moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zachód o wsparciu dla Kijowa

Czy czołgi Leopard trafią na Ukrainę? Spotkanie ministrów obrony, które odbyło się dziś w Ramstein, nie przyniosło odpowiedzi na to pytanie. Minister obrony Niemiec zapewnia, że jego rząd podejmie decyzję w ciągu najbliższych dni. Tymczasem Polska zapowiedziała nowy pakiet pomocy obejmujący m.in. wyposażenie i wyszkolenie Ukraińców do poziomu brygady.

W piątek w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group). Ministrowie obrony 50 państw, w tym Polski, dyskutowali o wsparciu zaatakowanej przez Rosjan Ukrainy. Rozmowom przewodniczył Lloyd Austin, sekretarz obrony USA.

 

REKLAMA

Rozpoczynając spotkanie, Austin zaznaczył, że NATO nie może zmniejszyć pomocy dla Ukrainy. – To kluczowy moment. Nie możemy zwalniać. Ukraińcy patrzą na nas. Kreml na nas patrzy. Historia na nas patrzy – mówił szef Pentagonu. Przyznał, że obrońcy Ukrainy muszą teraz otrzymać wsparcie z Zachodu, i przypomniał o nowym pakiecie pomocy, który USA przekazały Ukrainie. – Jego wartość to 2,5 mld dolarów. Łącznie przekazaliśmy już 26,7 mld dolarów – zaznaczył szef Pentagonu. – Jestem szczególnie dumny z tego, że Stany Zjednoczone zwiększyły swoją pomoc dla bezpieczeństwa Ukrainy – dodał. Lloyd Austin podsumował również pomoc, jaką Ukrainie udziela Zachód. – Polska jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych, szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych oraz udzielaniu schronienia ukraińskim uchodźcom – wyliczał Austin. Wśród państw dostarczających sprzęt Ukrainie wymienił też Niemcy, Kanadę i Francję. Wiele europejskich państw – jak mówił – angażuje się w szkolenie ukraińskich żołnierzy. Jednocześnie zaapelował o to, by wsparcie nadal trwało. – Musimy utrzymać dynamikę oraz determinację i podejmować dalsze kroki mające na celu wsparcie Ukrainy. To decydujący moment dla Ukrainy. Będziemy pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne – zadeklarował Austin.

Sekretarz obrony USA przyznał, że nic nie wskazuje na to, by Rosja myślała o wycofaniu się z konfliktu. Przypomniał o rosyjskich atakach, w których giną ukraińscy cywile i dzieci. – Takie działania mają za zadanie złamać ducha Ukrainy, ale to się nie udało – stwierdził Lloyd Austin. Ocenił również, że Rosja ma coraz większy problem z dostępnością amunicji. – Nawet sojusznicy z Iranu i Korei Północnej nie ulegli prośbom o pomoc – stwierdził szef Pentagonu.

To, na co dziś czekali Ukraińcy, to decyzja o przekazaniu czołgów Leopard. Ta jednak na spotkaniu w Ramstein nie zapadła. Niemcy, którzy muszą dać zielone światło, by czołgi ich produkcji znalazły się w Ukrainie, do tej pory nie określili swojego stanowiska. Jednak nowy szef resortu obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w piątek dziennikarzom telewizji ARD, że jest „prawie pewny, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach”. Poinformował również, że wśród uczestników spotkania nie było zgody co do zasadności przekazania Leopardów. Jak mówił, padały bardzo dobre argumenty za przekazaniem czołgów, ale też przeciwko tej decyzji. Z kolei Stany Zjednoczone odmówiły wysłania czołgów M1 Abrams do Ukrainy. Powodem ma być złożona konserwacja sprzętu oraz wyzwania logistyczne związane z zaawansowanym technologicznie pojazdem. USA uważają, że bardziej produktywne byłoby wysłanie Leopardów, ponieważ wielu sojuszników je posiada, a wyszkolenie ukraińskich wojsk do ich wykorzystania byłoby łatwiejsze niż w przypadku Abramsów.

Wicepremier Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w spotkaniu, zapowiedział nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy. Obejmuje on pomoc w wyposażeniu oraz wyszkoleniu ukraińskich żołnierzy do poziomu brygady. Ma się to stać do końca marca. – Przekażemy wozy bojowe piechoty i czołgi T-72. Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent. Są już czołgi K-2 i armatohaubice K-9, w tym roku będzie kolejna dostawa. Będą HIMARS-y oraz czołgi Abrams – mówił Błaszczak.

Wicepremier przyznał, że podczas spotkania stworzono koalicję 15 państw, które posiadają Leopardy. Mariusz Błaszczak powtórzył, że te czołgi wzmocniłyby odporność Ukrainy. – Na razie żadne decyzje nie zapadały. Jesteśmy umówieni na dalsze spotkania – poinformował.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Great Game on the Sea
 
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Wspólne zakupy amunicji
NATO patrzy na wschód
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
To dobra ustawa dla wojska
Pod okiem rangersów
Będziemy produkować więcej amunicji
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Kraby strzelały w Danii
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polski wkład w „Wisłę”
GROM szuka odważnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Słowo czekisty
Walkę mają we krwi
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
F-35 w powietrzu
Air Policing piątej generacji
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Śladem profesjonalistów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO podsumowało 2022 rok
Karą mogła być tylko śmierć
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Kormorany, czyli praca zespołowa
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Szkolenie z da Vinci
Medic on the Battlefield
Więcej Bystrych dla armii
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cegiełka na morzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Defilada powraca!
Wojna w świecie popkultury
Natowski dialog operacyjny
Celne oko strzelców CWZS-u
Startuje „Jaskółka”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Sport uczy życia
„Hubal” bije Niemców
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Powrót treningów z wojskiem
K2 uderzyły w Orzyszu
Na trasie legendarnego biegu
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Młot na dyktatora
Na ratunek „Rudemu”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO