moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek misja

Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i dwa polskie trałowce opuściły dziś port w Świnoujściu, by rozpocząć misję w składzie SNMCMG1. To jeden z dwóch natowskich zespołów obrony przeciwminowej. Przez najbliższe sześć miesięcy na jego czele będzie stał kmdr ppor. Piotr Bartosewicz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Mam to szczęście, że podczas misji będę otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znają swoje obowiązki i wiedzą, jak wykonywać postawione im zadania. Nawet te najtrudniejsze, które znacząco odbiegają od standardowej działalności – mówił dziś w Świnoujściu kmdr ppor. Piotr Bartosewicz. Zwrócił się przy tym do zebranych na nabrzeżu bliskich członków załóg. – To nie my będziemy bohaterami tej misji. Prawdziwi bohaterowie stoją przed nami – to nasze rodziny. Dziękuję za wasze poświęcenie i zaufanie. Niejednokrotnie będzie nam bez was bardzo ciężko, ale to wasze wsparcie da nam prawdziwą siłę, by przezwyciężyć wszelkie trudności – podkreślał. Wkrótce też kontyngent, na czele którego stoi, został przekazany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Około południa okręty wyszły na Bałtyk, by dołączyć do stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO – SNMCMG1.

Dla polskiej marynarki będzie to historyczne przedsięwzięcie. Nigdy wcześniej bowiem nie wysłała ona do natowskiego zespołu tak dużych sił. Przez najbliższe pół roku na czele SNMCMG1 będzie stał delegowany przez nią oficer. Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz do pomocy będzie miał sztab, w którym większość stanowią Polacy, choć znaleźli się w nim także specjaliści innych narodowości. Szefem sztabu został Holender, oficerem operacyjnym Niemiec, w jego skład weszli również Szwedzi, przygotowujący się do członkostwa swojego kraju w NATO. Sztabowcy zaokrętowani zostali na pokładzie flagowej jednostki – po raz czwarty w historii zespołu został nią ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Do SNMCMG1 po raz pierwszy dołączyły też dwa trałowce projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. – Obydwa w ostatnim czasie zostały doposażone w pojazdy podwodne Ukwiał i Głuptak, które służą do zwalczania min. Misja w SNMCMG1 będzie doskonałą okazją do sprawdzenia ich nowych zdolności – podkreślał niedawno kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie z niej wywodzą się marynarze i okręty delegowane do zespołu.

REKLAMA

Kmdr ppor. Bartosewicz dowodzenie SNMCMG1 formalnie objął w ubiegły czwartek. Wówczas to w Świnoujściu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków z udziałem dotychczasowego dowódcy – kmdr. por. Ole Torsteina Sjo z Norwegii. Uczestniczył w nim również francuski wiceadmirał Didier Maleterre z natowskiego dowództwa sił morskich MARCOM.

Przez najbliższe pół roku w skład zespołu, oprócz polskich okrętów, będą wchodzić niszczyciele min z Niemiec, Holandii, Belgii i Kanady. SNMCMG1 weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach, choćby „Northern Coasts” u wybrzeży Łotwy oraz „Freezing Wind” na wodach Finlandii. W planach ma także operacje usuwania min i niewybuchów z czasów I i II wojny światowej. Będzie patrolował kluczowe szlaki żeglugowe na Bałtyku, Morzu Północnym i północno-wschodnim Atlantyku. Założenia jednak w każdej chwili mogą ulec zmianie. SNMCMG1 należy do Sił Odpowiedzi NATO. A to oznacza, że marynarze w każdej chwili muszą być gotowi na skierowanie swoich okrętów w rejon kryzysu bądź wojny. Wcześniej oczywiście muszą otrzymać taki rozkaz.

SNMCMG1 to jeden z czterech stałych zespołów NATO. Dwa z nich składają się z dużych okrętów bojowych, dwa kolejne z jednostek przeciwminowych. Połowa operuje na południu, połowa zaś na północy Europy. Polska marynarka delegowała okręty i specjalistów do każdego z nich. Najmocniej swoją obecność zaznaczyła jednak właśnie w SNMCMG1. Zespołem tym kierowało już trzech polskich oficerów. Trzykrotnie też jego okrętem flagowym był ORP „Czernicki”. Polskiego dowódcę miał również drugi z zespołów przeciwminowych – SNMCMG2. W 2017 roku na jego czele stanął kmdr por. Aleksander Urbanowicz. Kierowany przez niego sztab także operował z pokładu „Czernickiego”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8FOW

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności
 
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO