moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Start w nowy etap żołnierskiego życia

„Przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (…) Strzec honoru żołnierza Wojska Polskiego”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało dziś niemal 1800 podchorążych czterech uczelni wojskowych: Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Przysięga podchorążych odbyła się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W uroczystości wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Bądźcie ambitni i pracowici, inwestujcie w swoją edukację. Potrzebujemy ludzi energicznych, twórczych. Takich, którzy chcą służyć Polsce – zwrócił się do nowo zaprzysiężonych szeregowych – podchorążych uczelni wojskowych szef MON-u. Podkreślił, że od 2015 roku zwiększyła się liczba miejsc na wojskowych uczelniach. – Rozwijamy je i tworzymy nowe kierunki. Podchorążowie wkrótce będą oficerami i dowódcami w jednostkach, które wyposażamy w nowoczesny sprzęt – mówił Błaszczak. – Mamy już pierwsze wyrzutnie HIMARS, wkrótce będziemy posiadali samoloty F-35. Mamy już także czołgi Abrams, do których zamawiamy śmigłowce uderzeniowe Apache. Wzmacniamy też nasze wojsko poprzez zamówienia w Korei Południowej: czołgi K2, armatohaubice K9 czy samoloty FA-50 – wymieniał szef MON-u. Podkreślił również wagę żołnierzy, bez których budowa silnego i nowoczesnego Wojska Polskiego byłaby niemożliwa. – Niezbędni są w tym procesie oficerowie, którzy ukończyli wojskowe akademie. To potężna siła. Siła przyszłych dowódców naszych jednostek wojskowych. Gratuluję wszystkim składającym dzisiaj przysięgę – podsumował Błaszczak.


Film: Dominika Celińska, Ewa Korsak / ZbrojnaTV

REKLAMA

List do podchorążych skierował premier Mateusz Morawiecki, który odczytał gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Szef rządu odniósł się w nim do zagrożenia płynącego ze strony Rosji. „Do dziś nie brak takich, którzy nie rozumieją i bagatelizują skalę zagrożeń, jakie niesie rosyjska agresja. My nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialną postawę – zaznaczył Morawiecki. – Dlatego Polska sukcesywnie zwiększa wydatki na obronność, rozbudowuje swój arsenał i powiększa liczebność armii. Cieszę się, że te działania spotykają się ze zrozumieniem społeczeństwa i znajdują odzew w sercach młodych ludzi, którzy tak licznie stawiają się na służbę ojczyźnie w szeregach Wojska Polskiego” – napisał premier.

W imieniu nowo zaprzysiężonych głos zabrał szer. pchor. Wojskowej Akademii Technicznej Michał Muraszko, który podkreślił, że przyszli studenci zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie ich czekają. – Wiemy, że otwiera się przed nami nowy etap naszego żołnierskiego życia – rozpoczynamy służbę w akademiach wojskowych. Współczesna armia wymagać będzie od nas umiejętności szybkiego dostosowywania się do zmian. Jestem przekonany, że wybrane przez nas uczelnie wykształcą w nas te i inne umiejętności – mówił podchorąży.

Podczas uroczystości Mariusz Błaszczak wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. Byli to podchorążowie WAT: Adrian Cholewiński, Magda Prach, Cezary Gąsior, podchorążowie AWL: Olga Marciniak, Marcelina Kazienko, Szymon Woszek, podchorążowie LAW: Filip Dudziec, Oliwia Beta, Jakub Dolata oraz podchorążowie AMW: Michał Marciniak, Weronika Lewandowska i Samuel Matyjaszek.

Wśród nowo zaprzysiężonych wojskowych studentów najwięcej rozpocznie naukę w Wojskowej Akademii Technicznej – jest ich 794, z kolei Akademia Wojsk Lądowych zyska 573 nowych słuchaczy. Studia w Lotniczej Akademii Wojskowej zacznie 246 osób, a w Akademii Marynarki Wojennej – 153 osoby. Według Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej to o 30% więcej studentów niż w 2021 roku. Przyjęci na uczelnie wojskowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczną służbę na zasadach wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. W pierwszym roku studiów będą otrzymywać co miesiąc najniższe uposażenie żołnierzy zawodowych – 4960 zł. Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać, w zależności od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Porozumienie Sikorski-Stalin
PGZ rośnie w siłę
Zielony talizman Polaków
Prosto do szturmu
Zimowy test dobrowolsów
Futsal na zakończenie rywalizacji
Laserowa rewolucja
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Kolejne zakupy dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Polsko-koreańskie rozmowy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Abramsy jadą na ukraiński front
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wszystkie Pilice w wojsku
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
PKW Orlik gotowy na misję
Misja: obronić Finlandię
Wiara bez wiedzy
Saperzy na wschodzie Polski
Out of the Shadow
Loty M-346 wstrzymane
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Spoczęli w ojczyźnie
Sokół czuwa w Tatrach
Fiński debiut w Sojuszu
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Podchorążowie świętują
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PKW Orlik już w Estonii
Realia, a nie teoria
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Szef MON-u o planach obrony kraju
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
AW101 już w Darłowie
Debiutancka misja Hugina
Co może Hugin
Ekspresowa pomoc
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Certyfikacja Eurokorpusu
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Orka po koreańsku
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Kolejne Kraby dla wojska
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO