moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strzelnica w Piastowie

W Piastowie oddano do użytku pierwszą w tym roku strzelnicę, wybudowaną w ramach ministerialnego programu „Strzelnica w powiecie”. W uroczystym otwarciu uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak, a pierwszy strzał oddał kadet ze szkoły im. Fridtjofa Nansena. – Naszym zadaniem jest upowszechnienie umiejętności związanych z obsługą broni – powiedział szef MON-u.

Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia samorządom pozyskanie z Ministerstwa Obrony Narodowej środków finansowych na budowę lub rozwój infrastruktury strzeleckiej. – W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy na 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych. Na ten cel MON przeznaczył prawie 20 mln zł – powiedział w Piastowie wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się w piątek z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena podczas otwarcia nowego obiektu. Wirtualna strzelnica powstała na terenie placówki dzięki wsparciu resortu obrony.

 

Podczas uroczystości wicepremier wyjaśnił, że program „Strzelnica w powiecie” jest ważny ze względu na „konieczność najpierw pozyskania, a później doskonalenia umiejętności strzeleckich przez młodzież, ale też tych, którzy są zainteresowani budową i rozwojem zdolności obronnych”. – Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakowała Ukrainę, w związku z tym, my Polacy musimy być przygotowani na to, aby udowodnić, że jesteśmy zorganizowani i potrafimy obsługiwać broń – podkreślał Błaszczak. Jak mówił, chodzi o to, aby odstraszyć ewentualnego agresora. Dlatego też Wojsko Polskie jest cały czas wzmacniane, modernizowane, powstają kolejne jednostki, wzrasta też liczba żołnierzy. – Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni, a temu służą właśnie strzelnice – mówił wicepremier.

Strzelnica, która powstała w Piastowie, została zaprojektowana i zbudowana przez Wojskowy Instytut Uzbrojenia na postawie wojskowych wytycznych. Jest ona wirtualna, co oznacza, że osoby trenujące korzystają z replik broni, a rolę tarczy pełni obraz wyświetlany na specjalnym ekranie. – To rozwiązanie nowoczesne, multimedialne i bardzo chwalone przez użytkowników – zauważył Błaszczak. Dodał, że strzelnica, która dziś została otwarta w Piastowie, będzie przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkoły (nie tylko klas mundurowych), ale będą mogli z niej korzystać także mieszkańcy powiatu pruszkowskiego. – Dziękuję władzom samorządowym. Upowszechnienie takich umiejętności w jak najszerszym kręgu odbiorców, to właściwe podejście – ocenił.

Wicepremier zaznaczył także, że ma nadzieję, iż tegoroczni maturzyści, a wśród nich będą także absolwenci klasy wojskowej, w przyszłości zostaną żołnierzami. – Silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę – zaznaczył. Zapewnił także, że program „Strzelnica w powiecie” będzie kontynuowany. – Otwarcie tej strzelnicy oznacza nowe możliwości organizowania zajęć – przyznał Jarosław Stolarski, dyrektor placówki. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za sfinansowanie tej inwestycji w naszej szkole – dodał. Pierwszy strzał na strzelnicy oddał uczeń klasy mundurowej.

Program „Strzelnica w powiecie” funkcjonuje od 2018 roku. Dzięki niemu powstało już 48 strzelnic: trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne. Samorządy, które chciałyby mieć na swoim terenie podobne obiekty, wciąż mają szansę na uzyskanie dofinansowania. Termin składania stosownych wniosków w MON upływa w marcu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Priorytety dla armii
Ferie w mundurze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Kleszcze dla wojska
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lista trupich główek
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojenny bohater na szubienicy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będzie za co kupić koreańską broń
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lotnictwo i kobiety
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Pamiętamy o Niezłomnych
W Jachrance o skokach spadochronowych
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rusza morski „Dragon”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO