moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O innowacyjnych technologiach dla wojska

Pilna potrzeba innowacyjna sprawiła, że wojsko będzie testować opracowane na rynku cywilnym rozwiązania techniczne, które mogą służyć armii – zapowiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa podczas Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych. Współpraca na linii wojsko – przemysł – nauka była głównym tematem konferencji, w której uczestniczyli dowódcy, przedstawiciele biznesu i eksperci.


Departament Innowacji MON, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zaprosił przedstawicieli świata nauki i przemysłu na konferencję „B+R+Armia – Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych”. Spotkanie na WAT zainaugurował gen. bryg. prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant akademii. Generał podkreślał, że najważniejszym zadaniem forum innowacyjności jest udrażnianie kanałów komunikacji w tzw. złotym trójkącie: wojsko – przemysł – nauka. – Forum ma być areną do debaty przedstawicieli armii, nauki, przemysłu i przyczyniać się do inspirowania oraz promowania innowacji w polskich podmiotach naukowo-badawczych – wyjaśniał założenia konferencji. 

Jak zaznaczył gen. Wachulak, innowacyjne rozwiązania WAT-u, która jest Alma Mater wojskowych inżynierów, od dekad kształtują oblicze polskiej armii. – Nasze badania na rzecz obronności i bezpieczeństwa obejmują takie obszary, jak: kryptologia i cyberbezpieczeństwo, wykrywanie broni chemicznej i biologicznej, technologie radarowe, laserowe, lotnicze, satelitarne i kosmiczne – mówił rektor-komendant. I wymieniał projekty: – konstruujemy narodowy system satelitarnego pozyskiwania danych niezbędnych do rozpoznawania pola walki o kryptonimie „Piast”. Projektujemy „inteligentną mapę życia”, dzięki której drony wyposażone w różnego typu czujniki i sensory biomedyczne będą oceniały stan osób poszkodowanych. Nasi naukowcy pracują również nad architekturą komputera kwantowego.

REKLAMA

Bez długich formalności

Wiceminister obrony Marcin Ociepa podkreślał, że bez bliskiej współpracy na linii przemysł – nauka – armia i nowoczesnych technologii, które trafiają do służby, wojsko nie będzie w stanie skutecznie realizować stawianych mu zadań. Wiceszef MON-u dodawał, że polska armia musi korzystać nie tylko z prac naukowców z wojskowych instytutów naukowo-badawczych, lecz także ze wszystkich dostępnych rozwiązań i technologii, również tych opracowywanych przez instytucje niezwiązane z SZRP czy przemysłem obronnym. Pomóc w tym mają zmiany w przepisach. Jak zapowiedział Marcin Ociepa, minister obrony zdecydował, aby rozwiązania techniczne rozwijane na rynku cywilnym, które mogą być wykorzystane w wojsku, były testowane w ramach tzw. pilnej potrzeby innowacyjnej. To formuła podobna do tzw. pilnej potrzeby operacyjnej, zgodnie z którą resort obrony może bez długich procedur kupować sprzęt czy broń, których wojsko szybko potrzebuje.

Wiceminister zapewnił, że MON zdaje sobie sprawę z sygnałów wysyłanych przez przedstawicieli nauki i przemysłu, którzy często nie wiedzą, czego wojsko potrzebuje i jakich rozwiązań szuka. Dlatego resort chce jasno informować o technologiach, które interesują SZRP. – W styczniu 2023 roku w resorcie obrony narodowej wprowadzono dokument, który określa priorytetowe kierunki badań naukowych do roku 2035. Finalizowane są też prace nad harmonogramem rozwoju poszczególnych technologii. Oba te dokumenty zapewnią transparentność dotyczącą technologii, które interesują resort – poinformował sekretarz stanu.

Nowe przepisy pozwolą armii testować innowacyjne rozwiązania i technologie z pominięciem długich formalności, nadal jednak najważniejszym partnerem przy opracowywaniu dla wojska prototypów i demonstratorów będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – W 2023 roku NCBiR zrealizuje na rzecz obronności 70 projektów o łącznej wartości przekraczającej 2,3 mld zł – wyjaśniał wiceminister. Dodał, że już w październiku NCBiR uruchomi kolejny wieloletni program badań na rzecz SZRP o nazwie „Perun”, którego budżet będzie wynosił około 3 mld zł.

Omawiając technologie i rozwiązania, jakie chce pozyskiwać MON, Marcin Ociepa wskazał, że wiele z nich będzie związanych z domeną kosmiczną, w której resort stara się nadrobić dystans do innych państw. – Budujemy krajowe zdolności satelitarne. W grudniu ubiegłego roku przełamaliśmy wieloletnią niemoc, jeśli chodzi o pozyskiwanie własnych systemów satelitarnych, i podpisaliśmy bardzo ważny kontrakt na dostawę satelitarnego systemu optoelektronicznego rozpoznania obrazowego wysokiej rozdzielczości. Zgodnie z zawartą umową Siły Zbrojne RP pozyskają dwa satelity wraz z segmentem naziemnym – mówił wiceminister. Podkreślił, że polska armia chce zakontraktować jeszcze satelity rozpoznania radarowego (nie ujawnił, ile) oraz co najmniej cztery mikrosatelity optoelektroniczne.

Szybsi, precyzyjniejsi, lepiej poinformowani

Debata podczas paneli spotkania koncentrowała się wokół trzech kluczowych zagadnień. Pierwszy to priorytetowe kierunki badań w resorcie obrony narodowej w perspektywie rozwoju polskich sił zbrojnych. Drugi dotyczył rozwoju polskich technologii kosmicznych w związku z tym, że Kosmos stał się jedną z domen operacyjnych. Trzecim tematem były nowe międzynarodowe narzędzia do wspierania rozwoju innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla obronności.

Najwięcej uwagi uczestników Forum przyciągnął pierwszy z paneli, poświęcony kluczowym rozwiązaniom i technologiom, o które powinny w najbliższych latach zabiegać SZRP. Gen. dyw. Karol Dymanowski, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, podkreślał, że Wojsko Polskie nie może się koncentrować na żadnej z domen operacyjnych kosztem innych. – Poszukujemy zbalansowanych zdolności we wszystkich pięciu domenach operacyjnych po to, aby się przygotować i w efekcie prowadzić operacje wielodomenowe – przypominał generał.

Uczestnicy dyskusji mówili o problemie czasu, który determinuje działania na polu walki oraz zmianach, jakie wymusiły na żołnierzach nowoczesne technologie. – Musimy być szybsi, precyzyjniejsi, musimy wiedzieć więcej. Coś, co jeszcze do niedawna robiliśmy w cyklach 72-godzinnych, 96-godzinnych, dzisiaj tak naprawdę musimy realizować w cyklach minutowych, sekundowych czy nawet w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Podołanie temu nie jest możliwe bez nowych technologii – podsumował gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji MON.

Konferencja „B+R+Armia – Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych” odbyła się po raz trzeci.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marcin Ociepa/ Twitter, Sztab Generalny WP, WAT

dodaj komentarz

komentarze


PGZ rośnie w siłę
 
Prosto do szturmu
Wszystkie Pilice w wojsku
Porozumienie Sikorski-Stalin
Polsko-koreańskie rozmowy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Realia, a nie teoria
Orka po koreańsku
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Sokół czuwa w Tatrach
Laserowa rewolucja
Zielony talizman Polaków
Podchorążowie świętują
Co może Hugin
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Misja: obronić Finlandię
Ekspresowa pomoc
Debiutancka misja Hugina
Spoczęli w ojczyźnie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Unijna pomoc dla Ukrainy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zimowy test dobrowolsów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
PKW Orlik już w Estonii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Abramsy jadą na ukraiński front
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski dzień strzelania w Rumunii
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
Szef MON-u o planach obrony kraju
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Futsal na zakończenie rywalizacji
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Certyfikacja Eurokorpusu
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Loty M-346 wstrzymane
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Saperzy na wschodzie Polski
Out of the Shadow
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
AW101 już w Darłowie
Kolejne zakupy dla wojska
32 krążki pływaków-żołnierzy
Uwolnić zakładników
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wiara bez wiedzy
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Kolejne Kraby dla wojska
Fiński debiut w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO