moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Deklaracja o współpracy UE i NATO

Władimir Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni, chciał też poróżnić UE i NATO, ale w obu przypadkach się przeliczył – powiedział w Brukseli Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO podpisał deklarację dotyczącą współpracy z Unią Europejską. Ze strony UE dokument sygnowali Ursula von der Leyen oraz Charles Michel.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali w Brukseli trzecią z kolei deklarację o współpracy tych organizacji. Wcześniejsze dokumenty tego rodzaju sygnowano w 2016 i 2018 roku. – Deklaracja ma wzmocnić strategiczne partnerstwo. To bardzo ważne – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas wspólnej konferencji prasowej z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, oraz Charles’em Michelem, który stoi na czele Rady Europejskiej. – Osiągnęliśmy niemający precedensu postęp w naszej współpracy. Jesteśmy zdeterminowani, by partnerstwo między NATO a Unią Europejską przeszło na kolejny poziom, aby zająć się przede wszystkim rosnącą konkurencją geostrategiczną, kwestią odporności oraz ochrony infrastruktury krytycznej – dodał Stoltenberg.

Przedstawiciele obu organizacji zgodzili się w podpisanej deklaracji co do tego, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, a brutalna wojna w Ukrainie narusza prawa międzynarodowe, wpływa na kryzys żywnościowy i energetyczny. Stoltenberg, von der Leyen i Michel potępili napaść Rosji na Ukrainę i wezwali Moskwę do natychmiastowego zaprzestania działań.

Szef NATO odwołał się do 24 lutego 2022 roku, czyli daty rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. – Prezydent Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni, chciał też poróżnić Unię Europejską i NATO. W obu przypadkach się przeliczył – mówił na konferencji prasowej. Dodał, że rosyjskie oddziały zostały wyparte przez walecznych ukraińskich żołnierzy, a UE i NATO jeszcze bardziej się zjednoczyły, stanęły ramię w ramię, by wspólnie wspierać Kijów. – Reżim w Moskwie chce innej Europy. Chce kontrolować swoich sąsiadów. Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Będzie to miało długofalowe konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego musimy nadal wzmacniać transatlantycką więź w NATO, partnerstwo między Sojuszem a Unią Europejską i zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy – apelował Stoltenberg. Podkreślił, że choć Rosja ponosi w Ukrainie ciężkie straty, to nie możemy nie doceniać jej potencjału militarnego. – Mobilizuje więcej żołnierzy, zdobywa wyposażenie i amunicję. Jest gotowa cierpieć, ale kontynuować wojnę. Nic nie wskazuje na to, by prezydent Putin zmienił cel swojej brutalnej wojny przeciwko Ukrainie. Musimy być gotowi na długotrwałe działania i nadal wspierać Ukrainę – zaznaczył.

Stoltenberg wyjaśnił, że zgodnie z podpisaną właśnie deklaracją NATO pozostaje filarem obronności zbiorowej i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Dokument podkreśla „wartość skutecznej obrony europejskiej, która w sposób pozytywny przyczyni się do naszego bezpieczeństwa”. Stoltenberg dodał, że przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że pod ochroną Sojuszu znajdzie się 96% obywateli Unii Europejskiej.

Podczas konferencji głos zabrała także Ursula von der Leyen, szefowa KE, która oświadczyła, że Unia Europejska chce nadal wspierać Ukrainę. – Będziemy naciskać na Kreml sankcjami tak długo, jak będzie trzeba. Rozszerzymy także sankcje na tych, którzy militarnie wspierają wojnę Rosji, jak Białoruś czy Iran – zapowiedziała. Podkreśliła, że państwa członkowskie UE i NATO muszą zwiększyć moce produkcyjne przemysłu obronnego, by nadal pomagać Ukrainie. Pytana przez dziennikarzy o przekazywanie sprzętu wojskowego, Ursula von der Leyen odpowiedziała, że Kijów powinien „otrzymać każdy sprzęt wojskowy, którego potrzebuje i który jest w stanie obsługiwać, by się bronić”.

Z kolei Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, przypomniał, że agresorem w trwającej wojnie jest Kreml, a ofiarą – mieszkańcy Ukrainy. – Jestem bardzo zadowolony, że państwa członkowskie UE w ostatnich tygodniach i miesiącach były w stanie dostarczyć tak dużo sprzętu wojskowego Ukrainie. Rada Europejska wielokrotnie apelowała o zwiększenie wsparcia militarnego, tak by Ukraińcy mogli się bronić. Wiemy, że walczą o swoją przyszłość, ale także o nasze wspólne wartości – mówił Michel. – Historia UE i NATO jest ze sobą powiązana, mamy te same wartości i cele. Agresja Rosji na Ukrainę wzmocniła nasze organizacje, jesteśmy sobie bliżsi. Putin chciał mniej NATO, ale osiągnął odwrotny skutek – podkreślił przewodniczący RE.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Weterani i bokser „Master”
 
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO