moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Czy polscy piloci F-16 zajmą się szkoleniem Ukraińców? Wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że taka możliwość istnieje. Zastrzegł jednak, że obecnie takie przedsięwzięcie nie jest realizowane. Polski polityk brał dziś udział w rozmowach ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli.

Obradom unijnych ministrów obrony przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony rozmawiali o wsparciu militarnym Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w regionie, a także o współpracy państw członkowskich w dziedzinie uzupełniania własnych zdolności obronnych. Jednym z tematów spotkania było szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Zgodę na przekazanie tych maszyn wyraziły Stany Zjednoczone podczas szczytu G7 w Hiroszimie, który odbył się 19 maja. Projekt poparły wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek, że również polscy piloci włączą się w szkolenie Ukraińców. – Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16 – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. – Takie szkolenia jeszcze się nie rozpoczęły – zastrzegł wicepremier. Mariusz Błaszczak nie podał żadnych szczegółów dotyczących naszego zaangażowania, nie wiadomo więc, kiedy i ilu pilotów z Ukrainy mogłoby trenować pod okiem instruktorów z WP. – Jesteśmy otwarci, ale to zależy od naszych możliwości – wyjaśniał Błaszczak. Zwracał uwagę na zobowiązania, jakie ciążą na polskich siłach powietrznych. – Polska jest zlokalizowana na wschodniej flance NATO, więc mamy obowiązki także wobec krajów bałtyckich – mówił Błaszczak. Wicepremier poinformowal, że podczas spotkania ministrów obrony zaproponował, by szkolenie odbywało się w ramach misji Unii Europejskiej.

REKLAMA

Do szkolenia pilotów F-16 przez instruktorów z armii NATO odniósł się również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Podkreślił, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie nie jest równe włączeniu się w konflikt. – Ukraina ma prawo do obrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej. – To nie czyni NATO i sojuszników stroną konfliktu – mówił.

Wicepremier Błaszczak spotkał się we wtorek także z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. – Rozmawialiśmy m.in. o uruchomieniu w Polsce hubu, w którym mają być serwisowane czołgi używane na Ukrainie. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt – ocenił Błaszczak. Politycy poruszyli również temat przedłużenia obecności w Polsce niemieckich baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność do omówienia szczegółów w tej sprawie – dodał wiceszef polskiego rządu.

Natomiast z komisarzem do spraw przemysłu Unii Europejskiej, Thierrym Bretonem, Mariusz Błaszczak rozmawiał o produkcji amunicji w polskich zakładach obronnych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W marcu unijny komisarz odwiedził polskie zakłady Dezamet. – Cieszę się z wysokiej oceny komisarza Bretona możliwości produkcyjnych Dezametu – powiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
 
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Kadeci na poligonie
Lecimy F-35
Brązowa czwórka podwójna
Szwedzi na „Czernickim”
Trening na awaryjnym lotnisku
Wyższe diety za służbę na granicy
WOT świętuje sześciolecie
Śladem profesjonalistów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
16 Dywizja świętuje
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy
Tak rodziła się konspiracja
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Unijna pomoc dla Ukrainy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Pamięć o pomordowanych
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Przysięga w Kolnie
Ekspresowa pomoc
AWL, czyli renoma budowana latami
Szef MON-u o planach obrony kraju
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN o rezultatach szczytu NATO
Raki dla podhalańczyków
Wojskowe kontrakty w USA
Brytyjscy piloci w Polsce
Polska rozdarta przez okupantów
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Buzdygany wręczone!
Odliczanie do przysięgi
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Podchorążowie AWL ślubowali
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Plan misji „Air Defender”
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Z pułku w brygadę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO