moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakietowe kompetencje w Zielonce

W spółce WZE z Zielonki już są serwisowane używane przez Wojsko Polskie rakiety NSM, a w przyszłości będą tu produkowane pociski CAMM-ER i współprodukowane rakiety PAC-3 MSE. – To nasz wielki sukces, że rakiety, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie Patriot, będą współprodukowane w Polsce – mówił dziś w WZE minister Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce miał okazję zapoznać się z realizowanymi na terenie spółki programami inwestycyjnymi związanymi z technologiami rakietowymi oraz porozmawiać z załogą i kadrą kierowniczą zakładu. – Chciałbym Wam pogratulować. Firma rozwija się dynamicznie. Bardzo się cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy na potrzeby modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na produkcję elementów rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a więc w systemie Patriot – mówił szef resortu obrony.

 

REKLAMA

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka WZE do 2015 roku specjalizowała się w serwisach i naprawach różnego typu systemów radiolokacyjnych, rozpoznawczych i walki elektronicznej. Od kilku lat, dzięki umowom offsetowym związanym z pozyskiwanymi przez Wojsko Polskie nowoczesnymi systemami rakietowymi typu ziemia–woda oraz ziemia–powietrze, firma zmienia swój profil działalności, koncentruje się bardziej na rakietach. W Wojskowych Zakładach Elektronicznych już są serwisowane i certyfikowane norweskie pociski przeciwokrętowe NSM, które znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie tu produkcja kluczowych komponentów napędu (a dokładniej – przedziału gazodynamicznego sterującego lotem) amerykańskich pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych PAC-3 MSE. Rakiety te są podstawowymi pociskami do wprowadzanych obecnie do służby w Wojsku Polskim amerykańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot (w naszej armii będą nosiły nazwę Wisła).

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że armia pozyskuje zaawansowane systemy rakietowe, nie tylko przeciwlotnicze czy przeciwokrętowe, lecz także artylerię rakietową dla sił lądowych, ponieważ musi być gotowa do odparcia ewentualnej agresji ze wschodu. – Wojsko Polskie musi być wyposażone w broń skuteczną i w dużych ilościach, żeby odstraszyć agresora. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że będziemy mieli więcej morskich jednostek rakietowych niż nawet Norwegia, państwo, w którym ten system powstał. Nie ma też nic nadzwyczajnego w tym, że będziemy mieć więcej wyrzutni rakietowych HIMARS niż Stany Zjednoczone, ich producent, bo USA nie zostaną zaatakowane przez swoich sąsiadów, a Polska może być zaatakowana z kierunku wschodniego przez Rosję – komentował szef resortu obrony.

Obecny na spotkaniu w Wojskowych Zakładach Elektronicznych Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreślił, że dzięki realizowanym przez WZE umowom offsetowym oraz związanym z nimi transferom wiedzy i technologii cała PGZ bardzo zwiększy swoje kompetencje w dziedzinie broni rakietowej. – Na mocy umowy offsetowej z pierwszej fazy programu Wisła tu, w Zielonce, powstaje laboratorium hardware in the loop, które będzie najnowocześniejszą placówką tego typu w Europie. Będzie ono pozwalało testować i badać różnego typu systemy rakietowe, a dzięki temu rozwijać kompetencje tego zakładu oraz całej Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie produkcji nowych systemów rakietowych – zapowiedział prezes.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Gumul/ WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Pathfinder – najlepszy zwiadowca
 
PKW Orlik już w Estonii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kolejne Kraby dla wojska
Sokół czuwa w Tatrach
Uwolnić zakładników
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polsko-koreańskie rozmowy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Abramsy jadą na ukraiński front
Laserowa rewolucja
Misja: obronić Finlandię
Certyfikacja Eurokorpusu
Spoczęli w ojczyźnie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
PKW Orlik gotowy na misję
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Prosto do szturmu
PGZ rośnie w siłę
Polski dzień strzelania w Rumunii
Zimowy test dobrowolsów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Terytorials na etacie
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Fiński debiut w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zielony talizman Polaków
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Debiutancka misja Hugina
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wiara bez wiedzy
32 krążki pływaków-żołnierzy
Saperzy na wschodzie Polski
Porozumienie Sikorski-Stalin
Futsal na zakończenie rywalizacji
Kolejne zakupy dla wojska
Co może Hugin
Podchorążowie świętują
Loty M-346 wstrzymane
Zwycięstwo bez zwycięstwa
AW101 już w Darłowie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Ekspresowa pomoc
Orka po koreańsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Out of the Shadow
Wszystkie Pilice w wojsku
Realia, a nie teoria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO