moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef SGWP już na stanowisku

Moim celem będzie przygotowanie żołnierzy oraz podległych mi struktur tak, by byli gotowi do skutecznej obrony Polski – powiedział generał broni Wiesław Kukuła podczas uroczystości przejęcia obowiązków szefa Sztabu Generalnego. O swoim wsparciu zapewnił nowego dowódcę ustępujący ze stanowiska generał Rajmund T. Andrzejczak.

Generał broni Wiesław Kukuła został wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 10 października. Stało się to tuż po otrzymaniu rezygnacji ze stanowiska od szefa SGWP gen. Rajmunda T. Andrzejczaka. Dziś w siedzibie sztabu odbyła się uroczystość, podczas której ustępujący szef SGWP przekazał obowiązki swojemu następcy. Udział w niej wzięli m.in. dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz żołnierze służący w Sztabie Generalnym. – Podczas długiego spotkania z panem generałem Wiesławem Kukułą ustaliliśmy dwie najważniejsze rzeczy, co do których była między nami pełna zgoda. Pierwsza to płynne przekazanie obowiązków ze szczególną troską o gotowość bojową oraz utrzymanie rytmu szkolenia sił zbrojnych i ciągłości operacji, które wykonują żołnierze. Druga to zapewnienie o moim absolutnym, pełnym wsparciu wtedy, kiedy będzie ono potrzebne i oczekiwane – wskazał w swoim przemówieniu gen. Rajmund T. Andrzejczak. 

REKLAMA

Generał mówił również o doświadczeniu, które zdobywał przez 36 lat służby. – To był dobry czas. Pełniłem służbę na wszystkich poziomach: taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Na poziomie taktycznym zawsze wymagałem od dowódców agresywnej postawy wobec szkolenia. Na poziomie operacyjnym liczyła się skuteczność w środowisku wielodomenowym. Na szczeblu strategicznym potrzebna jest z kolei cierpliwość. I jej panu, panie generale, życzę – zwrócił się do gen. Kukuły.

Obejmujący dowodzenie Sztabem Generalnym gen. broni Wiesław Kukuła podkreślił z kolei, że jego żołnierskie doświadczenie pochodzi z wojsk specjalnych, a dowodząc wojskami obrony terytorialnej miał okazję przekonać się o potencjale społecznym. – Najważniejszą lekcją tego okresu było zrozumienie, że z powodzeniem możemy ten potencjał zagospodarować na potrzeby obronności – zaznaczył nowy szef SGWP. Gen. Kukuła powiedział również, że obejmuje dowodzenie Sztabem Generalnym, gdy Wojsko Polskie przechodzi wielką przemianę. – Spełnia się marzenie wszystkich żołnierzy, w tym moje. Trwa przeobrażanie sił zbrojnych, zwiększa się ich liczebność, do jednostek napływa najlepsze na świecie wyposażenie, powstają też nowe struktury – mówił generał. – Ale czas na zakończenie tych zmian nie jest nieograniczony, bo świat ulega dramatycznym przeobrażeniom na naszych oczach. Dlatego moim zasadniczym celem będzie przygotowanie moich żołnierzy oraz podległych mi struktur do skutecznej obrony Polski – podkreślił. Zwrócił się również do żołnierzy Sztabu Generalnego. – W środowisku bezpieczeństwa zachodzą ciągłe zmiany, przygotowanie na nie Wojska Polskiego to nasze wspólne zadanie – zapowiedział gen. Wiesław Kukuła.

Film: Dominika Celińska / Zbrojna TV

Po uroczystości w Sztabie Generalnym obaj generałowie odwiedzili cmentarz wojskowy na Powązkach i zapalili znicz na grobie gen. Franciszka Gągora, szefa SGWP, który zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. W południe zaś gen. Wiesław Kukuła złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ewa Korsak

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zapraszamy na Festiwal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Uwaga, transformacja!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO