moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętajmy o powstańcach z 1863 roku

Wystawy, spacer historyczny, koncerty, prelekcje, pokazy multimedialne, projekcje filmów dokumentalnych, rekonstrukcje historyczne, a także uroczystości patriotyczne i religijne, apele pamięci oraz wojskowe capstrzyki – to tylko niektóre elementy obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na wydarzenia zaprasza Ministerstwo Obrony Narodowej.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego rozpoczną się od uroczystości w Mszczonowie, gdzie na terenie kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela w sobotę 21 stycznia zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik pamięci bohaterów powstania styczniowego z terenu ziemi mszczonowskiej. Obelisk jest jednocześnie symbolicznym grobem ks. Władysława Polkowskiego, powstańczego naczelnika Mszczonowa. Duchowny za swoją działalność został zesłany do syberyjskiej Tunki i zmarł na wygnaniu, a jego ciało spoczęło na cmentarzu w Irkucku.

Po południu obchody przeniosą się do Warszawy. O 15.00 odprawiona zostanie msza św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po niej uczestnicy przejdą w asyście żołnierzy i orkiestry wojskowej pod Krzyż Romualda Traugutta, upamiętniający dyktatora powstania i członków Rządu Narodowego straconych przez Rosjan na stokach Cytadeli Warszawskiej. Zaplanowano tam wojskowy capstrzyk i modlitwę w intencji powstańców styczniowych.

REKLAMA

Następnego dnia rano, czyli dokładnie w 160. rocznicę wybuchu powstania, Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, razem z uczniami klas mundurowych złoży kwiaty w powstańczej kwaterze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z kolei w samo południe na Cytadeli Warszawskiej zostanie odsłonięta tablica poświęcona powstańcom styczniowym poległym i straconym przez rosyjskich zaborców. Tam także, przy Bramie Straceń, odbędzie się w poniedziałek o 16.00 uroczysty apel pamięci.

Apele pamięci, koncerty i prelekcje zaplanowano również w wielu garnizonach i jednostkach dziedziczących tradycje styczniowego zrywu: m.in. w Lublinie, Olsztynie, Elblągu, Koszalinie, Tomaszowie Mazowieckim, Białymstoku, Braniewie, Dęblinie, Gdyni, Suwałkach czy Komorowie. Ponadto w ramach akcji „Żołnierska pamięć. Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym” żołnierze i uczniowie klas mundurowych będą porządkować cmentarze, mogiły powstańcze oraz otoczenie miejsc pamięci.

Na mieszkańców stolicy i odwiedzających ją turystów czeka jeszcze więcej atrakcji. 22 stycznia resort obrony zaprasza na tematyczny spacer historyczny. „Warszawa odegrała istotną rolę podczas powstania, choć w samym mieście, wówczas carskim garnizonie, nie doszło do walk z Rosjanami” – podaje MON. W zakonspirowanych warszawskich lokalach działał Komitet Centralny Narodowy, czyli powstańczy rząd, który zainicjował zryw w odpowiedzi na brankę do rosyjskiego wojska. Ponadto w latach poprzedzających powstanie na ulicach miasta odbywały się manifestacje, które umacniały opór przeciwko zaborcy i były zarzewiem późniejszej walki.

Uczestnicy spaceru przejdą z placu Zamkowego ulicą Krakowskie Przedmieście, na której w 1861 roku Rosjanie krwawo pacyfikowali polskie demonstracje patriotyczne. Zobaczą też dawne gmachy wyższych uczelni, których studenci brali udział w powstaniu, a także kamienicę splądrowaną przez carskich żołdaków w zemście za próbę zamachu na namiestnika Fiodora Berga, poszukają również pomników i tablic upamiętniających styczniowy zryw i jego bohaterów. Po spacerze przewidziano wojskową grochówkę. Zapisy przyjmowane są do 20 stycznia.

Grafika: MON

W Warszawie otwartych zostanie także kilka wystaw poświęconych powstaniu. Na Zamku Królewskim od 24 stycznia prezentowana będzie ekspozycja „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863”, na której będzie można podziwiać przedmioty ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Według organizatorów na szczególną uwagę zasługują pamiątki po powstańcach: ornamentowana szabla gen. Mariana Langiewicza, węgierska karabela Zygmunta Sierakowskiego, para pistoletów gen. Ludwika Mierosławskiego, sztucer gen. Apolinarego Kurowskiego, odznaka dyktatora powstania gen. Langiewicza, a ponadto obrazy Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Antoniego Piotrowskiego.

Z kolei od 13 stycznia można oglądać wystawę plenerową w Łazienkach Królewskich „Powstanie styczniowe 1863 roku” przygotowaną przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Warto też odwiedzić samą bibliotekę przy ulicy Ostrobramskiej. Od 20 stycznia będzie można tam bezpłatnie zwiedzać wystawę zbiorów dotyczących zrywu, a w nocy z 22 na 23 stycznia na ścianie placówki zaprezentowany zostanie pokaz multimedialny materiałów ikonograficznych ze zbiorów biblioteki związanych z powstaniem.

Dodatkowo od 23 do 27 stycznia planowane są w CBW pokazy historyczno-edukacyjne dla uczniów i studentów, m.in. filmów dokumentalnych „Rok 1863” i „Bracia, nie zasypiajmy sprawy – ks. Brzózka”. Z kolei Muzeum Wojska Polskiego 28 i 29 stycznia przygotowało w Alejach Jerozolimskich rekonstrukcję historyczną obozu powstańców. Z okazji 160. rocznicy zrywu ukaże się także specjalne wydanie magazynu „Polska Zbrojna. Historia” poświęcone bohaterom powstania styczniowego.

Jak zapowiada MON, jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony konkurs „Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym” skierowany m.in. do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Będą one mogły składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z upamiętnieniem walk i bohaterów powstania, np. działań edukacyjnych, wystaw, koncertów, rekonstrukcji historycznych czy opieki nad miejscami pamięci.

„Powstanie styczniowe, mimo rosyjskich represji, przetrwało w narodowej pamięci i stało się inspiracją dla następnych pokoleń bohaterów walczących o niepodległość” – podaje ministerstwo obrony i dodaje, że zryw z 22 stycznia 1863 roku zjednoczył narody: polski, litewski, ukraiński i białoruski w walce z rosyjskim zaborcą.

Więcej informacji o zapisach na poszczególne wydarzenia, dokładnych godzinach i terminach można znaleźć na stronie MON-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, grafika MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
 
Słowa jak pociski
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Breakthrough for the Polish Armed Forces
„Nasze granice w Monte Cassino”
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
B9 stawia na solidarność
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
WOT i „Anakonda”
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Razem gotowi na wszystko
Polska potrzebna od zaraz
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Anakonda na Bałtyku
Najsprawniejsi wieloboiści
Topaz dla Bułgarii
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Pół wieku w zespole
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Gotowi na dyżur w SON
Włosi na straży polskiego nieba
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Litwini kupią zestawy Grom
Amunicja dla artylerzystów
Maszerowali, lecz nie ginęli
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy wymiar wojska
Wojsko poza schematem
Finlandia w NATO
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Nowy regulamin dla żołnierzy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Więcej miejsc na studiach w LAW
Śladem profesjonalistów
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Przysięga dobrowolsów
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Do końca walczył z tyranią
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO