moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na Wilno

Pracujemy nad stworzeniem rady NATO-Ukraina. Chcielibyśmy, aby jej pierwsze posiedzenie z udziałem prezydenta Zełenskiego odbyło się już podczas szczytu Sojuszu w Wilnie – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś podsumował on dwudniowe spotkanie Rady Północnoatlantyckiej. W Brukseli Polskę reprezentował minister obrony Mariusz Błaszczak.

W spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej wzięli udział ministrowie obrony państw członkowskich. Do Brukseli zjechali, by omówić projekty decyzji, które zostaną zatwierdzone podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. W piątek dyskutowali między innymi o planach regionalnych dla poszczególnych armii, kolektywnej obronie i odstraszaniu – także nuklearnym. Jednak tematem numer jeden dwudniowego posiedzenia była wojna w Ukrainie i przyszłość państwa, które od ponad roku zmaga się z brutalną inwazją Rosji.

– Ukraińskie wojska przyspieszyły operacje na linii frontu i czynią stałe postępy, ale wojna trwa. Dlatego kluczową kwestią jest zwiększenie naszej pomocy – podkreślał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podczas konferencji podsumowującej obrady. – Dlatego z uznaniem przyjmuję zapowiedzi dotyczące nowych dostaw broni, zainicjowany przez Danię i Holandię projekt szkolenia ukraińskich pilotów F-16, który ruszy jeszcze tego lata oraz plan dostarczenia przez USA i Wielką Brytanię setek pocisków przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu – wyliczał. Ale na tym nie koniec. Stoltenberg przyznał, że NATO pracuje nad wieloletnim pakietem, który zapewni finansowanie ukraińskiego sektora militarnego. Jak dotąd mowa o 500 milionach euro. Taki ruch pomoże budować interoperacyjność pomiędzy armią ukraińską a wojskami państw NATO. Zbliży też Ukrainę do członkostwa w Sojuszu. Bo choć w Wilnie nie zostaną ogłoszone konkretne terminy, to akcesja prędzej czy później nastąpi. – Ukraina zostanie członkiem NATO. To kwestia wspólnej decyzji jej oraz państw członkowskich. I Rosja nie ma tutaj prawa weta – zaznaczył Stoltenberg. Na razie trwają prace nad ustanowieniem rady NATO-Ukraina, która będzie między innymi omawiała kwestie związane ze wspólnym bezpieczeństwem. Ukraina ma posiadać w niej status równy państwom członkowskim. – Naszą ambicją jest, by pierwsze posiedzenie rady, z udziałem prezydenta Zełenskiego, odbyło się już podczas lipcowego szczytu w Wilnie – przyznał Stoltenberg.

REKLAMA

Inne decyzje, które zapadną podczas szczytu w stolicy Litwy mają wzmocnić natowskie zdolności odstraszania i kolektywnej obrony. – Dziś ministrowie ocenili nasze regionalne plany. Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny w pełni koordynujemy nasze działania w tym zakresie wraz z planowaniem potencjału naszych sił i jednostek dowodzenia. Rozwijamy też program kompleksowego szkolenia naszych wojsk – mówił sekretarz generalny NATO. Poinformował, że niebawem Sojusz będzie miał oddziały wysokiej gotowości liczące przeszło 300 tysięcy żołnierzy, a do tego większe niż dotąd możliwości natychmiastowej reakcji w powietrzu i na morzu. – Zaakceptowaliśmy także nowy, rotacyjny model funkcjonowania obrony przeciwlotniczej – zaznaczył Stoltenberg. – Wszystko to da nam możliwość maksymalnie efektywnego wykorzystania naszych zasobów – dodał. Takie plany oczywiście wymuszają zwiększenie nakładów na obronność. – Spodziewam się, że państwa członkowskie podejmą w Wilnie jeszcze ambitniejsze zobowiązania, jeśli chodzi o tego rodzaju inwestycje. Chodzi o to, by 2 procent PKB, które obiecały przeznaczać na ten cel nie stały się górnym pułapem, a jedynie punktem wyjścia – mówił Stoltenberg.

W piątek w Brukseli zebrała się także Grupa Planowania Nuklearnego. – Rosja kontynuuje wielce nieostrożną retorykę, zapowiedziała rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi. Programy atomowe rozwijają Iran i Korea Północna, szybką ekspansję z tym związaną kontynuują Chiny. Dla Sojuszu to duże wyzwanie. Musimy dostosować naszą politykę nuklearnego odstraszania do szybko zmieniających się warunków – podsumował sekretarz generalny NATO.

W Brukseli Polskę reprezentował wicepremier, szef MON-u Mariusz Błaszczak. Po wczorajszych obradach mówił między innymi: – Jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o uzgadnianie planów. Koncentrujemy się przede wszystkim na planie centrum, który dotyczy Polski i wschodniej flanki NATO. Podczas rozmów kuluarowych słyszę słowa uznania wobec naszej aktywności, jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego – wyposażanie go w nowoczesną broń – mówił Mariusz Błaszczak.

Szczyt NATO w Wilnie rozpocznie się 11 lipca i potrwa dwa dni. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni lot płk Skarżyńskiego
 
Zielony talizman Polaków
Orka po koreańsku
„Sokół” wylądował
Saperzy na wschodzie Polski
Porozumienie Sikorski-Stalin
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Sokół czuwa w Tatrach
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik gotowy na misję
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Wiara bez wiedzy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Futsal na zakończenie rywalizacji
Uwolnić zakładników
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
PGZ rośnie w siłę
Polsko-koreańskie rozmowy
PKW Orlik już w Estonii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Podchorążowie świętują
Loty M-346 wstrzymane
Certyfikacja Eurokorpusu
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Realia, a nie teoria
Kolejne zakupy dla wojska
Out of the Shadow
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Spoczęli w ojczyźnie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Najdłuższa noc
Fiński debiut w Sojuszu
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Misja: obronić Finlandię
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Terytorials na etacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO