moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pozostaje w gotowości

Nie mamy żadnych wskazówek, że to mógł być przemyślany atak – mówił Jens Stoltenberg o wczorajszym wybuchu rosyjskiej rakiety na terytorium Polski. Sekretarz generalny NATO po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej podkreślił, że prawdopodobnie był to wypadek spowodowany przez ukraiński pocisk obrony powietrznej. Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do odpowiedzi na zagrożenia.

Dziś przed południem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej poświęcone wybuchowi rosyjskiej rakiety w Polsce, w miejscowości Przewodów. Spotkaniu przewodniczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Reprezentanci państw Sojuszu rozważali zasadność uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Po spotkaniu, po godzinie 12, odbyła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga. – Wojskowi dowódcy przekazali nam raport, a polski ambasador dane dotyczące trwającego w Polsce śledztwa. Wczorajszy wybuch miał miejsce w czasie masywnego ataku rosyjskiego za pomocą rakiet na terytorium Ukrainy – zaczął spotkanie z dziennikarzami szef Sojuszu. – Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy również żadnych wskazówek, że Rosja przygotowuje ofensywne działania wojskowe przeciwko NATO – oznajmił stanowczo Stoltenberg. Powiedział również, że według wstępnych ustaleń eksplozja była wypadkiem spowodowanym przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. – W ten sposób Ukraińcy bronili się przed masowym atakiem rosyjskimi pociskami manewrującymi. Chcę powiedzieć jasno: to nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie – podkreślał sekretarz generalny.

REKLAMA

Stoltenberg zapewnił również o pełnej gotowości Sojuszu do reakcji, gdyby tylko zaszła taka potrzeba. Powiedział jednak, że incydent w Przewodowie nie jest tego typu sytuacją, bo choć tragiczny w skutkach, nie był celowy, a więc nie może być powodem do militarnej reakcji NATO. – Musimy odróżnić niecelowe odpryski wojny od celowych ataków na członków Sojuszu. Pozostajemy czujni – dodał szef NATO.

Jens Stoltenberg wspomniał również o rozmowie przeprowadzonej zeszłej nocy z prezydentami Polski i USA. – Jesteśmy pewni, że musimy być spokojni, czujni i współpracować ze sobą. NATO jest zjednoczone – zapewnił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, w jaki sposób wczorajszy incydent wpłynie na natowską obronę powietrzną, sekretarz generalny przypomniał, że od wielu miesięcy NATO największy nacisk kładzie właśnie na tę kwestię. – Członkowie i partnerzy Sojuszu dostarczą Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej. A więc mobilizujemy się i dostarczamy dodatkowe wsparcie, które zapewni ochronę na wielu pułapach, m.in. przed pociskami balistycznymi, ale też na przykład przed dronami – powiedział Jens Stoltenberg. Pytany o to, czy NATO wzmocni obronę powietrzną krajów sąsiadujących z Ukrainą, odpowiedział, że to się dzieje od momentu wybuchu wojny. – Znacząco zwiększyliśmy obecność sił sojuszniczych, zwłaszcza na wschodniej flance. Nie mamy żadnych wskazań, że ten incydent był wyrazem przemyślanego ataku. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa w związku z trwającą wojną, ale nie zmienia to naszej oceny sytuacji – oznajmił szef Sojuszu.

Do wybuchu rosyjskiej rakiety we wsi Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło we wtorek po południu. W wyniku eksplozji zginęli dwa polscy obywatele.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Walczymy z imperium zła
 
4% PKB na Wojsko Polskie
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Dwie dekady WIM-u
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Z Radomia do Las Vegas
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Abramsy jadą do Ukrainy!
Weź udział w konkursie katyńskim
Dodatek już nie za klasę
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
To był wielki cios dla polskiej armii
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Nowa strzelnica w Piastowie
Armia Czerwona niesie śmierć
Droga do mistrzostwa
The Fall of the Superpower Myth
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
F-35 rozpoczynają Air Policing
Tons on Board
Upominki dla tureckich dzieci
Modernizacyjne priorytety wojska
Orlik w natowskiej misji
Ochotnicy rozpoczynają służbę
SAROV w opcji
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Styczniowy poligon terytorialsów
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Nie zmarnować szansy
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Śladem profesjonalistów
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Terenowe motocykle II RP
Przetarcie przed manewrami
Pamięć o powstańcach styczniowych
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Ukraina czeka na czołgi
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Dłuższa służba się opłaci
Desant w Forcie Bragg
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO