moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińska armia na zakupach w Polsce

Polska sprzeda Ukrainie 150 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz 50 sztuk 120-mm moździerzy Rak – tak zakłada list intencyjny podpisany podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że polskie i ukraińskie zakłady zbrojeniowe rozpoczną współpracę przy produkcji amunicji czołgowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał w Polsce z oficjalną wizytą, spotkał się w środę m.in. z polskim premierem. W obecności Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego został podpisany list intencyjny w sprawie dostaw sprzętu obronnego oraz porozumienie o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba podkreślić, że broń, którą do tej pory przekazaliśmy oraz ta, którą sprzedajemy teraz, stanie się ważną częścią uzbrojenia armii ukraińskiej. Tak jak dziś stanowi ona bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z delegacją ukraińską.

Choć początkowo zakładano, że ukraińska armia kupi w Polsce 100 sztuk KTO Rosomak, po rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu Ukraińcy zdecydowali się na większe zakupy. – Ukraina zamawia od Polski 150 wozów bojowych Rosomak, to finalnie o 50 więcej niż w poprzednich deklaracjach z ostatnich dni. Ukraińcy zamawiają też m.in. trzy kompanijne moduły moździerzy Rak, czyli ponad 50 pojazdów – poinformował w czwartek w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz tego Ukraińcy kupią także 100 pocisków rakietowych Piorun, które – jak powiedział Piotr Müller – „cieszą się dużą popularnością wśród wojska ukraińskiego”.

Zakup przez Kijów systemów uzbrojenia produkowanych nad Wisłą to nie jedyny efekt wizyty Zełenskiego w Polsce. Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta i polskiego premiera zawarto również porozumienie pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a ukraińską spółką ARTeM w sprawie wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Parafowany 5 kwietnia dokument określa zasady współpracy, w tym podział zadań pomiędzy członkami polsko–ukraińskiego konsorcjum. Choć szczegóły porozumienia są niejawne, wiadomo, że jego sygnatariusze zobowiązali się do uruchomienia w najbliższym czasie nowych linii produkcyjnych czołgowej amunicji. Nie podano jednak, czy powstaną one w Polsce czy w Ukrainie.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ, podkreśla, że porozumienie pomiędzy PGZ a ARTeM ma kluczowe znaczenie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Od pierwszego dnia wojny udzielamy wsparcia stronie ukraińskiej. Mamy świadomość, że równie ważne jak dostawy nowoczesnego sprzętu jest zapewnienie do niego odpowiednich ilości amunicji. Dlatego podpisaliśmy porozumienie, które pozwoli nam jeszcze zwiększyć wsparcie w zakresie amunicyjnym, jakiego już teraz udzielamy naszym sąsiadom – mówił podczas uroczystości prezes PGZ.

Przedstawiciele Mesko S.A., które z ramienia PGZ będzie członkiem konsorcjum, wskazują, że współpraca z ukraińskim ARTeM to dla polskiej spółki szansa na rozwój jej międzynarodowych kompetencji. – Dla Mesko to kolejny już krok w dynamicznym rozwoju firmy, a tym samym zapowiedź realizacji kolejnych inicjatyw międzynarodowych w całej Grupie Amunicyjno-Rakietowej – powiedział Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko S.A.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko jest jednym z największych w Europie i największym w tej części Starego Kontynentu producentem amunicji czołgowej. Choć obecnie firma koncentruje się w tym zakresie na wytwarzaniu pocisków kalibru 120 mm, których używają najnowocześniejsze czołgi w naszej armii, czyli Leopardy 2, Abramsy M1A2 oraz K-2 Black Panther, to w swoim portfolio ma również nowoczesną amunicję kalibru 125 mm. Korzystają z niej czołgi starszej generacji znajdujące się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, czyli PT-91 Twardy oraz T-72.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1681823280
A czym mają zapłacić ?Lubię ukraińskie podukty , bo sa zdrowsze. Polska to 1 % czarnoziemów . Ukrainna to połowa. Dają co mają. Napad kacaplandu( wojnę trzeba wypowiedzieć) to też nasza sprawa. Leją się za nas. Zaciskamy pasy, kupujemy . Pomagamy.
C0-8E-8A-A5

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Uwaga, transformacja!
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zapraszamy na Festiwal
Gry wojenne w szkoleniu
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO