moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uniwersytet dla seniorów w AWL-u

Od października tego roku w murach wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych rozpocznie działalność uniwersytet trzeciego wieku. To pierwsza taka inicjatywa w historii wyższego szkolnictwa wojskowego we Wrocławiu. W programie studiów znajdą się zajęcia m.in. z informatyki i prawa, a także warsztaty z samoobrony pod okiem instruktorów AWL-u.

Wrocławska Akademia Wojsk Lądowych to największa polska uczelnia wojskowa. Zdjęcie ilustracyjne.

Uniwersytet trzeciego wieku powstający w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu to autorski projekt uczelni. Adresowany jest do osób powyżej 55. roku życia, które zakończyły już aktywność zawodową, ale wciąż chcą pozostać aktywne umysłowo i sprawne fizycznie.

 

REKLAMA

Pozostać aktywnym

– Wiele osób, przechodząc na emeryturę, nie bardzo ma pomysł, co zrobić z wolnym czasem, choć nie brak im energii i chęci do działania. Do takiego właśnie grona kierujemy ten projekt. Chcemy dać takim osobom możliwość pogłębiania swojej wiedzy, rozwijania zainteresowań, spotkań z ludźmi i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, chociażby z naszymi podchorążymi i studentami – mówi Monika Krystek, specjalistka z Biura Obsługi Studentów. Jak dodaje, motto uniwersytetu trzeciego wieku to „Bezpieczny senior”. – Chcemy kłaść nacisk przede wszystkim na szeroko rozumiane bezpieczeństwo seniorów. Mam tu na myśli zarówno bezpieczeństwo zdrowotne, osobiste, jak też to związane np. z poruszaniem się w sieci – wyjaśnia Krystek.

Choć szczegółowy plan ma być znany dopiero we wrześniu, już dziś wiadomo, jakie zajęcia czekają słuchaczy. W trakcie wykładów i zajęć praktycznych, prowadzonych przez wykładowców akademickich oraz zaproszonych specjalistów, seniorzy będą obcować z historią Polski oraz zgłębiać tajniki zarządzania, nauk o bezpieczeństwie, prawa, ekonomii i finansów. Na zajęciach z informatyki będą mieli okazję poznać nowe technologie, zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. To jednak nie wszystko. W programie studiów znajdą się też zagadnienia podatkowe oraz te dotyczące zarządzania domowym budżetem czy dobrostanem zdrowotnym. Nie zabraknie również treści związanych z ofertą kulturalną, jak: film, teatr, muzyka. Osobom zainteresowanym podtrzymaniem aktywności fizycznej uczelnia zaproponuje z kolei zajęcia z rehabilitacji ruchowej, pływania, a także warsztaty z samoobrony.

– Sądzę, że wszechstronna wiedza, którą seniorzy będą mogli zdobyć na naszych zajęciach, okaże się przydatna na tyle, że wielu z nich zyska przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań z wielu dziedzin, a może nawet na znalezienie nowych pasji – zaznacza Monika Krystek.

Liczy się zaangażowanie

Zapisy na studia już się rozpoczęły i potrwają do 10 września 2023 roku. Osoby zainteresowane muszą wypełnić ankietę rekrutacyjną i wraz ze zdjęciami (dwie fotografie o wymiarach 35 × 45 mm) wysłać na adres utw.rekrutacja@awl.edu.pl albo złożyć osobiście w kancelarii Akademii Wojsk Lądowych (ul. Czajkowskiego 109, 51-147 Wrocław) w godz. 8.00–9.30 lub 12.30–14.30. W wyjątkowych sytuacjach ankietę można wysłać tradycyjną pocztą, z dopiskiem „Rekrutacja do UTW AWL”.

15 września odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na słuchaczy. – Najbardziej zależy nam na osobach zaangażowanych, które faktycznie chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności oraz włączyć się w pracę na rzecz drugiego człowieka – stwierdza Monika Krystek.

Początek roku akademickiego na uniwersytecie trzeciego wieku został zaplanowany na 9 października. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu w wymiarze czterech godzin lekcyjnych. – Dopracowujemy jeszcze szczegóły planu, ale teraz koncentrujemy się głównie na promocji studiów. O ile w przypadku młodych ludzi głównym źródłem informacji o edukacji jest internet, w przypadku seniorów musimy także uwzględnić tradycyjne metody, jak np. ulotki. By dotrzeć do naszej grupy docelowej, planujemy też nawiązanie współpracy z Federacją Uniwersytetów III Wieku – mówi Monika Krystek.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Palmiry – miejsce kaźni
 
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Carl-Gustaf w polskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnictwo i kobiety
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podoficer pies
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Rusza morski „Dragon”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Kleszcze dla wojska
Przerwany lot „Orlika”
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ferie w mundurze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO