moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z Radomia do Las Vegas

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom chce znacząco zwiększyć swój udział w czołowym rynku strzelectwa, czyli w Stanach Zjednoczonych. Polska firma promuje swoje produkty – przede wszystkim rodzinę karabinków modułowych MSBS Grot – na największych na świecie branżowych targach „Shot Show 2023” w Las Vegas.

Ponad 2,5 tys. mniejszych i większych wystawców, kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających oraz ponad 2 tys. dziennikarzy relacjonujących wydarzenia. „Shot Show 2023” w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych to największa impreza wystawiennicza producentów broni strzeleckiej na świecie. Zainteresowanie wydarzeniem nie dziwi, bo USA są bez wątpienia największym rynkiem zbytu dla wytwórców wszelkiego typu broni strzeleckiej dla cywilów – od pistoletów począwszy, na karabinach i karabinkach skończywszy.

Według analityków z projektu „Small Arms Survey”, działających przy Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie, w 2017 roku na 100 mieszkańców Stanów Zjednoczonych przypadało średnio 120 sztuk różnego typu broni palnej. Daje to ponad 400 mln sztuk broni w obiegu, z czego liczbę różnego typu karabinów ocenia się na około 30–40 mln.

Polscy producenci broni strzeleckiej również są obecni na amerykańskim rynku. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom współpracuje m.in. z firmą Atlantic Firearms z Bishopville w Karolinie Południowej, która z sukcesem dystrybuuje produkty Łucznika: karabinki Beryl oraz pistolety VIS. Teraz radomska firma chce znacząco zwiększyć swój udział w amerykańskim rynku. Spółka nie tylko nawiązała współpracę z jednym z liderów sprzedaży broni w USA – firmą Arms of America z Teksasu – lecz także przygotowuje się do wprowadzenia na tamtejszy rynek nowego produktu – cywilnej wersji karabinka Grot dostosowanej do wymogów amerykańskich. – Karabinki MSBS USA Pistol 16ʺ oraz MSBS USA Pistol 14ʺ to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy przekonani, że nowa oferta będzie cieszyła się równie wielkim powodzeniem jak dotychczasowe produkty, które rozeszły się w błyskawicznym tempie tuż po ich premierze – podkreśla Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Dodaje, że polska broń w najbliższych dniach zostanie poddana certyfikacji przez agencję ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives), czyli agencję Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zajmującą się m.in. dopuszczaniem broni strzeleckiej do obrotu w USA.

Najprawdopodobniej karabinki, gdy już trafią do sprzedaży w USA, znajdą wielu chętnych. Broń na targach cieszy się bowiem bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak dotychczasowe premiery Łucznika w Stanach Zjednoczonych. A stoisko radomskiej firmy odwiedza wielu gości. – Cieszy nas, że produkty, które mamy w ofercie, zostały kolejny raz bardzo dobrze przyjęte i docenione na tak wymagającym rynku, jakim bez wątpienia jest rynek amerykański. Utwierdza nas to w przekonaniu, że produkujemy broń na najwyższym poziomie i możemy śmiało konkurować z producentami uzbrojenia z całego świata – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Łucznika na targach w stolicy hazardu promowały: MSBS Grot 762N kalibru 7,62 × 51 mm z lufą 20” i 16”, a także MSBS Grot C16 FB-A2 kalibru 5,56 × 45 mm wraz z podwieszanym granatnikiem oraz sprzedawane już w Stanach Zjednoczonych karabinki z rodziny Beryl, m.in. samopowtarzalny Beryl M22 kalibru 22LR oraz Beryl S 762 kalibru 7,62 × 39 mm i Beryl S 223 kalibru 223 REM.

Grot to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fabryka Broni „Łucznik”

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1674231060
Jezeli cena za karabinek Grot w bedzie miedzy $899.00 i $1299 to ma szanse bo po tyle kosztuja karabinki i twedy ja nawet kupie w moin stanie gdzie mieszkam.
62-A8-3C-0C

Equipment Tailored to the Needs
 
Ameryka daje wsparcie
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kremlowska wirtualna korekta
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gortat Team vs drużyna NATO
Dzień, który zmienił bieg wojny
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
AWACS-y dostarczone
„Osiodłać krowę”
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
NATO on Northern Track
Sztandar dla cyberwojsk
Trzy miecze pokoju
Podróż w ciemność
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Czarownice” nad Londynem
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Latający radar
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Więcej niż szkolenie TCCC
Docenić „misjonarzy”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AW149 wkrótce „made in Poland”
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Pokazali swoją siłę
Terroryści na lotnisku
Ratownicy na medal
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Policjanci szkolą wojsko
Przesmyk w grze
„Baltops” – moc na Bałtyku
Spadochroniarze w operacji TALO
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Jak rozbito więzienie w Końskich
Plan na szczyt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO