moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberżołnierze na szczycie NATO

Polscy żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni zostali zaangażowani do działań mających zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO, który odbył się w Wilnie. Współdziałali przy tym z sojusznikami z innych państw. – Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Odbywający się co roku szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu, podczas którego przywódcy państw omawiają wyzwania związane z bezpieczeństwem i wyznaczają dalsze kierunki działania. W zabezpieczaniu zakończonego dwa dni temu szczytu w Wilnie, który już został uznany za historyczne wydarzenie, brali udział Polacy. Poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. „Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Cieszę się, że polscy żołnierze razem z sojusznikami mogli wzmocnić sferę cyberbezpieczństwa podczas tak ważnego wydarzenia” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Polscy żołnierze zostali zaangażowani do wsparcia działań mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obrad na Litwie w ramach porozumienia VCISC (ang. Virtual Cyber Incident Support Capability). – Zapewnia ono zdolność do wirtualnego, szybkiego reagowania na wrogie i złośliwe działania w cyberprzestrzeni. Gdyby którykolwiek z członków NATO uznał, że potrzebuje wsparcia w tym zakresie, może dzięki temu zwrócić się o nie do sojuszników – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Można powiedzieć, że VCISC działa na podobnej zasadzie jak siły szybkiego reagowania NATO, tylko że może przystąpić do działania niemal od razu, bo nie ma konieczności transportowania żołnierzy na teren innego państwa – zaznacza.

REKLAMA

O utworzeniu VCISC zadecydowali sojusznicy podczas ubiegłorocznego szczytu Sojuszu. Uznali wówczas, że będzie to ważny element realizowanej przez NATO polityki odstraszania i obrony. Spotkanie w Wilnie było pierwszym testem tych zdolności. Do działania zostali zaangażowani żołnierze z Litwy i Polski, a także Belgii, Holandii, Turcji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Norwegii, Estonii i Albanii. – Co istotne, żadne z państw nie musiało kierować do Wilna swoich przedstawicieli. Wsparcie litewskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które podczas wydarzenia odpowiadało za działania w czwartej domenie operacyjnej, było realizowane zdalnie – mówi rzecznik prasowy DKWOC. Sprawdzian nowych natowskich zdolności zakończył się sukcesem. – Cieszę się, że zbudowaliśmy kompetencje, które pozwalają zarówno bronić naszych systemów, jak i wspierać sojuszników – powiedział gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Ale cyberżołnierze to niejedyni polscy wojskowi, którzy byli zaangażowani w zabezpieczenie natowskiego spotkania. Na Litwę zostali skierowani też specjalsi z GROM-u i Formozy. Liczący 75 osób kontyngent wyposażono m.in. w śmigłowce Black Hawk, Mi-17 oraz system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Sky CTRL. Podczas działań polscy żołnierze współpracowali z sojusznikami z Litwy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DKWOC

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Realia, a nie teoria
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Spoczęli w ojczyźnie
PKW Orlik gotowy na misję
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Ekspresowa pomoc
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Zimowy test dobrowolsów
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Terytorials na etacie
Loty M-346 wstrzymane
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Misja: obronić Finlandię
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Futsal na zakończenie rywalizacji
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kolejne Kraby dla wojska
Out of the Shadow
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Orka po koreańsku
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sokół czuwa w Tatrach
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Certyfikacja Eurokorpusu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Prosto do szturmu
Polsko-koreańskie rozmowy
Abramsy jadą na ukraiński front
Co może Hugin
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Podchorążowie świętują
PGZ rośnie w siłę
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Zielony talizman Polaków
Laserowa rewolucja
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wiara bez wiedzy
Uwolnić zakładników
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Polski dzień strzelania w Rumunii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Saperzy na wschodzie Polski
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
PKW Orlik już w Estonii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Debiutancka misja Hugina
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejne zakupy dla wojska
Fiński debiut w Sojuszu
AW101 już w Darłowie
Wszystkie Pilice w wojsku
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO