moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PKW Orlik gotowy na misję

Lećcie, zróbcie swoje i wróćcie bezpiecznie – powiedział gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. – Liczę na Was i wiem, że się nie zawiodę – dodał płk pil. Łukasz Piątek, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. W Krzesinach pożegnano żołnierzy, którzy już wkrótce rozpoczną misję w Estonii, skąd będą strzec nieba państw bałtyckich.

Od 2004 roku sojusznicy z NATO patrolują przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing. Do tego zadania angażowane są myśliwce państw Sojuszu, gdyż Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają samolotów, które mogłyby zidentyfikować czy przechwycić wrogą maszynę. Już po raz dwunasty takiego wsparcia sojusznikom udzielą Polacy. W poniedziałek w Krzesinach pożegnano żołnierzy, którzy tworzą kolejną zmianę PKW Orlik. – Czeka was ciężka praca każdego dnia, ale wierzę, że zadania, które wam powierzono wykonacie w 100 procentach – zwrócił się do wojskowych płk pil. Norbert Chojnacki, zastępca dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Polski kontyngent wojskowy, który dziś został pożegnany w bazie w Krzesinach to ok. 150 żołnierzy i pracowników wojska. Wśród nich są nie tylko piloci, lecz również technicy, specjaliści ds. uzbrojenia, łączności, personel operacyjny oraz medycy. To właśnie dzięki nim, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu w bazie w Ämari w Estonii para polskich myśliwców będzie pełnić dyżur bojowy.

REKLAMA

Podczas uroczystości gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego podkreślał, że piloci, którzy wkrótce rozpoczną służbę poza granicami kraju to elita polskiego lotnictwa. – To wy od 17 lat tworzycie jego standardy – powiedział. Zaznaczył także, że będzie to już XII misja PKW. – W tym czasie będą na was zwrócone oczy świata, w tym naszych oponentów. Lećcie, zróbcie swoje i wróćcie bezpiecznie! – podkreślił.


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Żołnierskiego szczęścia życzył wojskowym także płk pil. Łukasz Piątek, dowódca 31 BLT. Oficer zaznaczył, że zadaniem Polaków będzie nie tylko zapewnianie „nienaruszalności granic powietrznych Estonii”, lecz także pokazanie ojczyzny z jak najlepszej strony, bo podczas misji będą jej ambasadorami. Przypomniał też, że mottem jednostki jest łacińska maksyma „semper optimi” (zawsze najlepsi). – Tacy byliśmy, jesteśmy i będziemy. Liczę na Was i wiem, że się nie zawiodę – powiedział do lotników.

Na czele XII zmiany PKW Orlik stanął ppłk pil. Michał „Bongo” Zloch, oficer który już kilkukrotnie uczestniczył w misjach wojskowych w państwach bałtyckich. Podczas uroczystości otrzymał symboliczną flagę, która będzie towarzyszyła żołnierzom na misji oraz wyróżnienie za to, że za sterami spędził w powietrzu już ponad dwa tysiące godzin. – Jako dowódca pragnę zapewnić cały personel PKW, że dołożę wszelkich starań, abyśmy wykonali nasze zobowiązania sojusznicze bezpiecznie, na wysokim poziomie i szczęśliwie wrócili do kraju – deklarował dowódca. – Jestem przekonany, że nasze doświadczenie zdobyte zarówno w kraju, jak i poza granicami pozwoli nam godnie reprezentować polskie siły powietrzne podczas Baltic Air Policing – zapewnił.

Misja Baltic Air Policing, w ramach której Polacy będą stacjonować w Estonii, to odpowiedź NATO na wniosek państw bałtyckich o wsparcie w osłonie ich przestrzeni powietrznej. Pierwszy tego typu dyżur sojusznicy zrealizowali w 2004 roku. Stacjonowali wówczas na Litwie, i rotacyjnie, robią to do tej pory (od 2014 roku żołnierze NATO stacjonują także w Estonii). Polacy zostali po raz pierwszy skierowani do tego typu działania w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku. Dla żołnierzy z 31 BLT będzie to czwarty tego typu dyżur, ale pierwszy, który będą pełnić z Estonii. Ta misja polskich wojskowych potrwa trzy miesiące, co oznacza, że wrócą do kraju na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


„Czarownice” nad Londynem
 
Docenić „misjonarzy”
Terroryści na lotnisku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wkrótce certyfikacja WOT-u
„Umieram jak Polak”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dzień, który zmienił bieg wojny
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Ratownicy na medal
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Policjanci szkolą wojsko
Latający radar
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Trzy miecze pokoju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
NATO on Northern Track
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Ameryka daje wsparcie
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Plan na szczyt
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Pokazali swoją siłę
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Baltops” – moc na Bałtyku
„Pierwsza Drużyna” na start
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
AW149 wkrótce „made in Poland”
Przesmyk w grze
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Jak rozbito więzienie w Końskich
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Equipment Tailored to the Needs
Koszykarskie święto w Łodzi
Spadochroniarze w operacji TALO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Osiodłać krowę”
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Podróż w ciemność
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Więcej niż szkolenie TCCC
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Kremlowska wirtualna korekta
Gortat Team vs drużyna NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO