moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u

Mariusz Błaszczak został uhonorowany nagrodą Człowiek Roku 2022 przyznawaną przez tygodnik „Wprost”. Redakcja doceniła m.in. działania wicepremiera, dzięki którym polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki rankingu Global Firepower. Honorowe statuetki otrzymali także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, i Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Nagrodę Człowieka Roku redakcja tygodnika „Wprost” przyznaje osobom, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Za dokonania w 2022 roku został nią uhonorowany wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„To dla mnie wyróżnienie i zaszczyt, że zostałem laureatem nagrody tygodnika „Wprost”. Bardzo dziękuję. Przyjmuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla mnie jako ministra obrony narodowej i jako docenienie starań władz Rzeczpospolitej, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa kraju” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

W uzasadnieniu nagrody redakcja „Wprost” podkreśla, że to dzięki staraniom wicepremiera Błaszczaka polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki prestiżowego rankingu Global Firepower, który wskazuje państwa uznawane za potęgi militarne na świecie. „Dzisiaj właśnie silne Wojsko Polskie i pozycja lidera na wschodniej flance NATO są najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa i najskuteczniejszym sposobem, żeby odstraszyć Rosję i pomóc Ukrainie” – argumentują swój wybór przedstawiciele tygodnika. Jednocześnie „Wprost” przypomina, że dokonania polskiego ministra obrony chwalą także światowe media, m.in. holenderskie i niemieckie.

Ale to nie wszystko. Świętująca swoje 40-lecie redakcja „Wprost” po raz pierwszy przyznała także honorowe tytuły Człowieka Roku 2022. „Za walkę w imieniu cywilizowanego świata o wolną Europę” otrzymał go Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Cieszę się, że mogę być tu, wśród wspaniałych ludzi, którzy już pierwszego dnia przyszli nam z pomocą. Walczymy o wspólne wartości, jestem przekonany, że wspólnie zwyciężymy – powiedział Ołeh Kuts, chargé d'affaires Ambasady Ukrainy w Polsce, który odebrał nagrodę w imieniu laureata.

Honorowe wyróżnienie otrzymał także Antony Blinken, sekretarz stanu USA. „W uznaniu wagi relacji polsko-amerykańskich w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą” oraz „za reagowanie na łamanie zasad pokojowej koegzystencji w Europie w sposób adekwatny do sytuacji oraz udowadnianie, że przemoc ze strony autorytarnych reżimów zawsze spotka się z oporem” – napisano w uzasadnieniu. W imieniu laureata nagrodę odebrał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. – Pomagajmy Ukrainie się bronić, pociągnijmy Rosję do odpowiedzialności. W tych działaniach Polska jest niezastąpionym partnerem – powiedział ambasador podczas uroczystości.

Z okazji czterech dekad funkcjonowania tygodnika (redakcja obchodziła ten jubileusz w grudniu ubiegłego roku) zostały przyznane także nagrody dla Ludzi 40-lecia. Statuetki otrzymali: Irena Santor (kategoria: kultura), Adam Małysz (sport), Ewa Błaszczyk (działalność społeczna), Dariusz Szpakowski (media), a także pośmiertnie prof. Zbigniew Religa (nauka).

Nagroda Człowieka Roku tygodnika „Wprost” po raz pierwszy została przyznana w 1991 roku. Wówczas jej laureatem został Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W kolejnych latach wyróżnienie otrzymali m.in.: Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Angela Merkel, Georgette Mosbacher, Daniel Obajtek, Robert Lewandowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Offset dla „Wisły”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Jachrance o skokach spadochronowych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lotnictwo i kobiety
Będzie za co kupić koreańską broń
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Pamiętamy o Niezłomnych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wielki test w West Point coraz bliżej
Sztandar dla Dowództwa WOT
Abramsy pod dobrą opieką
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Priorytety dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ferie w mundurze
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Leopardy jadą na poligon
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO