moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga w Kolnie

Za nimi cztery tygodnie szkolenia podstawowego, teraz rozpoczną wielomiesięczną naukę wojskowego rzemiosła w konkretnych specjalizacjach. Nowi żołnierze 1 Dywizji Piechoty Legionów złożyli dziś przysięgę w Kolnie. – Gwarantujemy, że każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez Wojsko Polskie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Ponad 80 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło dziś przysięgę w Kolnie. Większość z nich zostanie żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Legionów – najnowszej formacji w siłach zbrojnych, której pododdziały są formowane w środkowo-wschodniej Polsce. W dzisiejszej uroczystości brał udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca nowej dywizji.

– Bardzo dziękuję za decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego. To znak waszej odpowiedzialności, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji za naszą granicą i wynikających z niej zagrożeń – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak. – Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe, my je tworzymy. Również tu w Kolnie. Decyzja o tym, by powołać tu jednostkę wojskową, zapadła z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że żołnierze Wojska Polskiego chronią każdy skrawek polskiej ziemi. Po drugie dlatego, że było tak wielu chętnych do wstąpienia do armii – mówił minister obrony.

REKLAMA

Najwięcej żołnierzy składających przysięgę wojskową chce związać swoją przyszłość z 1 Dywizją Piechoty Legionów, ale nie brakuje też takich, którzy chcą łączyć życie zawodowe ze służbą. – Temu służą wojska obrony terytorialnej. Bardzo się cieszę z tak dobrej współpracy między wojskami operacyjnymi i obrony terytorialnej – mówił Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że to właśnie instruktorzy z 1 Podlaskiej Brygady OT przez cztery tygodnie szkolili żołnierzy, którzy dziś składali przysięgę. Minister podziękował rodzinom wojskowych, które wspierały ich w decyzji o związaniu się z armią i zapewnił, że przyniesie to korzyści całemu regionowi. – Gwarantujemy, że każdy skrawek polskiej ziemi, każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił Błaszczak.

Z kolei gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów, zapowiedział, że wkrótce mieszkańcy Podlasia zobaczą żołnierzy dywizji w swoich miastach. – W Kolnie, miejscu, w którym się znajdujemy, jest już formowany pododdział brygady zmotoryzowanej. Zadaniem tych żołnierzy będzie dbanie o bezpieczeństwo regionu oraz pomoc społeczeństwu i władzom lokalnym w razie kryzysów niemilitarnych – mówił gen. Iwanowski.

Batalion zmotoryzowany w Kolnie jest nową, budowaną od podstaw jednostką wojskową. MON zapowiada, że będzie wyposażony m.in. w transportery Rosomak, czołgi K2 oraz moździerze samobieżne Rak. – Jesteśmy na etapie budowania infrastruktury militarnej dla jednostek wojskowych 1 Dywizji Piechoty Legionów. Jeszcze w tym roku zobaczycie wojsko w Wojewodzinie koło Grajewa, w Siemiatyczach, Czerwonym Borze i w Czarnej Białostockiej – zapowiedział dowódca.

1 Dywizja Piechoty Legionów ma się składać w znacznej mierze z żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotnicy DZSW przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. zasady musztry i podstawy posługiwania się bronią. Ta część kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Po niej dobrowolsi mogą zakończyć służbę i zasilić rezerwę albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 11 miesięcy. W tym roku minister Mariusz Błaszczak zwiększył limity przyjęć na szkolenie w ramach DZSW z 25 tys. do 33 tysięcy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Operacja NATO przy granicy z Rosją
 
Zimowy test dobrowolsów
Futsal na zakończenie rywalizacji
Sokół czuwa w Tatrach
Polsko-koreańskie rozmowy
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja: obronić Finlandię
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Spoczęli w ojczyźnie
Kolejne Kraby dla wojska
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Debiutancka misja Hugina
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Certyfikacja Eurokorpusu
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Laserowa rewolucja
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Podchorążowie świętują
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
PGZ rośnie w siłę
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
PKW Orlik już w Estonii
Abramsy jadą na ukraiński front
32 krążki pływaków-żołnierzy
Realia, a nie teoria
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wiara bez wiedzy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Uwolnić zakładników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AW101 już w Darłowie
Fiński debiut w Sojuszu
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Prosto do szturmu
Ekspresowa pomoc
Loty M-346 wstrzymane
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Orka po koreańsku
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Co może Hugin
Saperzy na wschodzie Polski
Kolejne zakupy dla wojska
Out of the Shadow
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
PKW Orlik gotowy na misję
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ostatni lot płk Skarżyńskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO