanowisko w SGWP. Był współtwórcą koncepcji wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych w rozpoznaniu Sił Zbrojnych RP. W 2014 roku po ukończeniu studiów w NATO Defense College został pierwszym dowódcą Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

W październiku 2020 roku płk Marcin Górka objął stanowisko dyrektora Departamentu Innowacji w MON. Wcześniej był wiceprezesem Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych.


Gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak urodził się w 1973 roku w Zgierzu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (dziś LAW), studiów na Akademii Obrony Narodowej oraz studiów generalskich Maxwell w USA.

Służbę rozpoczął w 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim na samolocie MiG-21 bis, następnie latał na samolotach MiG-21 w Łasku. W 2003 roku znalazł się w 1 eskadrze lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim i szkolił się na samolotach MiG-29. W 2010 roku płk Jatczak został zakwalifikowany do pierwszej grupy lotników szkolonych na F-16. Kurs podstawowy na „efie” ukończył w 2012 roku, a rok później objął stanowisko dowódcy grupy działań lotniczych w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W 2016 roku dowodził pierwszą zmianą PKW w Kuwejcie w ramach operacji „Inherent Resolve”.

Ma uprawnienia instruktorskie, jest pilotem doświadczalnym na MiG-29. Dowodził 32 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a od lipca 2021 roku dowodzi 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego.


Gen. bryg. Sławomir Kojło jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze i AON. W 1990 roku rozpoczął służbę zawodową w 79 Samodzielnym Pułku Obrony Powietrznej Kraju na stanowisku oficera naprowadzania, następnie służył w 18 Pułku Przeciwlotniczym w Jeleniej Górze, a jako oficer Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego w Szefostwie Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Do 2014 roku służył w Dowództwie Generalnym RSZ na stanowisku starszego specjalisty – kolejno w Oddziale Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej, a potem w Oddziale Szkolenia. W 2017 roku stanął na czele 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, następnie został szefem obrony przeciwlotniczej w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Od stycznia 2022 roku dowodzi 3 Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej.


Gen. bryg. Robert Kopacki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, a także studiów podyplomowych AON i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Służbę rozpoczął w 1987 roku. Od początku był związany z wojskami powietrznodesantowymi.
Najpierw służył w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej (dziś 6 Brygada Powietrznodesantowa), następnie w Jednostce Wojskowej GROM. W JWG był szefem wydziału operacyjnego, potem szefem sztabu jednostki. Dowodzenie jednostką objął we wrześniu 2016 roku, a rok później, czyli w 2017 roku, został zastępcą dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. W lutym 2022 roku rozpoczął kolejną kadencję na tym stanowisku.

Był uczestnikiem misji PKW w Iraku. Został odznaczony m.in. Gwiazdą Iraku, brązowym oraz srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, brązowym, srebrnym oraz złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a także srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”.


Gen. bryg. Roman Kopka jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Służył w jednostkach podległych 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz Dowództwie 15 BZ i Dowództwie 1 Dywizji Zmechanizowanej.

Służył w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON, Departamencie Kadr i Szkolnictwa Wojskowego oraz Departamencie Kadr MON. Przez trzy lata służył także w SGWP na stanowisku szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień P1. Od marca 2021 roku jest dowódcą 7 Brygady Obrony Wybrzeża.


Gen. bryg. Sławomir Kozicki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Służył m.in. w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem jako szef służby finansowej, główny księgowy oraz oficer pionu szkolenia. Karierę wojskową kontynuował w Sztabie Generalnym WP, a konkretnie w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego P5, a później w Zarządzie Planowania Rzeczowego P8. W trakcie służby był także głównym specjalistą w Zarządzie Ekonomicznym i Planowania Rzeczowego w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Od 2012 roku przez osiem lat był głównym specjalistą w Departamencie Budżetowym MON. Od grudnia 2017 jest zastępcą dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON.


Gen. bryg. Jerzy Laskowski jest absolwentem studiów magistersko-inżynierskich o specjalności samoloty i śmigłowce w Wojskowej Akademii Technicznej, absolwentem studiów podyplomowych i kursu dla oficerów sztabowych NATO w Oberammergau, a także kursów w Sztokholmie i studiów w ASzWoj w Warszawie.

W latach 1990-1999 służył w jednostkach wojsk lotniczych i obrony powietrznej, m.in. w 40 pułku lotnictwa myśliwsko–bombowego w Świdwinie i Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Oleśnicy. Od 1999 do 2004  r. służył w strukturach MON, departamentach: Integracji z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego, Do Spraw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Polityki Obronnej. W latach 2004-2007 był radcą w Stałym  Przedstawicielstwie RP przy NATO. Po powrocie do kraju był głównym specjalistą w Zespole Analiz sekretariatu Ministra Obrony Narodowej, a od  2009 do 2017 r. głównym specjalistą i głównym analitykiem w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON. Od 2001 r. do szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. uczestniczył w merytorycznych przygotowaniach kolejnych szczytów Sojuszu, spotkań ministrów obrony państw NATO i UE. Był w grupie opracowującej założenia narodowego systemu planowania obronnego, w kolejnym, a także koordynatorem zespołu, który diagnozował stan SZRP i opracował prognozę, ich  rozwoju do 2032 r. Obecnie jest zastępcą dyrektora w Departamencie Strategii i Planowania Obronnego MON.


Gen. bryg. Jarosław Mokrzycki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej oraz Joint Forces Staff College w Norfolk. Po promocji oficerskiej w 1993 roku rozpoczął służbę w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Zajmował także stanowiska w Dowództwie Wojsk Lądowych, był zastępcą dowódcy 21 BSP, służył w Departamencie Spraw Zagranicznych MON. W 2018 roku objął stanowisko dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Od października 2021 roku jest dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Pełnił służbę także poza granicami kraju. Był oficerem operacyjnym w czasie misji ONZ-UNDOF na Wzgórzach Golan oraz szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe w Iraku.


Gen. bryg. Mirosław Polakow jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, AON, Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Studia podyplomowe i generalskie ukończył w Akademii Sztuki Wojennej.

Służbę wojskową pełni od 35 lat, zaczynał od stanowiska dowódcy plutonu Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych i w 2 batalionie piechoty górskiej, a następnie dowódcy kompanii. Służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, m.in. jako starszy specjalista w Wydziale Szkoleń i Ćwiczeń. Dwa lata dowodził także Polsko-Litewskim Batalionem Sił Pokojowych. Służył poza granicami kraju w składzie: PKW Kosowo i PKW Afganistan. Za służbę pod Hindukuszem, zwłaszcza za umiejętne dowodzenie w czasie akcji bojowej, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego.

W latach 2013–2016 pełnił służbę w międzynarodowych strukturach wojskowych NATO w Norwegii na stanowisku szefa Oddziału Planowania Ćwiczeń oraz dyrektora programowego ds. innowacji i rozwoju scenariuszy ćwiczeń. Po powrocie do kraju objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a następnie pełnił funkcję szefa Zarządu Operacyjnego. Od czerwca 2021 roku jest szefem pionu – zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia.


Gen. bryg. Adam Rzeczkowski ukończył Akademię Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego-Eksploatacja Okrętowych Systemów Pokładowych. Jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Dowódczej MW Newport w USA oraz studiów generalskich w Akademii Sztuki Wojennej.

Służbę wojskową pełni od 29 lat. Rozpoczął ją w helskim 11 Dywizjonie Ścigaczy na stanowisku dowódcy działu okrętowego. Na okrętach 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu zajmował kolejne stanowiska służbowe, po stanowisko dowódcy okrętu ORP „Zawzięty”. Od 2004 roku związany jest z Dowództwem Operacyjnym RSZ. Angażował się w prace związane z tworzeniem PKW, w tym misji w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowej Afryki. Przewodniczył pracom zespołów autorskich opracowujących dokumenty Wojennego Systemu Dowodzenia SZ dla Naczelnego Dowódcy SZ.

Wielokrotnie służył poza granicami kraju, w Iraku i Afganistanie. Służył także w strukturach międzynarodowych, w Dowództwie JFC w Brunssum. W latach 2016–2018 był dyrektorem Ośrodka Monitorowania i Analiz MON. Od grudnia 2018 roku pełni funkcję szefa pionu – zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Operacyjnym RSZ.


Gen. bryg. Mariusz Skulimowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Służbę rozpoczął w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej, gdzie obejmował kolejno stanowiska: dowódcy plutonu rozpoznawczego, dowódcy kompanii dowodzenia oraz szefa sekcji rozpoznawczej. W latach 2002–2007 roku służył w strukturach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, następnie w Wojskach Specjalnych. Początkowo zajmował stanowiska w JW GROM, a w 2009 roku budował od podstaw Jednostkę Wojskową „Nil” (wówczas Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych).
W 2013 roku wrócił do 10 Brygady Logistycznej na stanowisko zastępcy dowódcy, następnie objął dowodzenie 1 Pomorską Brygadą Logistyczną. Od marca 2021 roku jest szefem Zarządu Logistyki P4 w SGWP.


Gen. bryg. Krzysztof Zielski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Białostockiej. Studia generalskie ukończył w 2021 roku w Akademii Sztuki Wojennej.

Służbę rozpoczął w 1995 roku w 25 Batalionie Łączności, a potem kontynuował ją w Wojskowym Biurze Kryptograficznym. Był zastępcą Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Od 2008 roku służył w Zarządzie Planowania Rzeczowego P8 SGWP na stanowiskach: szef wydziału planowania, zastępca szefa oddziału planowania modernizacji technicznej, koordynator i zastępca szefa Zarządu. Od sierpnia 2020 roku jest szefem Zarządu Planowania Rzeczowego w Sztabie Generalnym WP.


Kontradmirał Włodzimierz Kułagin jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport.
Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 13 Dywizjonie Trałowców 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu – aż do objęcia dowodzenia 13 Dywizjonem Trałowców. Służył na różnych stanowiskach także w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW DGRSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej – NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, w latach 2014–2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju był szefem sztabu Dowództwa 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a od kwietnia 2021 dowodzi 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża.


Kontradmirał Jarosław Wypijewski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, Akademii Marynarki Wojennej oraz Akademii Sztuki Wojennej.

Przez ostatnie trzy lata kierował zespołem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a w latach 2018–2019 był komendantem Portu Wojennego w Gdyni. Oficer służył też w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwie Marynarki Wojennej. Dwukrotnie był w Afganistanie oraz na misji ONZ w Syrii. Kilka dni temu kontradmirał Jarosław Wypijewski został nowym dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Jakubkowski / KPRP. WS, 16 DZ, MON, arch. prywatne, 2 SLT, 3 BROPow, 7 BOW, LITPOLUKRBRIG, MKS, 8 FOW, BBN, DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwsi na oceanie
Wojskowe Oscary przyznane!
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zapraszamy na Festiwal
NATO on Northern Track
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO