moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Prawie 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw NATO bierze udział w ćwiczeniach „Slovak Shield ’23”, które właśnie rozpoczęły się na Słowacji. Wśród nich są również wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Tym razem weszli w skład sił „czerwonych”, które będą realizować zadania ofensywne.

Dla 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ćwiczenia faktycznie rozpoczęły się, zanim jeszcze wojskowi dotarli na poligon. – Pierwszym zadaniem, z którym się mierzyliśmy, było szybkie przemieszczenie sił na znaczną odległość – wyjaśnia mjr Damian Ćwierkiewicz, zastępca dowódcy 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. Z koszar w Wędrzynie kilka dni temu wyruszyło w drogę 60 żołnierzy oraz 13 pojazdów różnego typu, w tym pięć transporterów opancerzonych Rosomak. Po pokonaniu prawie 1100 km komponent zameldował się w okolicach słowackiego miasta Zvolen. To właśnie tam przez najbliższe dwa tygodnie będą prowadzone międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „Slovak Shield ’23”.

 

W tegorocznej edycji manewrów bierze udział około 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw. Oprócz gospodarzy i Polaków są m.in. Węgrzy i Czesi. Na poligon Lešt przyjechali również żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej ze stanu Illinois. – Uczestnicy zostali podzieleni na siły „niebieskich” i „czerwonych”. Nasi żołnierze znaleźli się w drugiej grupie – informuje mjr Ćwierkiewicz. Oznacza to, że wcielają się oni w rolę wojsk nieprzyjaciela. Zgodnie ze scenariuszem mają realizować zadania ofensywne. Będą podchodzić w pobliże pozycji „niebieskich”, prowadzić akcje rozpoznawcze, podejmować walkę, a także sprowadzać na pozycje przeciwnika ogień artylerii.

– Na czas ćwiczeń zostaliśmy podporządkowani 21 Batalionowi Zmechanizowanemu z miasta Prešov, a mamy współpracować z pododdziałami zmotoryzowanymi ze Słowacji, z Węgier, Niemiec i USA – zapowiada mjr Ćwierkiewicz. Po stronie „niebieskich” pierwsze skrzypce będą grać żołnierze międzynarodowej grupy bojowej, która na mocy ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie została rozlokowana na Słowacji. „Slovak Shield” stanie się dla niej testem gotowości do działania. W myśl wstępnych założeń „niebiescy” mają być wspomagani przez lotnictwo – śmigłowce bojowe oraz amerykańskie samoloty A-10 przeznaczone do bliskiego wsparcia wojsk lądowych.

– Ćwiczenia właśnie się rozpoczęły, ale pierwsze dni upływają pod znakiem zgrywania sił i łączności – tłumaczy mjr Ćwierkiewicz. Działania taktyczne powinny ruszyć w przyszłym tygodniu. Organizatorzy zadbali o to, by odbywały się one w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pola walki. Żołnierze korzystają z nowoczesnych symulatorów. Dzięki specjalnym nakładkom ich broń emituje laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona celu, uruchomi czujnik na kamizelce czy pancerzu pojazdu. System zarejestruje trafienie, określając, jak wielkie szkody wyrządziło.

– Ciekawy jest także sam poligon. Tereny nizinne przechodzą tam w wyżynę, więc nasi żołnierze będą mieli okazję ćwiczyć w środowisku nieco odmiennym od tego, z którym mają do czynienia na co dzień – podkreśla oficer. Dodaje, że kompleks rozciąga się głównie na terytorium Słowacji, choć zahacza także o sąsiednie Węgry. – Podczas „Slovak Shield” żołnierze nie będą jednak przekraczać granicy – dodaje. Manewry potrwają dwa tygodnie.

„Slovak Shield” to flagowe ćwiczenia państw Grupy Wyszehradzkiej. – Żołnierze naszej brygady biorą w nich udział od 2015 roku – informuje por. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy postanowili skupić się na taktyce, rezygnując z zadań ogniowych. Scenariusz manewrów wykorzystywał doświadczenia zaczerpnięte z wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ, Siły Zbrojne Czech

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Osiodłać krowę”
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
AWACS-y dostarczone
Przesmyk w grze
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Plan na szczyt
Equipment Tailored to the Needs
Docenić „misjonarzy”
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Policjanci szkolą wojsko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Latający radar
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Pokazali swoją siłę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Terroryści na lotnisku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Kremlowska wirtualna korekta
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Baltops” – moc na Bałtyku
Gortat Team vs drużyna NATO
Spadochroniarze w operacji TALO
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Ameryka daje wsparcie
Więcej niż szkolenie TCCC
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Sztandar dla cyberwojsk
„Czarownice” nad Londynem
Jak rozbito więzienie w Końskich
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
AW149 wkrótce „made in Poland”
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze pokoju
Zaprojektuj mural o powstaniu
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO