moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pieniądze na Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o sfinansowaniu przebudowy siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych, która znajduje się w kompleksie dawnego aresztu śledczego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa i przeznaczone zostanie na nią w ciągu siedmiu lat 466,3 mln zł. Prace mają się zakończyć do 2030 roku.

– Rząd chce zbudować siedzibę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i w tym celu zostaną zabezpieczone środki finansowe, które potrzebne są na przebudowę obiektów budowlanych oraz aranżację wystaw stałych i wyposażenia biurowego muzeum – podała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po przyjęciu przez rząd pod koniec sierpnia uchwały w sprawie zagwarantowania finansowania projektu budowy muzeum.

Siedzibą placówki są budynki byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, które wymagają zaadoptowania na potrzeby muzeum. – Rada Ministrów przyjęła uchwałę o sfinansowaniu rewitalizacji kompleksu dawnego aresztu śledczego w Warszawie, który jest dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Uchwaliliśmy specjalną ustawę gwarantującą jego status, a teraz rząd przeznaczy środki na zakończenie tej inwestycji – poinformował w wystąpieniu na kanale YouTube Sebastian Kaleta, wiceminister resortu sprawiedliwości.

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Przeznaczone zostanie na nią w ciągu 7 lat do 466,3 mln zł. Jak podała kancelaria premiera, realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2024–2030. Muzeum będzie prezentować historię żołnierzy wyklętych, pokaże też dzieje społecznego oporu przeciwko totalitarnemu systemowi po 1944 roku.

Nowe muzeum ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Powstanie według projektu pracowni M.O.C. Architekci z Katowic, która w 2017 roku wygrała konkurs na przebudowę. – Ideą przewodnią projektu jest stworzenie na terenie zabudowań więzienia mokotowskiego nie tylko muzeum, ale także rodzaju miejsca pamięci, mauzoleum, swoistego pomnika upamiętniającego żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych PRL – napisano w opisie projektu.

Jury konkursowe doceniło koncepcję uporządkowania istniejącego założenia aresztu śledczego z zachowaniem i wyeksponowaniem obiektów historycznych. Za wyróżniający pracę zabieg uznano wybudowanie na terenie kompleksu czterech rzeźbiarskich wież-świetlików, dostarczających światło na poziom podziemia.

Więzienie u zbiegu ul. Rakowieckiej i al. Niepodległości powstało w 1904 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był to jeden z największych i najcięższych polskich zakładów karnych. Podczas powstania warszawskiego, 2 sierpnia 1944 roku, w odwecie za próbę zdobycia więzienia przez żołnierzy Armii Krajowej, Niemcy rozstrzelali na jego terenie ok. 600 więźniów.

Po wycofaniu się Niemców z Warszawy więzienie zostało przejęte przez armię sowiecką, a następnie przekazane Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Areszt pełnił wówczas funkcję więzienia śledczego, wykonywano tam też wyroki śmierci. Jak podaje IPN, w okresie terroru komunistycznego, na podstawie wyroków sądów wojskowych zamordowano ok. 350–400 osób, a blisko tysiąc zamęczono w trakcie śledztwa. Wśród zabitych byli m.in.: gen. August Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika), ppłk Łukasz Ciepliński „Pług” i rotmistrz Witold Pilecki (awansowany w wolnej Polsce do stopnia pułkownika). W mokotowskim więzieniu przetrzymywano również działaczy opozycji demokratycznej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Areszt przy Rakowieckiej został zamknięty w 2016 roku. Od tego samego roku działa tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Placówka została założona z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, a od 2022 roku podlega Instytutowi Pamięci Narodowej. Dyrektorem Muzeum został wówczas dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego Oddziału IPN.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Zapraszamy na Festiwal
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO