moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy ognia z WOT-u

Jak poprawnie wezwać wsparcie artyleryjskie na polu walki? Kilkunastu terytorialsów, którzy w przyszłości mają zostać instruktorami obserwatorów ognia, uczyło się tego podczas kursu organizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Żołnierze ćwiczyli m.in. rozpoznanie, obserwację i wskazywanie celów, pracowali też z mapami i doskonalili się w topografii.

W kursie instruktorskim dla obserwatorów ognia wzięło udział kilkunastu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Swoich kandydatów na instruktorów wytypowało sześć brygad OT oraz Szkoła Podoficerska „Sonda”. – Szkolenie podzieliliśmy na trzy części. Podczas pierwszej, która się właśnie zakończyła, uczyliśmy kursantów współdziałania z artylerią i zapoznawaliśmy ich z procedurą „call for fire”. W drugiej części kursu zapoznamy uczestników z zasadami użycia procedury „close air support”, czyli wsparcia ogniowego z powietrza i współpracy z JTAC-ami – mówi „Leny”, instruktor Centrum Szkolenia WOT, które organizowało kurs instruktorski. – Z kolei w trzeciej części skupimy się już na gruntownym sprawdzeniu przyswojonej wiedzy oraz przygotowaniu metodycznym żołnierzy. Bo to oni będą w przyszłości odpowiadać za szkolenie obserwatorów ognia w swoich brygadach – dodaje instruktor.

 

Jak wyjaśniają instruktorzy toruńskiego centrum, obserwator ognia to żołnierz, który współuczestniczy we wsparciu ogniowym pododdziałów, zarówno w przypadku użycia artylerii, jak i lotnictwa bojowego. – Rolą obserwatora ognia jest wsparcie walczących wojsk. Obserwatorzy identyfikują cel i jego koordynaty, określają azymut do celu i następnie przekazują te dane do tzw. punktu kierowania ogniem dywizjonu (Fire Direction Center – FDC), gdzie finalnie zapada decyzja o otworzeniu ognia – tłumaczy „Leny”.

Instruktor wyjaśnia, że podobnie jest w przypadku procedury „close air support”, obserwator identyfikuje cele lub raportuje o skuteczności prowadzonego ostrzału, a dane te przekazuje do JTAC (Joint Terminal Attack Controller), wysuniętego nawigatora naprowadzania lotnictwa. To właśnie JTAC, który zarządza przestrzenią powietrzną w trakcie działań bojowych, podejmuje decyzje o naprowadzeniu lotnictwa uderzeniowego na konkretny cel. – Rola obserwatora w tym procesie jest bardzo ważna. Powodzenie operacji może zależeć bowiem od jego dokładności – mówią instruktorzy. W czasie działań bojowych obserwator ognia może znajdować się na terenie kontrolowanym przez przeciwnika lub na styku walczących wojsk.

W pilotażowej edycji kursu instruktorskiego obserwatorów ognia wzięli udział żołnierze terytorialnej i zawodowej służby wojskowej. – Terytorialsi uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Korzystali ze specjalistycznych urządzeń treningowych, szkolili się także w terenie, wykorzystywali przy tym budynki cywilne w centrum Torunia – opowiada mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Chcieliśmy maksymalnie urealnić ich szkolenie, dlatego niektóre zajęcia odbywały się na dachach toruńskich budynków. Kursanci za pomocą map i lornetek trenowali wskazywanie celów i określanie ich współrzędnych. Obserwowali infrastrukturę krytyczną w mieście oraz drogi dojazdowe do Torunia. Ćwiczyli również komunikację radiową i maskowanie – opisuje „Leny”.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Weryfikowana była nie tylko wiedza z wykładów, lecz także zdolność do wykonywania obliczeń odległości i identyfikacji sylwetek sprzętu wojskowego innych armii. Terytorialsi korzystali ze specjalnie przygotowanej makiety i musieli rozpoznawać miniaturowe figurki pojazdów, które wykonano w skali 1:285.

Kadra instruktorska CSWOT przygotowała kurs obserwatorów ognia dzięki wsparciu Centralnej Grupy TZKOP w Inowrocławiu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


D-Day, czyli aliancki sukces
 
WOT i „Anakonda”
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Więcej miejsc na studiach w LAW
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Wojsko poza schematem
Finlandia w NATO
Dokapitalizowanie HSW
Breakthrough for the Polish Armed Forces
„Anakonda” inna niż wszystkie
Amunicja dla artylerzystów
Śladem profesjonalistów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Gotowi na dyżur w SON
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Polska wśród światowych liderów
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy regulamin dla żołnierzy
Do końca walczył z tyranią
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Słowa jak pociski
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
B9 stawia na solidarność
Litwini kupią zestawy Grom
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Latający zwiadowca
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Sukces eksportowy Meska
Piekielny ogień dla polskiej armii
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Nowy wymiar wojska
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Razem gotowi na wszystko
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
FA-50 dla Polski
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Wojny wygrywają logistycy
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Przysięga dobrowolsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO