moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Haller na czele Błękitnej Armii

Armia Polska we Francji, nazywana Błękitną Armią od koloru mundurów, była najliczniejszą polską formacją wojskową na obczyźnie podczas I wojny światowej. 4 października 1918 roku dowodzenie nad armią przejął gen. Józef Haller. Pod jego wodzą żołnierze walczyli z Niemcami w Wogezach i Szampanii, a po zakończeniu działań zbrojnych współtworzyli Wojsko Polskie.

Armia polska we Francji - powitanie gen Józefa Hallera

 

„Uroczyste zaprzysiężenie moje mogło się odbyć w pierwszych dniach października przed frontem I Dywizji Strzelców Polskich. […] Wobec tego, że było to na froncie bojowym, ceremoniał przysięgi był krótki. […] Złożyłem przysięgę. Nastąpił przegląd dywizji przy dźwiękach hymnu »Jeszcze Polska nie zginęła« i defilada całej dywizji” – zapisał gen. Józef Haller w „Pamiętnikach” pod datą 6 października 1918 roku. Dwa dni wcześniej generał został wyznaczony przez Komitet Narodowy Polski na dowódcę Armii Polskiej we Francji.

REKLAMA

Armia ta, od koloru mundurów nazywana Błękitną, została powołana 4 czerwca 1917 roku dekretem Raymonda Poincarégo, prezydenta Francji, z inicjatywy Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego. – Formacja miała walczyć u boku ententy i tym samym przyczynić się do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi dr Tomasz Zieliński, historyk zajmujący się dziejami I wojny światowej.

W szeregi Błękitnej Amii wstępowali Polacy służący w wojsku francuskim, byli jeńcy z armii austro-węgierskiej i niemieckiej oraz członkowie Polonii ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady i Brazylii. Początkowo korpus oficerski tworzyli Francuzi, a formacją dowodził gen. Louis Archinard. Jednak na mocy układu z 28 września 1918 roku między KNP a rządem francuskim została ona uznana przez państwa ententy za jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską. – Komitet stał się też najwyższą władzą polityczną Armii Polskiej i miał w porozumieniu z władzami Francji mianować polskiego dowódcę – tłumaczy historyk.

Grupa ochotników do Armii Polskiej we Francji - Chicago

Został nim gen. Józef Haller, który podczas I wojny światowej dowodził 2 Brygadą Legionów Polskich, a w 1918 roku stanął na czele formowanej w Rosji 5 Dywizji Strzelców Polskich. Potem przez Murmańsk dotarł do Francji. „Przybył w sam czas, w chwili właśnie, kiedy byliśmy w poszukiwaniu wojskowego, którego by można było mianować naczelnym wodzem armii polskiej” – zapisał Dmowski.

Pod wodzą gen. Hallera w 1918 roku polskie oddziały wzięły udział w walkach z Niemcami na froncie zachodnim w Wogezach i Szampanii. – Rozbudowę armii kontynuowano po zakończeniu wojny i jej liczebność wyniosła ostatecznie ponad 100 tys. żołnierzy – podaje dr Zieliński. Świetnie wyszkolona i wyposażona w nowoczesną broń, w tym samoloty i czołgi Renault FT-17, armia Hallera w dwa miesiące, od kwietnia do czerwca 2019 roku, została przetransportowana do Polski.

Hallerczyków skierowano na front polsko-ukraiński, wzięli tam udział w zwycięskich walkach w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. 1 września 1919 roku armia gen. Hallera została połączona z tworzącym się Wojskiem Polskim. Generałowi zaś powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego. – Jego celem było pokojowe odzyskanie Pomorza otrzymanego przez Polskę w traktacie wersalskim – wyjaśnia historyk. W lutym 1920 roku gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej objął funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, dowodził też wojskami broniącymi przedpola Warszawy i Frontem Północno-Wschodnim.

W międzywojennej Polsce generał był m.in. generalnym inspektorem artylerii i przewodniczącym Najwyższej Wojskowej Komisji Opiniującej. Z kolei w czasie II wojny światowej zasiadł w rządzie gen. Władysława Sikorskiego jako minister oświaty. Gen. Józef Haller pozostał za granicą i zmarł w Londynie 4 czerwca 1960 roku. 30 lat później jego prochy zostały sprowadzone do kraju i złożone w kościele garnizonowym w Krakowie.

AD

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w podziemiu
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Hiszpański palimpsest
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO