moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga w Kolnie

Za nimi cztery tygodnie szkolenia podstawowego, teraz rozpoczną wielomiesięczną naukę wojskowego rzemiosła w konkretnych specjalizacjach. Nowi żołnierze 1 Dywizji Piechoty Legionów złożyli dziś przysięgę w Kolnie. – Gwarantujemy, że każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez Wojsko Polskie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Ponad 80 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło dziś przysięgę w Kolnie. Większość z nich zostanie żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Legionów – najnowszej formacji w siłach zbrojnych, której pododdziały są formowane w środkowo-wschodniej Polsce. W dzisiejszej uroczystości brał udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca nowej dywizji.

– Bardzo dziękuję za decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego. To znak waszej odpowiedzialności, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji za naszą granicą i wynikających z niej zagrożeń – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak. – Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe, my je tworzymy. Również tu w Kolnie. Decyzja o tym, by powołać tu jednostkę wojskową, zapadła z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że żołnierze Wojska Polskiego chronią każdy skrawek polskiej ziemi. Po drugie dlatego, że było tak wielu chętnych do wstąpienia do armii – mówił minister obrony.

REKLAMA

Najwięcej żołnierzy składających przysięgę wojskową chce związać swoją przyszłość z 1 Dywizją Piechoty Legionów, ale nie brakuje też takich, którzy chcą łączyć życie zawodowe ze służbą. – Temu służą wojska obrony terytorialnej. Bardzo się cieszę z tak dobrej współpracy między wojskami operacyjnymi i obrony terytorialnej – mówił Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że to właśnie instruktorzy z 1 Podlaskiej Brygady OT przez cztery tygodnie szkolili żołnierzy, którzy dziś składali przysięgę. Minister podziękował rodzinom wojskowych, które wspierały ich w decyzji o związaniu się z armią i zapewnił, że przyniesie to korzyści całemu regionowi. – Gwarantujemy, że każdy skrawek polskiej ziemi, każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił Błaszczak.

Z kolei gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów, zapowiedział, że wkrótce mieszkańcy Podlasia zobaczą żołnierzy dywizji w swoich miastach. – W Kolnie, miejscu, w którym się znajdujemy, jest już formowany pododdział brygady zmotoryzowanej. Zadaniem tych żołnierzy będzie dbanie o bezpieczeństwo regionu oraz pomoc społeczeństwu i władzom lokalnym w razie kryzysów niemilitarnych – mówił gen. Iwanowski.

Batalion zmotoryzowany w Kolnie jest nową, budowaną od podstaw jednostką wojskową. MON zapowiada, że będzie wyposażony m.in. w transportery Rosomak, czołgi K2 oraz moździerze samobieżne Rak. – Jesteśmy na etapie budowania infrastruktury militarnej dla jednostek wojskowych 1 Dywizji Piechoty Legionów. Jeszcze w tym roku zobaczycie wojsko w Wojewodzinie koło Grajewa, w Siemiatyczach, Czerwonym Borze i w Czarnej Białostockiej – zapowiedział dowódca.

1 Dywizja Piechoty Legionów ma się składać w znacznej mierze z żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotnicy DZSW przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. zasady musztry i podstawy posługiwania się bronią. Ta część kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Po niej dobrowolsi mogą zakończyć służbę i zasilić rezerwę albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 11 miesięcy. W tym roku minister Mariusz Błaszczak zwiększył limity przyjęć na szkolenie w ramach DZSW z 25 tys. do 33 tysięcy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
 
Z parlamentu do wojska
RBN przed szczytem NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Szkolenie na miarę czasów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Walka – tak, ale tylko polityczna
Lato pod wodą
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny sznyt
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Serwis bliżej domu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Pancerniacy trenują cywilów
Oczy na Kijów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Wracajcie z medalami!
Za zdrowie utracone na służbie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Operacja borelioza”
Mark Rutte pokieruje NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Feniks – następca Mangusty?
Jak usprawnić działania służb na granicy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Na ratunek… komandos
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Formoza. Za kulisami
The Suwałki Gap in the Game
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Nie wierzę panu, mister Karski!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoski Centauro na paryskim salonie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szpital u „Troski”
Sportowa rywalizacja weteranów misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO