moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walkę mają we krwi

Gala „Walkę mamy we krwi” pokazuje, że można łączyć służbę wojskową z realizacją swoich pasji. Zachęcam do tego, aby wstępować do Wojska Polskiego, służyć ojczyźnie i budować jej bezpieczeństwo – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak na wojskowej gali MMA, która w piątek odbyła się w Pruszkowie.

Gala MMA „Walkę mamy we krwi”, będąca również finałem Mistrzostw Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie, odbyła się już po raz trzeci. Na zawody do Pruszkowa przyjechali najlepsi zawodnicy sportów walki w mundurach. Każdy z nich musiał wcześniej wywalczyć sobie przepustkę na finałową galę w trakcie wieloetapowych eliminacji.

Galę rozpoczęły pojedynki z karty wstępnej. Szer. Justyna Kulińska z 12 Dywizji Zmechanizowanej pokonała szer. Monikę Karkoszkę, reprezentującą 11 Dywizję Zmechanizowaną. St. szer. pchor. Hubert Grąz z Akademii Wojsk Lądowych zwyciężył z szer. Kacprem Michałowskim z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a st. kpr. Rafał Dawid z 15 Brygady Dowodzenia, szer. Szymonem Włodarczykiem z wojsk obrony terytorialnej.

REKLAMA

Kartę główną otworzył pojedynek pań. Wówczas w oktagonie triumfowała st. szer. Agata Zygmunt z 12 DZ, która już w pierwszej rundzie wygrała z szer. Weroniką Giblas z 16 DZ. Równie szybko kpr. Adriana Rosińskiego z 18 DZ pokonał szer. Damian Ostęp z 12 DZ.

Po raz trzeci swój pas obronił szer. Błażej Majdan z 18 DZ, który zwyciężył w starciu z szer. Maciejem Zacholskim 12 DZ. – Dawno nie przeżyłem takiego pojedynku. Właśnie po takie walki wchodzę do oktagonu – mówił tuż po werdykcie. – Cieszę się, że projekt „Walkę mamy we krwi” rozwija się i bierze w nim udział coraz więcej świetnych zawodników. Sporty walki rozwijają charakter, a charakter na polu walki jest najważniejszy – zaznaczył. Ostatnia walka o tytuł mistrzowski zakończyła się zwycięstwem kpr. Michała Piwowarskiego. Żołnierz reprezentujący 12 DZ pokonał szer. Kamila Rychlickiego z 11 Dywizji Pancernej.

Ale to nie wszystko. Podczas gali „Walkę mamy we krwi” odbyły się także tzw. super fighty. W formule K1 zmierzyli się zawodnicy reprezentujący 6 Brygadę Powietrznodesantową: st. szer. Adam Piastowski i szer. Damian Pająk. Zwycięzcą „spadochronowego” pojedynku, po trzech rundach i jednogłośnym werdykcie sędziów, został szer. Pająk. Na walkę zdecydował się także żołnierz reprezentujący US Army. Sierż. Johan Mackie zmierzył się z reprezentantem 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, st. szer. Pawłem Oleszczukiem. I to właśnie Polak okazał się lepszy. – Mój przeciwnik był lżejszy, więc był szybszy i dynamiczniejszy. Wiem, że ma też doświadczenie w stójce, musiałem więc zyskać przewagę w innej płaszczyźnie – mówił jeszcze w oktagonie zwycięzca. – Walczyłem z sojusznikiem, ale to jest sport. Jesteśmy zawodnikami i żołnierzami, ludźmi honoru, potrafimy bić się przez 15 minut z całym sercem, ale nie mieć sobie tego za złe – zaznaczył.

Niestety z sukcesu na gali w Pruszkowie nie mógł cieszyć się st. szer. Sylwester Miller z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Czołgista i zawodnik MMA postanowił spróbować swoich sił w boksie w pojedynku z zawodowcem i musiał uznać przewagę swojego rywala, st. szer. Damiana Durkacza, pięściarza z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i olimpijczyka. – Bardzo dziękuję mojemu przeciwnikowi. Wiem, że nie każdy zdecydowałby się na taką walkę. Wielki szacunek dla niego – mówił tuż po walce zwycięzca.

Zawodnikom kibicowali m.in. znani zawodnicy sportów walki. – Nigdy nie ukrywałem tego, że gdyby nie sport, to służyłbym w armii. Kto wie, może zdecyduje się ją zasilić, ale najpierw muszę odzyskać mój pas UFC – żartował Jan Błachowicz, najlepszy polski zawodnik MMA. – Jestem sportowcem, a tu mogliśmy zobaczyć sport przez duże „S”. Takiej rywalizacji chcę kibicować – dodał szer. Mateusz Masternak z CWZS i jeden z najlepszych polskich bokserów.

Organizatorem gali „Walkę mamy we krwi” było Ministerstwo Oborny Narodowej. – Chcemy pokazywać wojsko jako atrakcyjnego pracodawcę, miejsce w którym można rozwijać swoje pasje. Stąd to wydarzenie – mówił na antenie TVP Sport Mateusz Kurzejewski, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Operacyjnego MON. – Z każdą edycją poziom walk jest wyższy. Biorą w nim udział coraz lepsi zawodnicy, czego efekty widzieliśmy w oktagonie – dodał mjr Michał Tomczyk z CO MON.

Mistrzowie Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie

Kobiety

Kat. -57 kg : szer. Justyna Kulińska 12DZ
Kat. -67 kg: st. szer. Agata Zygmunt 12DZ

Mężczyźni

Kat. -60 kg: st. kpr. Rafał Dawid 15 BWD
Kat. -70 kg: st. szer. pchor. Hubert Grąz AWL
Kat. -75 kg: szer. Błażej Majdan 18 DZ
Kat. -95 kg: szer. Damian Ostęp 12 DZ
Kat. +95 kg: kpr. Michał Piwowarski 12 DZ

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, 16 DZ, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
 
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Do końca walczył z tyranią
Wojny wygrywają logistycy
Amunicja dla artylerzystów
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
D-Day, czyli aliancki sukces
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Słowa jak pociski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
FA-50 dla Polski
Nowy wymiar wojska
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Finlandia w NATO
Więcej miejsc na studiach w LAW
Polska wśród światowych liderów
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Nowy regulamin dla żołnierzy
Wojsko poza schematem
Litwini kupią zestawy Grom
Dokapitalizowanie HSW
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Latający zwiadowca
Gotowi na dyżur w SON
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
WOT i „Anakonda”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces eksportowy Meska
Przysięga dobrowolsów
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Śladem profesjonalistów
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Razem gotowi na wszystko
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
B9 stawia na solidarność
„Anakonda” inna niż wszystkie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO