moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategiczne partnerstwo z Londynem

Polscy i brytyjscy ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych spotkali się w Londynie, gdzie podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym Polski i Wielkiej Brytanii. Dokument dotyczy przede wszystkim obronności. – Nasza współpraca wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim – zapewniał Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

– Zasadniczym celem, jaki sobie stawimy jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, wytyczenie jasnej drogi dla Ukrainy do członkostwa w NATO oraz przeprowadzenie konsolidacji, która pozwoli nam zachować jedność – mówił w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który wraz z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem, składa dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie polscy politycy spotkali się ze swoimi odpowiednikami: Benem Wallacem i Jamesem Cleverly.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że oba państwa współpracują podczas realizacji programu „Mała Narew”. Chodzi o system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Tworzą go radary i pojazdy polskiej produkcji oraz brytyjskie wyrzutnie i rakiety CAMM. – To radykalny postęp jeśli chodzi o rozwój technologii wykorzystywanej przez Wojsko Polskie – zaznaczył szef MON-u. Dodał, że brytyjscy wojskowi zasilają stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową. Niewielki kontyngent wspierał także działania polskich służb, które zabezpieczały granicę polsko-białoruską na początku kryzysy migracyjnego. – Bardzo to doceniamy. Doceniamy także to, że brytyjska jednostka systemu przeciwlotniczego Sky Sabre ochrania hub logistyczny w Rzeszowie, dzięki któremu na Ukrainę dociera pomoc – zaznaczył.

REKLAMA

Szef MON-u podkreślił także, że współpraca Polski i Wielkiej Brytanii jest korzystna dla obu stron. – Wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim, podzielamy opnie dotyczące zagrożeń i staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby odstraszyć agresora – podkreślił.

Z kolei Ben Wallance, minister obrony Wielkiej Brytanii, mówił, że oba państwa solidarnie wspierają Ukrainę. Ale podkreślił, że to właśnie „dzięki Polsce, do objętego wojną kraju docierają kolejne dostawy sprzętu”. – Polska pozostaje w tym wsparciu bardzo odważna i silna – zaznaczył.

Ben Wallance zapewnił, że współpraca Polski i Zjednoczonego Królestwa będzie się rozwijać, przede wszystkim w obszarach związanych z logistyką i obroną przeciwlotniczą. – Cały czas się rozwijamy i jesteśmy zdeterminowani, aby ten rozwój był jak najszybszy i w jak największej liczbie obszarów – stwierdził.

Uczestnicy obrad w Londynie podpisali także plan polsko-brytyjskiej współpracy obronnej oraz wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa. – Choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, nasze partnerstwo ma dużo szersze znaczenie – przekonywał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Natomiast James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że tak jak dziś wszyscy wspierają Ukrainę, tak w czasie drugiej wojny światowej Polska wspierała Wielką Brytanię w walce o wolność kraju. – Polska jest naszym wielkim przyjacielem – podkreślił.

Rozmowy będą kontynuowane w czwartek. Wówczas Mariusz Błaszczak spotka się z przedstawicielami brytyjskich firm zbrojeniowych, m.in. MBDA i Babcock, z którymi Polska już współpracuje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
 
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zimowy test dobrowolsów
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Kolejne zakupy dla wojska
Fiński debiut w Sojuszu
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
AW101 już w Darłowie
PKW Orlik już w Estonii
Zielony talizman Polaków
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wszystkie Pilice w wojsku
Spoczęli w ojczyźnie
Polsko-koreańskie rozmowy
Debiutancka misja Hugina
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Realia, a nie teoria
Abramsy jadą na ukraiński front
Sokół czuwa w Tatrach
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Uwolnić zakładników
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Podchorążowie świętują
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Futsal na zakończenie rywalizacji
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Porozumienie Sikorski-Stalin
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Saperzy na wschodzie Polski
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Terytorials na etacie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Loty M-346 wstrzymane
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wiara bez wiedzy
Prosto do szturmu
Misja: obronić Finlandię
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ekspresowa pomoc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Certyfikacja Eurokorpusu
Out of the Shadow
Orka po koreańsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Co może Hugin
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
PGZ rośnie w siłę
Kolejne Kraby dla wojska
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Laserowa rewolucja
PKW Orlik gotowy na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO