moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kadeci na poligonie

Uczyli się podstaw taktyki, posługiwania się bronią, walki wręcz, udzielania pierwszej pomocy, a także zasad przetrwania w trudnych warunkach terenowych. Wszystko pod czujnym okiem żołnierzy z 15 Brygady Zmechanizowanej. W Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, który odbył się na poligonie w Orzyszu, wzięło udział 500 uczniów z całej Polski.

Już po raz ósmy wojsko zaprosiło uczniów klas mundurowych na poligon, aby pokazać im podstawy żołnierskiego rzemiosła, a też umożliwić wymianę doświadczeń z kolegami z całej Polski. W tegorocznej edycji Centralnego Zlotu Klas Wojskowych wzięło udział 500 uczniów z 25 szkół. Podczas tygodniowego pobytu w Bemowie Piskim szkolili się pod kierunkiem instruktorów z 15 Brygady Zmechanizowanej. A jakim wyzwaniom musieli sprostać?

REKLAMA

Najpierw żołnierze podzielili swoich gości na grupy i każdą z nich uczyli walki wręcz oraz prowadzenia rozpoznania. Zorganizowali także dla kadetów szkolenie obejmujące podstawy kursu SERE oraz elementy „Spartana”, jednego z flagowych przedsięwzięć szkoleniowych 15 BZ, podczas którego wojskowi trenują strzelanie dynamiczne w różnych warunkach. Ponadto każdy z uczestników zlotu miał okazję zapoznać się ze sprzętem, którym dysponują zarówno żołnierze Wojska Polskiego, jak i stacjonującą na Mazurach Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

– Zajęcia, które prowadziliśmy z młodzieżą, różniły się od tych, w których może ona brać udział w środowisku cywilnym. Sporty walki to nie to samo co systemy stosowane w Wojsku Polskim. Żołnierz musi umieć się obronić, mając na sobie całe wyposażenie, a w rękach broń. Tu trzeba działać szybko, nie ma czasu na wykonywanie skomplikowanych sekwencji ruchów, jakie znamy z ringów czy oktagonów – wyjaśnia mjr Tomasz Dembiński, który prowadził zajęcia z walki wręcz. Przyznaje, że oczywiście w ciągu kilku dni treningów nikt nie stanie się wojownikiem, ale mają one wiele zalet – zawierają elementy, które są przydatne w żołnierskim fachu. – Udział w takich zajęciach to przede wszystkim nauka pracy w grupie. To bardzo ważne, aby ludzie, którzy mają razem działać, pracować, ufali sobie. Poza tym taka aktywność dodaje pewności siebie i uczy tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – podkreśla oficer.

W zlocie uczestniczył między innymi Jakub, uczeń czwartej klasy szkoły średniej, który przyznaje, że zdecydował się na klasę mundurową, bo wiąże swoją przyszłość z wojskiem. – Zajęcia podczas zlotu były bardzo ciekawe. Naprawdę można się było wiele nauczyć – mówi. Wtóruje mu Karol, który rozpoczął naukę w klasie trzeciej. – Nie było lekko, w dodatku było bardzo gorąco. Ale co zrobić, trzeba było działać – zaznacza z uśmiechem.

Zanim jednak kadeci stawili się na szkoleniu, musieli udowodnić, że podołają wyzwaniu. O tym bowiem, kto będzie mógł wziąć udział w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, zadecydowały regionalne eliminacje, które przeprowadziły wojskowe centra rekrutacji. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni również reprezentanci szkół, których uczniowie licznie zasilają armię. – To po prostu forma nagrody dla tych, którzy dają z siebie więcej, niż się od nich oczekuje – mówi gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wyjaśnia, że oprócz standardowych przedmiotów uczniowie klas wojskowych muszą dodatkowo zgłębiać na co dzień tajniki wojskowego rzemiosła. Uczą się musztry, taktyki, udzielania pierwszej pomocy. Uczestniczą też w uroczystościach patriotycznych. A wszystko kosztem wolnego czasu, który mogliby poświęcić na przykład na rozrywkę. – Podczas zlotu uczniowie z całej Polski mają okazję się poznać, współdziałać, przekonać się, jak wielu ich jest oraz jak ważne jest to, co robią na co dzień. Po prostu upewnić się, że warto być uczniem klasy wojskowej – podkreśla.

Kadeci w ramach szkolenia nie tylko poznawali tajniki wojskowego rzemiosła, lecz mieli także okazję przekonania się, jak wygląda codzienność w wojskowym obozowisku. Mimo że harmonogram zajęć był napięty, podczas licznych wycieczek, które odbyły się w czasie zlotu, uczniowie mieli również możliwość poznania kultury i historii województwa warmińsko-mazurskiego, a także obserwowania żołnierzy w akcji podczas pokazu „Jesienny ogień”.

Organizatorami VIII Centralnego Zlotu Klas Wojskowych były Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Monika Woroniecka, szer. Michał Czornij

dodaj komentarz

komentarze


Out of the Shadow
 
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Debiutancka misja Hugina
Podchorążowie świętują
Polski dzień strzelania w Rumunii
Certyfikacja Eurokorpusu
Terytorials na etacie
Spoczęli w ojczyźnie
Ekspresowa pomoc
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Loty M-346 wstrzymane
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Saperzy na wschodzie Polski
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
PKW Orlik gotowy na misję
AW101 już w Darłowie
Kolejne zakupy dla wojska
Futsal na zakończenie rywalizacji
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wszystkie Pilice w wojsku
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Sokół czuwa w Tatrach
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Realia, a nie teoria
Zimowy test dobrowolsów
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Uwolnić zakładników
Porozumienie Sikorski-Stalin
Prosto do szturmu
PKW Orlik już w Estonii
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wiara bez wiedzy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Zielony talizman Polaków
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Orka po koreańsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Kolejne Kraby dla wojska
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
PGZ rośnie w siłę
Operacja NATO przy granicy z Rosją
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Fiński debiut w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laserowa rewolucja
Szef MON-u o planach obrony kraju
Co może Hugin
Misja: obronić Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO