moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z Radomia do Las Vegas

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom chce znacząco zwiększyć swój udział w czołowym rynku strzelectwa, czyli w Stanach Zjednoczonych. Polska firma promuje swoje produkty – przede wszystkim rodzinę karabinków modułowych MSBS Grot – na największych na świecie branżowych targach „Shot Show 2023” w Las Vegas.

Ponad 2,5 tys. mniejszych i większych wystawców, kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających oraz ponad 2 tys. dziennikarzy relacjonujących wydarzenia. „Shot Show 2023” w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych to największa impreza wystawiennicza producentów broni strzeleckiej na świecie. Zainteresowanie wydarzeniem nie dziwi, bo USA są bez wątpienia największym rynkiem zbytu dla wytwórców wszelkiego typu broni strzeleckiej dla cywilów – od pistoletów począwszy, na karabinach i karabinkach skończywszy.

Według analityków z projektu „Small Arms Survey”, działających przy Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie, w 2017 roku na 100 mieszkańców Stanów Zjednoczonych przypadało średnio 120 sztuk różnego typu broni palnej. Daje to ponad 400 mln sztuk broni w obiegu, z czego liczbę różnego typu karabinów ocenia się na około 30–40 mln.

REKLAMA

Polscy producenci broni strzeleckiej również są obecni na amerykańskim rynku. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom współpracuje m.in. z firmą Atlantic Firearms z Bishopville w Karolinie Południowej, która z sukcesem dystrybuuje produkty Łucznika: karabinki Beryl oraz pistolety VIS. Teraz radomska firma chce znacząco zwiększyć swój udział w amerykańskim rynku. Spółka nie tylko nawiązała współpracę z jednym z liderów sprzedaży broni w USA – firmą Arms of America z Teksasu – lecz także przygotowuje się do wprowadzenia na tamtejszy rynek nowego produktu – cywilnej wersji karabinka Grot dostosowanej do wymogów amerykańskich. – Karabinki MSBS USA Pistol 16ʺ oraz MSBS USA Pistol 14ʺ to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy przekonani, że nowa oferta będzie cieszyła się równie wielkim powodzeniem jak dotychczasowe produkty, które rozeszły się w błyskawicznym tempie tuż po ich premierze – podkreśla Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Dodaje, że polska broń w najbliższych dniach zostanie poddana certyfikacji przez agencję ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives), czyli agencję Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zajmującą się m.in. dopuszczaniem broni strzeleckiej do obrotu w USA.

Najprawdopodobniej karabinki, gdy już trafią do sprzedaży w USA, znajdą wielu chętnych. Broń na targach cieszy się bowiem bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak dotychczasowe premiery Łucznika w Stanach Zjednoczonych. A stoisko radomskiej firmy odwiedza wielu gości. – Cieszy nas, że produkty, które mamy w ofercie, zostały kolejny raz bardzo dobrze przyjęte i docenione na tak wymagającym rynku, jakim bez wątpienia jest rynek amerykański. Utwierdza nas to w przekonaniu, że produkujemy broń na najwyższym poziomie i możemy śmiało konkurować z producentami uzbrojenia z całego świata – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Łucznika na targach w stolicy hazardu promowały: MSBS Grot 762N kalibru 7,62 × 51 mm z lufą 20” i 16”, a także MSBS Grot C16 FB-A2 kalibru 5,56 × 45 mm wraz z podwieszanym granatnikiem oraz sprzedawane już w Stanach Zjednoczonych karabinki z rodziny Beryl, m.in. samopowtarzalny Beryl M22 kalibru 22LR oraz Beryl S 762 kalibru 7,62 × 39 mm i Beryl S 223 kalibru 223 REM.

Grot to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fabryka Broni „Łucznik”

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1674231060
Jezeli cena za karabinek Grot w bedzie miedzy $899.00 i $1299 to ma szanse bo po tyle kosztuja karabinki i twedy ja nawet kupie w moin stanie gdzie mieszkam.
62-A8-3C-0C

Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
 
Medic on the Battlefield
Wspólne zakupy amunicji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Śladem profesjonalistów
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Air Policing piątej generacji
„Hubal” bije Niemców
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Defilada powraca!
Młot na dyktatora
NATO podsumowało 2022 rok
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
GROM szuka odważnych
Natowski dialog operacyjny
F-35 w powietrzu
Szkolenie z da Vinci
Pod okiem rangersów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polski wkład w „Wisłę”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
To dobra ustawa dla wojska
Cegiełka na morzu
Powrót treningów z wojskiem
K2 uderzyły w Orzyszu
Słowo czekisty
NATO patrzy na wschód
Biały Dom o polskich MiG-ach
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Walkę mają we krwi
Sport uczy życia
Wojna w świecie popkultury
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Więcej Bystrych dla armii
Kormorany, czyli praca zespołowa
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na trasie legendarnego biegu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Karą mogła być tylko śmierć
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Startuje „Jaskółka”
Celne oko strzelców CWZS-u
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Kraby strzelały w Danii
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Będziemy produkować więcej amunicji
Great Game on the Sea
Na ratunek „Rudemu”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO