moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO ostrzega: Rosja szykuje się na dłuższą wojnę

W marcu do Ukrainy trafią czołgi Leopard – zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas pierwszego dnia spotkania ministrów obrony NATO. Politycy dyskutują w Brukseli o pomocy dla walczącego ukraińskiego wojska i jednocześnie wskazują pilną potrzebę produkcji amunicji, by uzupełnić zapasy państw Sojuszu. Rozmowy dotyczą również ewentualnego przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad powiedział, że nie ma oznak końca wojny w Ukrainie. – Nie widzimy żadnych sygnałów, by Putin myślał o pokojowym zakończeniu konfliktu. Widzimy natomiast, że szykuje się do kolejnej ofensywy – mówił Stoltenberg. W obliczu tych zagrożeń politycy podkreślali, jak ważne są wspieranie zaatakowanego kraju i solidarność NATO. – Putin był pewien, że społeczność międzynarodowa jakoś przełknie ten konflikt. Kreml uważa, że może nas przeczekać, ale po roku wojny jesteśmy tak samo, a nawet jeszcze bardziej zjednoczeni – powiedział, otwierając obrady, Lloyd Austin, sekretarz obrony USA. – Wszyscy rozumiemy, jaka jest stawka tej rozpętanej przez Rosję wojny. Nie jest to tylko kwestia prawa do istnienia i bezpieczeństwa Ukrainy, mówimy też o tym, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci – przypominał szef Pentagonu.

 

Po pierwszym dniu obrad z dziennikarzami spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak. – Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, w jaki sposób aktywnie pomagać Ukrainie. Przedstawiłem raport dotyczący koalicji państw w sprawie przekazania czołgów. Podzieliliśmy się z moim odpowiednikiem niemieckim: Berlin buduje koalicję z państwami, które mają Leopardy 2A6, a my – Leopardy 2A4 – mówił wicepremier Błaszczak. Powiedział również, że do koalicji dołączają wciąż nowe kraje. – Do konkretnych deklaracji Kanady i Hiszpanii dołączyła dziś Norwegia. Pracujemy nad tym, żeby Finlandia podjęła taką decyzję. Dziś minister z tego kraju powiedział, że decyzja jest bardzo blisko – poinformował polski minister obrony.

Wicepremier Błaszczak zapowiedział też, że Ukraina otrzyma czołgi w marcu. – Ich załogi już szkolą się w Polsce. Prawdopodobnie szkolenie zakończy się w połowie marca – powiedział szef MON-u. Odniósł się również do słów Jensa Stoltenberga, który zapowiedział, że państwa Sojuszu muszą zwiększyć produkcję amunicji, po tym, jak znaczne jej zasoby zostały przekazane Ukrainie. – Sądzę, że to, co mówi sekretarz generalny NATO, jest bardzo ważne, bo wywiera presję na sojuszników. To jest bardzo mocna zachęta do tego, żeby te działania podejmować. Polski przemysł zbrojeniowy także bierze udział w tym procesie, ale jego moce produkcyjne nie są tak duże, jak byśmy tego oczekiwali. Natomiast we współpracy z innymi przemysłami państw UE, NATO lub nawet tzw. grupy kontaktowej jesteśmy w stanie wiele osiągnąć – zapowiedział Mariusz Błaszczak. 

Jedną z propozycji, która padła na forum w kwaterze głównej NATO, były właśnie wspólne europejskie zakupy. – Dotychczas efekty takiej współpracy nie były zadowalające – komentował Błaszczak. Stwierdził jednak, że warto wywierać presję na sojuszników w tej sprawie. Wicepremier został także zapytany o kwestię przekazania Ukrainie samolotów F-16. – Nasz potencjał, jeśli chodzi o ten zakres, jest ograniczony. Mamy tylko 48 samolotów F-16, nasi sojusznicy mają ich znacznie więcej. Trzeba wywierać na nich presję. To ma sens, czego dowodem są Patrioty i czołgi dla Ukrainy. Jestem dobrej myśli – powiedział Mariusz Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO