moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko buduje potencjał na wschodzie

W Grajewie – żołnierski piknik, na którym można było dowiedzieć się wszystkiego o zasadniczej dobrowolnej służbie wojskowej, a w Szczecinie, Giżycku, Dęblinie i Białymstoku – jednodniowe szkolenia cywili z żołnierzami. Podczas spotkania z mieszkańcami Grajewa wicepremier Błaszczak zapowiedział utworzenie w mieście nowej jednostki.

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś z mieszkańcami Grajewa i podpisał porozumienie z lokalnymi władzami. Na jego mocy miasto przekaże nieruchomości na rzecz nowej jednostki wojskowej, która powstanie w Grajewie. – Po 28 latach powróci tu Wojsko Polskie. To dobra informacja w kontekście bezpieczeństwa nie tylko lokalnej społeczności, lecz także Polski – powiedział szef MON-u. Grajewska jednostka będzie częścią nowej dywizji, która ma zostać sformowana w województwie podlaskim. – To będzie kolejna dywizja na wschodzie naszego kraju, bo właśnie tam muszą być jednostki wojskowe. Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim – dodał Błaszczak. Nowa jednostka ma, jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zająć nieruchomości na terenie Grajewa oraz Lasów Państwowych – będzie to obszar o powierzchni niemal 57 ha. Oprócz tego wojsku zostaną przekazane grunty w Wojewodzinie koło Grajewa o powierzchni 14,5 ha.

Wicepremier zapewnił, że polski rząd robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Polakom. – Żeby tak się stało, Wojsko Polskie musi być silne i liczne, uzbrojone w nowoczesną broń i konsekwentnie ten proces przeprowadzamy – mówił Błaszczak, który zapowiedział również, że to nie jest jego ostatnia wizyta w województwie podlaskim. – Nadal będziemy wzmacniać siły zbrojne i współpracę z sojusznikami. W ten sposób odstraszamy potencjalnego agresora – zaznaczył szef MON-u.

Wizyta wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Grajewie rozpoczęła piknik „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna ojczyzna”, którego współorganizatorem była 16 Dywizja Zmechanizowana. Można było na nim obejrzeć sprzęt i uzbrojenie dywizji, ale też spotkać się z wojskowymi rekruterami, którzy opowiadali o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej oraz służbie zawodowej w szeregach 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Zachęcam nie tylko tę młodzież, która jest tu dziś z nami, do wstępowania do Wojska Polskiego. Zachęcam wszystkich. Służba w Siłach Zbrojnych RP to dobra inwestycja w przyszłość – mówił wicepremier Błaszczak.

Za to w Giżycku, Białymstoku, Dęblinie i Szczecinie chętni cywile wzięli udział w jednodniowym szkoleniu w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. Instruktorzy z 12 i 15 Brygady Zmechanizowanej, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz 18 Pułku Rozpoznawczego przez cały dzień prowadzili zajęcia m.in. z zakresu survivalu, posługiwania się mapą, udzielania pierwszej pomocy oraz podstaw walki wręcz i obsługi broni.

Uczestników treningów nie zaskoczył ani śnieg, ani minusowa temperatura. – Włożyłam bieliznę termoaktywną i nie zamierzam narzekać na zimno – przyznała Ania, która wybrała się na szkolenie do Dęblina, a na co dzień mieszka w Łosicach. – Nie spodziewałam się, że będzie tak fajnie i intensywnie. Najbardziej czekam na zajęcia z bronią, nie ukrywam, że to interesuje mnie najbardziej – dodała. Z kolei do Białegostoku z Międzyrzeca Podlaskiego na ćwiczenia przyjechała Kasia. – Od dawna zamierzałam odwiedzić swoją przyjaciółkę, która mieszka w Białymstoku. Kiedy dowiedziałam się o szkoleniu, postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Od rana więc trenuję, a potem, jeśli dam radę, idę z przyjaciółką do kina. Jej niestety nie udało mi się wyciągnąć na trening – mówiła Kasia. – Od dawna zamierzałam odwiedzić swoją przyjaciółkę, która mieszka w Białymstoku. Kiedy dowiedziałam się o szkoleniu, postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Od rana więc trenuję, a potem, jeśli dam radę, idę z przyjaciółką do kina. Jej niestety nie udało mi się wyciągnąć na trening – mówi Kasia. W Giżycku mimo zimowej aury na zajęcia przyszło niemal sto osób. – Przed nimi intensywny, pełen wrażeń dzień – zapowiadali rano organizatorzy. Zorganizowali m.in. szkolenie z survivalu oraz podstaw walki wręcz.

Zainteresowanie akcją „Trenuj z wojskiem” jest bardzo duże. Początkowo Ministerstwo Obrony Narodowej planowało wyłącznie jesienną edycję, jednak minister Mariusz Błaszczak zapowiedział już, że program zostanie przedłużony na okres zimowy.

Za tydzień, 26 listopada, odbędą się ostatnie treningi w ramach edycji jesiennej. Na zajęcia zapraszają: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi. Zainteresowani udziałem w ćwiczeniach muszą zgłosić się do danej jednostki wojskowej. Mogą to zrobić osobiście, telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą komunikatorów internetowych. Zgłoszenia są przyjmowane do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie. Każdy trening trwa od godz. 8.00 do 16.00. Resort obrony zapewnia w tym czasie ubezpieczenie oraz wyżywienie wszystkim uczestnikom szkolenia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / MON, st. szer. Monika Woroniecka,

dodaj komentarz

komentarze


Będzie za co kupić koreańską broń
 
Ferie w mundurze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Lotnictwo i kobiety
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO